Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

NIEPODLEGŁA! POLISH FOLK JAZZ /5/

czyli
11th TARNÓW JAZZ CONTEST PRZESZEDŁ DO HISTORII

Jedenasta edycja Tarnów Jazz Contest. Festiwal właśnie dobiegła końca – podsumowuje nasza specjalna korespondentka akredytowana przy Festiwalu – Katarzyna Cetera. Młodych i tych doświadczonych już jazzmanów pożegnaliśmy wydarzeniem, które zdominowało ostatni dzień festiwalu. W niedzielę, 4 listpada, w Lusławicach – tak zawsze festiwalowi przyjaznych – odbył się koncert finałowy zatytułowany NIEPODLEGŁA! POLISH FOLK JAZZ, podczas którego mogliśmy przekonać się, że fuzja rodzimej muzyki ludowej i jazzu w twórczości mistrzów polskiej sceny jazzowej nie jest przypadkowa.

Tegoroczny festiwal odbywał się od 29 do 4 listopada, ale idealnie wkomponował się w obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tarnowskie środowisko jazzowe uczciło fakt, że nasze miasto okazało się pierwszym, które sto lat temu niepodległość odzyskało – w rzeczywistym świętowaniu przeszkodziła może nieco kampania odbywająca się w tle tej imprezy w tygodniu poprzedzającym drugą turę wyborów na prezydenta naszego pięknego miasta, czyli de facto w tygodniu festiwalowym. Lokalnych polityków z prawej strony naszej sceny politycznej na widowni nie uświadczył. Jedynie Urszula Augustyn, ambasadorka festiwalu, pojawiła się jedynie podczas koncertu finałowego i na gali wręczenia nagród przyznanych w konkursie.

Koncert NIEPODLEGŁA! POLISH FOLK JAZZ, który eksplorował bez reszty polskie folkowe tradycje muzyczne uświetnił lusławicki koncert ekipy Joachim Mencel Quintet oraz nestor polskiego jazzu, Zbigniew Namysłowski wraz z ze swoim zespołem. Wydarzenie to stanowiło hołd dla dorobku rodzimej kultury ludowej w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości.

11th Tarnów Jazz Contest 2018 w ciągu festiwalowego tygodnia zaprezentował swoistą kompilację i bogactwo jazzowych nurtów. Na festiwalowych scenach zagrali wybitni muzycy: Piotr Baron Quartet czy Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet, ale także wschodzące gwiazdy jazzu – Entropia Ensemble, Cosimo Boni Band czy Margaux Vranken Trio. Ideą Tarnów Jazz Contest pozostaje bowiem promocja młodych trendów i osobowości. Wiele koncertów zdeterminują więc artyści, którzy prezentując nowatorskie interpretacje, odkrywają nową głębię i przestrzeń jazzową – czytaliśmy w materiałach festiwalowych.

     

Jak co roku, festiwalowi towarzyszył konkurs dla debiutujących muzyków oraz warsztaty muzyczne z gwiazdami festiwalu dla młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Ma on na celu integrację młodzieżowych środowisk muzycznych, przeznaczony jest dla muzyków chcących się wykazać w tym gatunku muzyki. Corocznie zgłaszają się do niego setki uczestników z całego świata, z czego kwalifikuje się jedynie kilkudziesięciu wykonawców. Konkurs odbywa się tradycyjnie w dwóch grupach wiekowych junior i open, w dwóch kategoriach: solo i zespołowa. Przeprowadzany jest zazwyczaj w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie – ale w tym roku festiwalowe przesłuchania odbyły się pod gościnnym dachem Tarnovii. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu muzyków.

W kategorii junior solo jury nie przyznało trzeciej nagrody. Drugą – ex aequo – zdobyli: gitarzysta Dobrosław Jabłoński (Przemyśl) i wokalistka Adrianna Hanslik (Warszawa). Bezapelacyjnie zwyciężył za to młody pianista - Kamil Wrona – z Łodzi. Kategorię open solo zdominował saksofonista Przemysław Chmiel, a drugie miejsce ex aequo przyznano puzoniście Szymonowi Klekowickiemu i Michałowi Jakubczakowi.
W kategorii zespołowej trzecie miejsce zdobyło trio Mateusza Kaszuby (Poznań – Warszawa), drugą lokatę – niespodziewanie The Cuban Latin Jazz z Wrocławia (to oni podbili serca młodej tarnowskiej publiczności). Pierwszą nagrodę i grand prix (w tym roku była to także statuetka) otrzymała Margaux Vranken (Belgia – USA) – moja cicha faworytka. Aranżacji Chopina w wykonaniu tego tria jeszcze długo nie zapomnę
Jasmine Kayser – brytyjsko-amerykańska perkusistka - uzyskała nagrodę specjalną i tytuł TALENT FESTIWALU 11thTarnów Jazz Contest a nagrodę za największą osobowość regionu przyznano Jakubowi Łępie, młodemu saksofoniście z podtarnowskiej Zalasowej. Pula nagród w konkursie wyniosła w tym roku aż 25 000 zł.
Poziom tegorocznego konkursu okazał się niezwykle wysoki a organizacja – doskonała. Podkreślało tę okoliczność zarówno jury jak i zaproszeni goście – nie tylko widzowie festiwalu.

Na kolejną, dwunastą edycje festiwalu będziemy czekali przez rok – ale Piotr Pociask, dyrektor całego jazzowego zamieszania, z całą pewnością plan przyszłorocznej edycji i program prac przygotowujących do kolejnej edycji imprezy już przygotowuje.

Katarzyna Cetera