Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

FESTIWAL VIVA POLONIA! KU POKRZEPIENIU SERC.

W niedzielę, 4 listopada 2018, Centrum Paderewskiego zainaugurowało drugą edycję Festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwa do 11 listopada. Nawiązuje on do jakże ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy odzyskania niepodległości – w tym roku do obchodów setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal rozpocznie się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Bedzie też opera "Manru" z Krakowa.  Publiczność odnajdzie w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Jak szacują organizatorzy, setne urodziny wolnej Polski w domu Mistrza świętować będzie w Kąśnej Dolnej ponad 3500 osób - wśród nich znakomici artyści, melomani, uczniowie i nauczyciele, seniorzy. W imieniu Centrum Paderewskiego serdecznie wszystkich zapraszamy!

Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego Viva Polonia! Viva Paderewski! zabrzmi natomiast „Manru” – opera Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej. To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Mistrza i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny w jedynej zachowanej w świecie posiadłości Wirtuoza.

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! są lekcje patriotyczne (6-9 listopada) skierowane do dzieci i młodzieży w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Herosi Niepodległej”. Jako że spektakl skierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodków wychowawczych, pełni niezwykle ważną rolę edukacyjną, ma także na celu zainspirować nauczycieli i inne osoby na co dzień pracujące z dziećmi i młodzieżą do tworzenia ciekawych inicjatyw, które zachęcą ich wychowanków do częstszego zagłębienia się we własne dziedzictwo narodowe i historyczne, poznawania i czczenia miejsc pamięci, i które przede wszystkim będą konsekwentnie wpływały na budowanie świadomości obywatelskiej.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

PROGRAM FESTIWALU

4 listopada, godz. 18.00

Sala Koncertowa Stodoła

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

w repertuarze najpiękniejszych pieśni patriotycznych

11 listopada, godz. 18.00

Sala Koncertowa Stodoła

Ignacy Jan Paderewski – Manru

wersja koncertowa opery w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej

Herosi Niepodległej

Lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego

5 listopada, godz. 11.00

6 listopada, godz. 11.00

7 listopada, godz. 11.00

7 listopada, godz. 13.00

8 listopada, godz. 11.00

8 listopada, godz. 13.00

9 listopada, godz. 11.00

Wstęp wolny

Wokół Manru – jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego

wystawa autorstwa Adama Czopka

R.Z.