Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

JAROMIR NOHAVICA NA DOBRY POCZĄTEK

czyli
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO
W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Już w najbliższy czwartek - anonsuje Katarzyna Cetera, już jutro, Centrum Sztuki Mościce otworzy po remoncie salę widowiskową. Nie, nie będzie to jeszcze oficjalna inauguracja – ta będzie miała miejsce dopiero 13 października. Na uroczyste otwarcie Sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce zaproszono Troya „Satchmo” Andersona, grającego i śpiewającego, a nawet wyglądającego jak Louis Armstrong. Artysta wystąpi w towarzystwie trio jazzowego złożonego z polskich muzyków, ale również z orkiestrą symfoniczną.

Jutro na tej przez rok remontowanej scenie Centrum Sztuki Mościce wystąpi Jaromír Nohavica. Będzie okazja zobaczyć nową salę, posiedzieć w nowych fotelach, posłuchać (podobno akustyka jest supernowoczesna i kosmiczna), popatrzeć, oddać się jesiennej zadumie – i posłuchać wyjątkowego artysty.
Ten sześćdziesięciopięcioletni aktualnie, czeski bard, koncertuje dopiero od 1982 roku. Namówiony przez przyjaciół, zaczął sam wykonywać swoje utwory. Z czasem stał się popularnym wykonawcą, a od lat 90. jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy. Jego nazwiskiem została nazwana planetoida o numerze 6539. Nohavica.

Napisał ponad 400 piosenek. Gra na gitarze i akordeonie (czeskiej heligonce) lub występuje z zespołem. Pisze własne teksty, ale także tłumaczy utwory innych wykonawców (Okudżawa, Wysocki, Cohen, Vian i inni), śpiewa też utwory Karela Kryla. Jego płyty, należące do gatunku poezji śpiewanej, należały do najlepiej sprzedających się płyt w Czechach. Płyta Divné století z 1996 uzyskała status platynowej płyty oraz tytuł Płyty roku 1996 w czeskiej ankiecie muzycznej Gramy. W 2002 roku Jaromír Nohavica wystąpił w roli głównej w filmie Petra Zelenki ROK DIABŁA. Jest autorem czeskiego przekładu libretta oper Così fan tutte, Wesele Figara, Don Giovanni.

Poza Czechami i Słowacją sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie koncertuje od 1997 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami. Artysta swobodnie mówi po polsku. Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskiej wersji językowej.

W 2009 roku polscy artyści nagrali dwupłytowy album Świat według Nohavicy z piosenkami czeskiego barda we własnych interpretacjach i tłumaczeniach Antoniego Murackiego, a w październiku 2013 artysta został uhonorowany nagrodą Diament Trójki.

Utwory Nohavicy mają bardzo różnorodny charakter. Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady, jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni o charakterze niemal biesiadnym. Artysta jest człowiekiem wyjątkowo utalentowanym, dysponuje charyzmatyczną osobowością. Jego koncerty stają się dla słuchaczy jedynym w swoim rodzaju przeżyciem.


Artysta rozpoczyna w Tarnowie serię koncertów, z których kolejne odbędą się w Lublinie, Żyrardowie i Kielcach. Zimą odbędą się jeszcze dwa występy – oba w Teatrze Ziemi Rybnickiej, ale bilety na te koncerty – jak głosi strona internetowa artysty – są już wyprzedane. Centrum Sztuki Mościce kilka wolnych miejsc w świeżo wyremontowanej sali widowiskowej  jeszcze ma – ale warto się pospieszyć.

Bilety – w cenie 130 zł. (normalny) i 110 zł. (ulgowy) – można kupić jeszcze dziś od godziny 13 do 20,  albo we czwartek – od 10 w kasie Centrum Sztuki Mościce. Rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu tel.: 14 633 46 04 w godzinach pracy kasy.

.Będziemy i my – opowiemy Państwu, jak było.

Katarzyna Cetera