Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnów muzyką stoi.

...no ale jeśli jednym z kandydatów na prezydenta miasta jest zdolny muzyk i świetnie zapowiadający się kompoytor (także muzyki teatralnej), nic to, że z partii Kukiz15, trudno się dziwić.

Tegoroczne lato, szczególnie zaś weekendy, są wyjątkowo ...koncertowe. Paleta gatunków, stylów i maestria wykonawców są doprawdy imponujące. Na tarnowskim Rynku, w Amfiteatrze i przed Pałacykiem BWA w Parku Strzeleckim posłuchać można m.in. znanych standardów jazzowych i najpopularniejszych przebojów muzyki rozrywkowej, bluesa i koncertów kameralnych, a nawet orkiestr i chórów. I tak, tylko  wczoraj, w sobotę 18 sierpnia o godzinie 19, na tarnowskim Rynku po raz kolejny wystapiła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, prezentując utwory znane z najbardziej kultowych filmów przetykane przebojami muzyki rozrywkowej, entuzjastycznie przyjęta przez licznie zebraną publiczność. Zaś dzień później, w niedzielę, 19 sierpnia o godz. 18, w Amfiteatrze Letnim ponownie zagrał relewelacyjny tarnowski kwartet smyczkowy Con Affetto, z sukcesem prezentując repertuar od Chopina do ukochanych przez publiczność tematów z rodzimych filmów i seriali. Tego samego dnia, tyle że, godzinę później przed siedzibą BWA odbył się kameralny koncert "Dobosz Trio", kontynuując popularny cykl "Klasyka w parku". A ponieważ to jeszcze nie koniec muzycznego lata w Tarnowie - bedzie się działo...

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej jest pierwszą i jedyną orkiestrą symfoniczną w Polsce, specjalizującą się w tego typu muzyce. Powstała w 2011 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora i dyrygenta maestro Przemysława Pasternaka. Orkiestra w ciągu kilku lat uczestniczyła w wielu prestiżowych wydarzeniach w całym kraju, takich jak, między innymi: festiwale np. "Misteria Paschalia" czy "Muzyka Lata", obchody dni miast, jubileuszów, świąt kościelnych i państwowych... W orkiestrze grają profesjonalni muzycy oraz znakomici soliści, m. in. Edyta Krzemień (Teatr Muzyczny Roma), Nick Sinckler (znany z polskich programów talent show), Michał "Gashoo" Gasz, Zofia Nowakowska i wielu innych. Muzyka filmowa jest szczególnym gatunkiem muzyki, który nierozerwalnie łączy słuchacza z historiami i obrazami ukazywanymi na ekranie. Budzi ona wiele emocji w słuchaczach, którzy słysząc dany utwór, przenoszą się w wyobraźni w świat stworzony przez reżyserów i aktorów. Niesamowite w niej jest to, że słysząc kilka dźwięków, możemy dostrzec niezwykłe historie, postaci, obrazy i uczucia z nimi związane. Muzyka filmowa łączy w sobie kunszt muzyki klasycznej oraz łatwość odbioru, dzięki czemu jest ona niezwykle atrakcyjna i popularna. Właśnie dlatego naszą specjalnością jest muzyka filmowa, a naszym celem jest przekazać poprzez muzykę emocje i uczucia oraz sprawić, aby każdy koncert był wspaniałym i niezapomnianym wydarzeniem.

Ostatni rok był dla orkiestry czasem wyjątkowo pracowitym. Zagrała przed ponad 100 tysięczną publicznością, wzięła udział w 7 projektach z czego w 4 ogólnopolskich. Kolejny rok zapowiada się  równie intensywnie, w styczniu będzie częścią trasy koncertowej pod batutą Shih Hung-Young’a w projekcie „The Lord of The Rings – Two Towers live in concert”, 3 edycje Koncertu Muzyki Filmowej oraz trasę koncertową w krajach arabskich.

 Artyści zaprezentują nie tylko utwory znane z najbardziej kultowych filmów, ale również przeboje muzyki rozrywkowej.
Podczas tarnowskiego koncertu można było usłyszeć piosenki znane z filmów, takich jak: „Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów”, „Gladiator” czy „Król Lew”. Wybrzmią również wyjątkowe adaptacje muzyki popularnej, a wśród nich: „YMCA” Village People, „Let’s Get Loud” Jennifer Lopez, „Rzeka Marzeń” Beaty Kozidrak, a także słynne „Dmuchawce, latawce, wiatr” Urszuli. Repertuar dobrany w taki sposób, aby trafił do wszystkich pokoleń.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie po raz trzeci zaprosiło na cykl koncertów muzyki kameralnej „Klasyka w parku”, która rozbrzmiewa w Parku Strzeleckim w każdą niedzielę sierpnia, podczas których absolwenci i pedagodzy tarnowskiej szkoły muzycznej prezentują swój program o godzinie 18.00. Tak było i w osttnią niedzielę 19 sierpnia, kiedy to na tej plenerowej scenie wystapił zespół „Dobosz Trio”, które tworzą Karolina Chlipała-Dobosz (skrzypce) – absolwentka UMFC Warszawa, Mateusz Dobosz (kontrabas) – absolwent UMFC Warszawa oraz Paweł Kusion (akordeon) – absolwent AM Łódź. Muzycy tej formacji posiadają swoim dorobku wiele nagród solowych oraz kameralnych na ogólnopolskich jak i międzynarodowych konkursach muzycznych.

„Dobosz Trio” wykonuje  bardzo zróżnicowany repertuar, jazz, klasyka, przeboje muzyki filmowej. W kręgu zainteresowania muzyków są utwory takich kompozytorów jak: Astor Piazzolla, Vittorio Monti, Richard Galliano, Yann Tiersen. Skrzypce, kontrabas, akordeon to połączenie odmiennych światów brzmieniowych daje niezapomniane wrażenia artystyczne.

Tego samego wieczoru, o godz. 19, w Amfiteatrze Letnim ponownie zabrzmiały dźwięki zagrane przez kwartet smyczkowy Con Affetto. Od Chopina do ukochanych przez publiczność tematów z rodzimych filmów i seriali. Tym razem koncertowy schow opatrzono tytułem „Con Affetto... po polsku".

Con Affetto to zespół stworzony przez kobiety, które wyrażają siebie muzyką. Zespół tworzą Angelina Kierońska (I skrzypce), Karolina Bartczyszyn (II skrzypce), Karolina Stasiowska (altówka), Anna Podkościelna-Cyz (wiolonczela).

Nazwa zespołu „Con Affetto” z włoskiego oznacza „z uczuciem”, ponieważ to właśnie emocje są główną siłą napędową każdej zagranej wspólnie nuty.

Con Affetto od 2005 roku prowadzi aktywną działalność artystyczną koncertując w wielu ciekawych i prestiżowych miejscach m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, krakowskich „Sukiennicach”, Centrum Sztuki Mościce. Kwartet dysponuje szerokim i zróżnicowanym repertuarem począwszy od kanonów muzyki klasycznej, poprzez ciekawe aranżacje muzyki rozrywkowej, filmowej i musicalowej aż po oryginalne wykonania muzyki współczesnej.

Szczególne miejsce w repertuarze Con Affetto zajmują tanga, wykonywane przez nie z wielką pasją i szczególnym uwielbieniem tego rodzaju ekspresji artystycznej. Zespół obecnie zajmuje się premierowym nagrywaniem kompletnej dyskografii współczesnego amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Henryka Derusa, co oprócz głównego nurtu wykonawczego - muzyki klasycznej epok dawniejszych - pozostaje wielką fascynacją i pasją zespołu.

Przygotował - Ryszard Zaprzałka (na podstawie tarnow.pl i Tarnowskieinfo.pl)
Zdjęcia: Artur Gawle i Paweł Topolski (www.tarnow.pl)