Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Bluesowy amfiteatr

Po raz 13 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na letnie spotkania z bluesem „Był Sobie Blues". Tym razem jednak nie, jak dotychczas na Rynku w Tarnowie, ale. w odnowionym tarnowskim amfiteatrze letnim odbywają się tegoroczne sierpniowe koncerty muzyki bluesowej. Pomysłodawcą i szefem artystycznym wydarzenia jest znany i ceniony tarnowski muzyk Wojtek Klich. Formuła tej mającej od dawna stałe miejsce w letnim kalendarzu imprez kulturalnych w naszym mieście imprezy, jest taka, jak dotychczas - w czwartki koncerty kameralne zatytułowane „Sam na sam z bluesem", które poprzedzają „Cool Blues" czyli spotkaniami artystów z niepełnosprawnymi. W piątki natomiast, na scenie amfiteatralnej będzie już nieco głośniej i bardziej energetycznie. Wystąpią m.in. Maciej Maleńczuk, Jerzy Styczyński, Kajetan Drozd i inni. Po koncertach dla najwytrwalszych sympatyków bluesa w klubie „Przepraszam" odbywać się będą jam session.

 

Pierwszy koncert odb się w czwartek 2 sierpnia, o godzinie 18.30. Następnego dnia na festiwalowej scenie zaprezentowali się Makaron & Riko, Drum Syndrome oraz Double Machine.

 

Marek „Makaron" Motyka (wokal, gitara, harmonijka) to muzyk z Bytomia z kilkudziesięcioletnim stażem. Często występuje jako człowiek-orkiestra. Obwieszony perkusjonaliami wyśpiewuje przede wszystkim stare śląskie pieśni w manierze Delty Mississippi. Ryszard Rajca (perkusja) jest współzałożycielem zespołu Ścigani, z którym nagrał trzy długogrające płyty: „Nigdy więcej bluesa", „Bez hamulców", „Spiritus Movens". Laureat wielu muzycznych nagród i wyróżnień. Swoją pasję przekłada nie tylko na współpracę z różnymi artystami, ale i na organizowanie przedsięwzięć o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym.

 

 

Drum Syndrome to grupa bębniarska działająca od 2016 roku przy Stowarzyszeniu Rodziców i Dzieci z zespołem Downa - Tęcza. Uczestnicy w trakcie zajęć przenoszą się do krainy dźwięków Muzyki Czarnego Lądu. Zespół wzbogaca swoją grą i talentem Wojciech Klich oraz Katarzyna Zadora - perkusistka, muzykoterapeutka i pasjonatka muzyki afrykańskiej, obecnie studentka pedagogiki. Od wielu lat prowadzi warsztaty bębniarskie dla dzieci i młodzieży.

 

Double Machine to duet, który tworzą gitarzysta Bartek Grzanek i perkusista Wojciech Kidoń. Bartek Grzanek debiutował w 1998 roku jako gitarzysta w zespole country – Colorado Band. Od 2000 roku był liderem zespołu Tosteer. Wraz z zespołem był nominowany w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2003, za płytę „Testosterone” (2003), ma na swoim koncie supporty m.in. dla Placebo (2003), Dave’a Gahan’a (2003) i Budgie (2008). Współpracował jako gitarzysta z wieloma artystami. W 2011 roku Bartek Grzanek uczestniczył w konkursie wokalnym TVP „The Voice of Poland” – w drużynie Andrzeja Piasecznego. W 2012 r. został finalistą V edycji „Mam Talent” (TVN). W 2015r. miała miejsce premiera debiutanckiego, solowego albumu artysty „Duch”.

 

 

Pola Chobot & Adam Baran (koncert 9/10.08)

Mówią o sobie „mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem, łącząc proste melodie z improwizowanym transem zapętlonych gitar”.

Pola Chobot jest muzycznym samoukiem. Odnajduje się w pisaniu tekstów, przy tworzeniu muzyki w jej wypadku często pomocne bywa pianino. Isnpiracje? Bjork, Beth Gibbons, Jill Scott, Amy Winehouse, Ella Fitzgerald.

Adam Baran czyli gitarzysta i kompozytor, student Akademii Muzycznej w Katowicach, najlepszy gitarzysta festiwalu Blues nad Bobrem 2016. Inspiracje? Współczesny jazz, blues Delty, artyści pokroju Muddy'ego Watersa, The Edge'a, Eivinda Aarseta, Jakoba Bro, Johna Coltrane'a, Tomasza Stańko, Kurta Rosenwinkela i Skipa Jamesa.

 

    

 

Maciej Maleńczuk (koncert 10.08)

Maciej Maleńczuk - wokalista, instrumentalista, poeta, autor tekstów i kompozytor; aktor teatralny i filmowy, autor felietonów i powieści science-fiction; swobodnie poruszający się w wielu stylach muzycznych, m.in. pop, rock, muzyka folk, muzyka country i pieśni religijne. We wczesnej fazie swojej twórczości określany mianem „barda Krakowa”. Uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. W 2006 roku miał już okazję występować podczas jednego z koncertów festiwalu "Był Sobie Blues".

 

  

 

 

Swosza & Spałek (koncert 16.08)

Janusz "Swosza" Swoszowski - niezwykle uzdolniony muzyk, kompozytor piosenek i wykonawca poruszający się pomiędzy bluesem a balladą z lekkim odcieniem jazzowym. Wraz z charyzmatycznym mocnym głosem i bardzo różnorodnym charakterem utworów. Owa mieszanka czyni go wielce oryginalnym twórcą. Jest pomysłodawcą i założycielem grupy twórców “Winnica pod Gliwicami”.

Jarek Spałek - trębacz, wirtuoz różnorodnych brzmień od Chet'a Baker'a, przez Miles'a Davis'a, po charakterystyczny styl mariachi. W środowisku muzycznym znany jest jako sideman. Towarzyszy wielu gwiazdom polskiej sceny muzycznej.

 

Kajetan Drozd Trio (koncert 17.08)

Śląskie trio założone przez charyzmatycznego gitarzystę i wokalistę- Kajetana Drozda, dwukrotnego laureata Rawa Blues Festival (2006, 2008). W repertuarze grupy można znaleźć muzykę o szerokim przekroju stylistycznym - od klasycznego bluesa przez country po rockabilly. Jednak rockabilly to gatunek, który muzycy szczególnie sobie upodobali w kompozycjach autorskich. Wszystko to tworzy brzmienie niespotykane na polskich scenach muzycznych.

Formacja, jako laureat Polish Blues Challenge – Bluesowych Mistrzostw Polski, reprezentowała Polskę podczas niezwykle prestiżowego konkursu - International Blues Challenge 2011 w Memphis (USA), a także podczas koncertu towarzyszącemu festiwalowi IBC – FedEx International Showcase. W 2012 roku grupa wydała album Bourbon And The Blues, na który złożyły się autorskie kompozycje Kajetana Drozda.

 

Jerzy Styczyński (koncert 24.08)

Jerzy Styczyński z zespołu Dżem uważany jest przez wielu za najlepszego polskiego gitarzystę. Genialne, niezwykle naładowane emocjonalnie partie solowe czynią go rozpoznawalnym w każdym zakątku kraju.

 

 

 

A oto szczegółowy program bluesowego festiwalu:

2 sierpnia godz. 18.30

- Cool Blues - Muzyczne spotkania Osób Niepełnosprawnych z Artystami

- Sam na sam z bluesem „Nudel" Marek Motyka

 

3 sierpnia godz. 18.30

- Makaron & Riko

- Drum Syndrome

- Double Machine

 

9 sierpnia, godz. 18.30

- Cool Blues - Muzyczne spotkania Osób Niepełnosprawnych z Artystami

- Sam na sam z bluesem: Pola Chobot & Adam Baran

 

10 sierpnia, godz. 19.00

- Pola Chobot & Adam Baran „Brudniej"

- Wojtek Klich i goście: Maciej Maleńczuk, Artur Malik, Jerzy Drobot

 

16 sierpnia, godz. 18.30

- Cool Blues - Muzyczne spotkania Osób Niepełnosprawnych z Artystami

- Sam na sam z bluesem: Swosza & Spałek

 

17 sierpnia, godz. 19.00

- 40% bluesa (10-lecie)

- Kajetan Drozd Trio

 

24 sierpnia, godz. 19.00 Bluesik bonusik

- Jam Session z mistrzem - Jerzy Styczyński (gitarzysta Zespół Dżem) oraz Krzysztof Krupa i Wojtek Klich.

 

 

 

Na podstawie materiałów orgnizatorów - Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia - Paweł Topolski (www.tarnow.pl )