Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Jazzowy Rynek

Kolejny raz na tarnowskiem rynku odbywa się coroczna jazzowa celebra. Przez trzy kolejne piątki Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje  w centrum tarnowskiej starówki Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbywa  się w ramach United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów). To już jedenasta odsłona tej popularnej imprezy mającej swoich zagorzałych fanów, na stałe wpisana w kalendarz imprez kulturalnych Tarnowa.  Tradycyjnie odbywa się ona w lipcu, aczkolwiek w tym roku jej inauguracja miała miejsce w ostatni piątek czerwca. Podczas tegorocznego „Jazzowego Rynku" usłyszymy cenione w środowisku jazzowym zespoły oraz solistów z Polski, jak i zagranicy, m.in. Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge, Five O'clock Orchestra, Miskolc Dixieland Band, Leliwa Jazz Band, czy Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny. Sercem festiwalu jest scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbywać się będą również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności. Po koncertach na Rynku organizatorzy zapraszają do klubu Bombay Music, gdzie odbędą się Jam Session's z udziałem gości Festiwalu oraz tarnowskich jazzmanów.

Program imprez:

28 czerwca (czwartek), godz. 20.00  I  Restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Stanley & His Boys
29 czerwca (piątek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
Leliwa Jazz Band (Tarnów)
Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny (Tarnów)
JBBO & Stanley Breckenridge (USA)
Parada nowoorleańska
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

5 lipca (czwartek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
Old Boys Band (Tarnów)
The Warsaw Dixielanders (Warszawa)
Five o'Clock Orchestra (Częstochowa)
Parada nowoorleańska
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

12 lipca (czwartek), godz. 20.00   I   Restauracja Bombay Music
Koncert klubowy: Miskolc Dixieland Band
13 lipca (piątek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
South Silesian Brass Band (Rybnik)
Old Timers (Warszawa)
Miskolc Dixieland Band (Węgry)
Parada nowoorleańska
Jam Session
godz. 22.30, Restauracja Bombay Music

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):

Leliwa Jazz Band
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.

Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny
Zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny powstał wiosną 2016 r.
Grupę tworzą: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy prześliczne śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutami zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge (USA)
Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. W latach 70. i 80. koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu pozyskani w latach 80. 90., szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami (m.in. Wallacem Davenportem, Kennym Ballem, Chrisem Barberem) oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA (m.in. Angi Domdey, Silvią Droste, Janice Harrington i Jean Shy). Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge.

Stanley Breckenridge (USA)
Amerykański wokalista jazzowy. Koncertował z ogromnym powodzeniem we Francji, w Hong Kongu, na Węgrzech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Występuje również na koncertach w Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował m. in. z wieloma sławami takimi jak Madeleine Albright, Bill Cosby, Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.

Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.
Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

The Warsaw Dixielanders
To obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata.
Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Puzonista grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu nowoorleańskiego, jak też przypadkowi słuchacze, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych

Five O'Clock Orchestra
Zespół powstał w 1969 roku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Na swoim koncie ma trzy albumy: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. W repertuarze Five O'Clock znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Zespół występuje również na prestiżowych koncertach razem z Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną prezentując Suitę Nowoorleańską.

 

South Silesian Brass Band  /Rybnik/
Zespół z 40-letnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został  założony przez Piotra Cupoka - klarnecistę i pianistę. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w  warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting "Złota Tarka", gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od  kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność  koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech,  w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia.
W listopadzie 2014r. ukazała się ich druga płyta "Tradicional Jazz Session 2" wydana przez BCD Records
 
Old Timers
W polskim jazzie tradycyjnym Old Timers jest symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.         
Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół OLD TIMERS . W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown” W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.
Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nkolas, Benny Waters i inni Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych W ponad 40 letniej działalności skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.
W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju.

  

Miskolc Dixieland Band
To jeden z najbardziej znaczących zespołów jazzowych na Węgrzech. Powstał w 1990 roku. Ich repertuar łączy w sobie znane dixielandowe hity i standardy jazzowe, które w oryginalnych aranżacjach Miskolc Dixieland Band brzmią wyjątkowo. Zespół występuje na największych węgierskich festiwalach dixielandowych, gdzie jest doceniany zarówno przez publiczność, jak i muzyków. Miskolc Dixieland Band miał okazję muzykować także w Europie, m.in. na Birmingham Jazz Festival w Wielkiej Brytanii, Marbella Jazz Festival w Hiszpanii, czy Euro Jazz Festival we Francji.
W swojej karierze występował ze znanymi węgierskimi muzykami i światowej sławy solistami, takimi jak Joe Muranyi (USA).  Każdego roku zespół daje blisko 80 koncertów.o

Źródło – www.tck.pl oraz materiały organizatorów
Zdjęcia – Artur Gawle i Paweł Topolski (www.tarnow.pl)