Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Głuchy Tarnów

Szkoda, że w tak wielkim wydarzeniu muzycznym, znakomicie promującym Tarnów w szerokim świecie (co nie zdarza się zbyt często), uczestniczyło tak mało autochtonów i gości. Melomanów i koneserów kultury wysokiej (na jednym z przesłuchań doliczyłem się ich jeno 7!), których muzyczną mekką jest Kąśna Dolna z jej Centrum Paderewskiego, którego 77 rocznicę śmierci właśnie obchodzimy. Mowa o I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Józefa Władysława Krogulskiego, jaki w dniach 26-29 czerwca odbywał się w naszym mieście.. Dyrektorem artystycznym i inicjatorem konkursu jest pochodzący z Tarnowa Krystian Tkaczewski, znakomity wirtuoz fortepianu, laureat wielu konkursów pianistycznych na całym świecie. Konkurs rozpoczął się 24 czerwca recitalem fortepianowym Oxany Yablonowskiej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a przesłuchania konkursowe obywały się  w tarnowskim teatrze od 26 do 28 czerwca, zaś sam Konkurs zakończył piątkowy koncert laureatów 29 czerwca. Do konkursu zgłosiło się czterdziestu sześciu młodych pianistów z czternastu krajów świata, którzy zmierzyli się w czterech kategoriach: „Mistrzowie fortepianu” (bez ograniczenia wiekowego), „Młode Talenty” (do 14 lat), „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat) i „Młodzi Artyści” (do 20 lat).  - Jako dyrektor artystyczny tego Konkursu i przewodniczący Jury – mówił dr Krystian Tkaczewski - aby podkreślić jego znaczenie, zaprosiłem do Tarnowa jako jurorów, najwybitniejszych muzyków i profesorów z USA, Izraela, Hiszpanii, Norwegii i Finlandii i Polski.

Wystarczy tylko wymienić konkursy w których pracach jury brali oni udział: Van Cliburn w Forth Worth (USA), Cleveland, William Kapell, Salt Lake City (Bachauer), Hilton Head, Busoni (Bolzano), Wieden (Beethoven), Dublin, Hamamatsu, Sendai, Kijów (Horowitz), Tel Aviv (Rubinstein) i wiele innych. Gwiazdą I edycji była jedna z najwybitniejszych pianistek naszych czasów, wieloletnia profesor Juilliard School w Nowym Jorku, a obecnie Profesor Akademii Muzyki i Tańca  w Jerozolimie.

Oto wyniki Piano Masters of Krogulski International Piano Konkurs w Tarnowie

 Mateusz Krzyżowski, Poland
Robert Maciejowski, Poland
Andrea Tamburynami, Włochy
Jingfan tan, Chiny
Nikodem Wojciechowski, Polska

Oto wyniki kategorii "Młodzi artyści"

Paweł Wojciechowski, Polska

 Marian Michalski, Polska

Joonas Gwinea, Finlandia
Wiktor Kołodziejczyk, Polska


 Oto wyniki kategorii "Piano geniusze"

Shiwen Yang, Chiny

Jakub Niewiadomski, Poland

oraz "Talenty pianistyczne"

 
Alicja Kojder, Poland
 Edwina Sun, USA

Ewa Gałwiaczek, Poland

Maciej Gajda, Poland
 Julia Lichtenstein, Poland
 Angelika Słowik, Poland

Kateryna Bilyk, Ukraine
 Varvara Bilyk, Ukraine
 Oliwia Maria Podraza, Poland
 Szymon Siedlik, Poland
 Lena Stochmal, Poland

Patron konkursu, Józef Władysław Krogulski (1815-1842)  był tarnowianinem, świetnym pianistą i znakomitym kompozytorem, którego działa popadły w zapomnienie. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę utworów muzyki kościelnej i instrumentalnej.

Urodzony 4 września 1815 w Tarnowie   jako syn Michała – muzyka-pedagoga i kompozytora oraz Salomei z Saszorów, kształcił się najpierw pod kierunkiem swojego ojca. Posiadał słuch absolutny, a jego wirtuozowskie zdolności były zupełnie wyjątkowe. Młodociany pianista  występował jako „cudowne dziecko” już od 10 roku życia. Zaczął koncerty w rodzinnym Tarnowie, potem występował w ciągu dwóch miesięcy aż sześciokrotnie w Warszawie, w Kaliszu, w Poznaniu, we Wrocławiu (pięciokrotnie), Berlinie, Legnicy, Dreźnie  (u królowej Augustyny i u króla), Lipsku, Puławach, Zamościu, Lublinie, Lwowie, Kijowie itd.  We Lwowie okrzyknięty został „polskim Mozartem”.
Występy jego spotykały się nie tylko z bardzo życzliwym przyjęciem publiczności ale również z niezwykle pochlebnymi ocenami fachowej prasy muzycznej. Bardzo pochlebnie wyrażał się o nim m.in. sam Fryderyk Chopin. 

Obok zdolności pianistycznych zdradzał Krogulski od wczesnej młodości talent kompozytorski. Gruntowne studia kompozytorskie odbył w Warszawie pod kierunkiem Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego . Karierę artystyczna pianisty-wirtuoza przerwał prawie zupełnie około 20 roku życia, pracując (już od roku 1831) jako pedagog i poświęcając się prawie zupełnie działalności na polu muzyki chóralnej kościelnej i świeckiej. Idąc w ślady swojego mistrza Józefa Elsnera  zajął się prowadzeniem chórów kościele Św. Kazimierza i Trynitarzy a następnie został stałym dyrygentem choru w kościele Pijarów. Starannie przez niego szkolony i przygotowywany do występów zespól wykonywał szereg poważnych dziel wybitnych kompozytorów a także i dzieła Krogulskiego specjalnie pisane  dla tego chóru. W roku 1838 współdziałał w uroczystym wykonaniu Pasji  Elsnera  w kościele ewangelickim. Nabawiwszy się ciężkiej choroby w czasie prób wykonywania swego Miserere, zmarł  Krogulski w Warszawie w 27 roku życia, 9 stycznia 1842. Pochowany został na cmentarzu Powązkowskim.

Spuścizna tak młodo zmarłego kompozytora jest wcale pokaźna. Obok Uwertury orkiestralnej pozostawił dwa koncerty fortepianowe, oba przez niego wykonywane w Warszawie. Niestety tylko I Koncert E-dur (1830) zachował się w partyturze. Wykonany on został po raz pierwszy w czasie powstania listopadowego (15 XII 1830) na koncercie urządzonym na cele patriotyczne.  Karol Kurpiński zapisał w swym dzienniku o tym występie następującą uwagę: „Wykonanie koncertu kompozycji  Józia, mojego ucznia było piękne”. Na koncercie śpiewała również w duecie z S. Turowskim, Konstancja Gładkowska. II Koncert fortepianowy (1831) zachował się tylko w partii fortepianowej.  6 XI 1835, na koncercie w Teatrze Narodowym, Krogulski wykonał oba koncerty oraz Wariacje na fortepian z orkiestra. Krytyka przyjęła występ artysty bardzo życzliwie.

Obok tych dziel pozostawił Krogulski liczne drobniejsze utwory fortepianowe oraz 2 sonaty na fortepian kwartet, oktet, komedio-operę Oj żoneczka (wykonana w warszawskim Teatrze Rozmaitości  w r. 1833), kantatę Karawana w pustyniach Arabistanu oraz muzykę kościelną (m.in. 10 mszy).

Pozostała po Krogulskim spuścizna, pieczołowicie przechowywana przez przyrodniego brata, aktora i kompozytora, Władysława Krogulskiego została złożona w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Na podstawie tych materiałów oraz kompozycji zachowanych w Bibliotece Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego paru muzykologów opracowało twórczość fortepianowa koncerty, muzykę kościelną i kantatę Karawana Krogulskiego: materiały te pozwalają na przypominanie jego niektórych, niesłusznie zapomnianych utworów.

Krystian Tkaczewski urodził się w 1980 roku w Tarnowie.  Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej im. Paderewskiego w Tarnowie w klasie J. Iwaneczko. Po ukończeniu Zespołu Szkól Muzycznych w Warszawie w klasie G. Weiss i P. Skrzypka, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Olgi Rusiny (dyplom magistra sztuki 2004) W roku 2007 Krystian Tkaczewski otrzymał Graduate Professional Diploma na University of Hartford Hartt School, W roku 2014, Krystian Tkaczewski otrzymał tytuł Doktora Sztuk Muzycznych, studiując u słynnej pianistki Oxana Yablonskaya.

 Na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA. Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award oraz Tadeusz Sendzimir Memorial Fund. W 2015 roku odebrał z rąk prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli tytuł - Ambasador Tarnowa - przyznawany wybitnym postaciom, za działalność i twórczą pracę dla miasta.

A tak wyglądał szczegółowy afisz tego historycznego Konkursu:

24 czerwca, godz. 19.00
 Recital fortepianowy – Oxana Yablonskaya Izrael/USA
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, wstęp wolny

Przesłuchania konkursowe:
26 czerwca, godz. 10.00
Kategoria „Mistrzowie fortepianu” – I etap

27 czerwca, godz. 10.00
 Kategoria „Młode Talenty” (do 14 lat)
 Kategoria „Młodzi Wirtuozi” (do 17 lat)
Kategoria „Młodzi Artyści” (do 20 lat)

28 czerwca, godz. 10.00
 Kategoria „Mistrzowie fortepianu” – II etap
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, wstęp wolny

29 czerwca, godz. 17.00
Koncert Laureatów – prowadzenie red. Jan Popis
Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, wstęp wolny

 

Jury:

Krystian Tkaczewski, Polska
Przewodniczący Jury

Oxana Jablonskaya, Izrael/USA
Honorowa Przewodnicząca Jury

Einar Steen-Nokleberg, Norwegia

Jan Popis, Polska

Alexis Soriano, Hiszpania

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (www.tanow.pl) i strona internetowa Konkursu