Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Od soboty w Tarnowie

Zapomniana, odnaleziona, ocalona…

Taka jest idea Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej, które już od 25 lat odbywają się w Tarnowie. Jubileuszowa edycja tej unikalnej imprezy rozpoczyna się w sobotę 5 maja i potrwa do niedzieli 20 maja. To jedyna tego typu impreza na świecie, w dodatku wymyślona i od początku, tj. od 1994 roku organizowana przez  tarnowskich muzycznych Judymów - Teresę Kaban (fortepian) i Henryka Błażeja (flet) poprzez ich Agencję Artystyczną "Inter-Art". Głównym założeniem Festiwalu jest przywracanie pamięci zapomnianym utworom kameralnym i symfonicznym, polskim i obcym. Powody zapomnienia są różne np. zamówienie utworów w celu uświetnienia szczególnie ważnych uroczystości (w XVIII, XIX w) z zastrzeżeniem przez zamawiającego, aby po premierze nie wykonywać ich przez najbliższe 30 - 50 lat. Utwory takie można obecnie odnaleźć w księgozbiorach pałaców i klasztorów, w antykwariatach lub muzeach. Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje koncerty w siedmiu miastach. Zdecydowana większość z nich odbędzie się w Tarnowie, ale muzyki odnalezionej będą mogli również posłuchać melomani w Bielsku-Białej, Skierniewicach, Raciborzu, Nowym Sączu, Radomsku oraz Lasocinie. Koncerty w Tarnowie będą miały miejsce głównie w Sali Lustrzanej, organizatorzy zapraszają jednak miłośników muzyki również do kościoła Misjonarzy oraz do ratusza. W tym roku tarnowscy melomani będą mogli m.in. posłuchać muzyki kościołów wschodnich, włoskiego baroku, epoki średniowiecza, pieśni Italii i Katalonii czy też pieśni i romansów Wenecji i Neapolu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Organizatorzy tego unikalnego festiwalu oboje Teresa Kaban i Henryk Błażej są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie w 1976 roku. Teresa - w klasie fortepianu  prof. Ludwika Stefańskiego, Henryk – w klasie fletu  doc .Wacława Chudziaka. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. W 2004 roku założyli TRIO  INTER-ART , z którym występowali jako soliści i kameraliści  na wszystkich niemal estradach Polski a także w ponad 40 krajach Europy, USA oraz  na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych, regularnie także koncertują na organizowanych przez siebie kolejnych Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Odnalezionej.

Nasi maestro przyznają, że z wieloma utworami czas i historia obeszły się brutalnie: nierzadko „leżakowały” one w wyniszczających je warunkach. Teraz zostały odnalezione i zdarza się, że są to kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki. W początkowych latach ta unikalna impreza odbywała się wyłącznie w Tarnowie, przysparzając mu splendoru i znakomicie go promując. Niestety, od 2000 roku, na wskutek różnych zawirowań polityczno-organizacyjnych oraz zwykłej zawiści ze strony tzw. środowiska i braku kompetencji połączonej z wyobraźnią lokalnych urzędników, Festiwal zmuszono do emigracji poza Tarnów.  Mimo to, Festiwal przygotowywany przez impresariat państwa Błażejów z roku na rok z coraz większym rozmachem, przetrwał i ma się całkiem dobrze.

Podczas koncertów prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały czasem setki lat w rękopisach i starodrukach. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki – opowiadają Teresa Kaban i Henryk Błażej, dyrektorzy festiwalu. Podczas poprzednich edycji swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji i Anglii. Podczas dotychczasowych koncertów rozbrzmiewała różnorodna muzyka. Można było usłyszeć nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich, a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej.

Prezentowane  były też dziecięce utwory ze szkicownika W.A Mozarta oraz jego ojca Leopolda a także kompozycje austriackiego Cesarza Leopolda I, któremu Jan III Sobieski pospieszył z odsieczą pod Wiedeń. Dużym zaskoczeniem były nieznane  „Improwizacje ze szkicownika weselnego” – A.Brucknera  a także dotąd nie wykonywane fortepianowe sonaty F. Mendelssohna. Swoją prapremierę po latach miała salonowa muzyka dynastii Ogińskich a także fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery (Pucciniego, Verdiego, Leoncavallo, Belliniego…). Ciekawe okazały się pieśni Karola Stohla znalezione w Muzeum Okręgowym w Tarnowie oraz utwory napisane specjalnie dla Napoleona Bonaparte. Do niewątpliwych perełek trzeba zaliczyć  Seikilovą pieśń z nagrobka w Trailleis w Azji Mniejszej” (pochodzącą z  III w)  a wykonaną przez słowacki zespól muzyki dawnej „Musa Ludens”.

   

Dzięki temu, że festiwalowe koncerty odbywają się w zabytkowych obiektach kilkunastu miejscowości – mówią nasi muzyczni Judymowie - prezentowana muzyka może współgrać z architekturą wnętrz, do których była pisana. Cieszymy się, że dzięki festiwalowym prezentacjom wiele odnalezionych utworów zdobywa powoli sale koncertowe Europy i odzyskuje należne im miejsce w historii muzyki. Dodajmy, iż wiele z nich zostało też po raz pierwszy zarejestrowane  przez polskie i zagraniczne rozgłośnie radiowe i telewizyjne a także wydane na płytach CD.

Program tarnowskich koncertów festiwalowych wgląda następująco:

5.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 Alberto Cesaraccio - obój (Italia)
 Maurizio Barboro - fortepian (Italia)
w programie m.in.:  N. Coste, C. Saint-Saens, P.W. Kalliwoda
 *
 6.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 Luca Lucini - gitara (Italia)
 Matteo Falloni - fortepian (Italia)
w programie m.in.:  J.N. Hummel, J.K. Mertz, E. Granados, I. Albeniz

*
 10.05.2018 r. godz. 18.30
 Tarnów: Parafia Św. Rodziny
 Kościół Księży Misjonarzy, ul Krakowska 41
 Chór Akademicki
 przy Wyższej Szkole im. W. Barvinsky'ego
 w Drohobyczu (Ukraina)
 pod dyr. Bogdana Bondziaka
w programie: muzyka kościołów wschodnich
 *
 11.05.2018 r.  godz. 19
Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10

Orkiestra Kameralna
 Filharmonii w Chmielnickim (Ukraina)
 pod dyr. Aleksandra Dragana
soliści:
 Ihor Prokhnitskiy - obój
 Maksym Zavodnyi - gitara
 Olga Malyk - skrzypce,
 Ihor Prokhnitskiy - skrzypce
w programie: muzyka włoskiego baroku

*
 12.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Muzeum Ratusz
 Austriackie trio fletów prostych
 "VIVID CONSORT"
w składzie:
 Lorina Vallaster - flet prosty, śpiew
 Christine Gnigler - flet prosty, śpiew
  Sheng Fang Chiu - flet prosty
w programie: muzyka epoki średniowiecza

*
 13.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 "PIEŚNI I ROMANSE WENECJI I NEAPOLU"
 Silvia Martinelli - sopran  (Italia)
 Andrea Trovato - fortepian  (Italia)
w programie m.in.:  R. Hahn, G. Rossini, F. Liszt, G. Donizetti

*
 18.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 Joaquin Palomares - skrzypce (Hiszpania)
 Andrea Rucli - fortepian (Italia)
w programie m.in.: M. de Falla, E. Granados, G. Gershwin
 *
 20.05.2018 r.  godz. 19
 Tarnów: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
 "PIEŚNI ITALII i KATALONII"
 Eugenia Boix - sopran (Hiszpania)
 Anna Ferrer - fortepian (Hiszpania)
w programie m.in.:  E. Morera, E. Granados, I. Albeniz

Przygotował – Ryszard Zaprzałka