Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Nowe otwarcie w Centrum

W Starostwie Powiatowym w Tarnowie w poniedziałek 12 marca odbyła się konferencja prasowa, poświęcona kalendarzowi wydarzeń artystycznych, zaplanowanych w roku 2018 w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Ta położonym w sercu Pogórza Ciężkowickiego, jedyna tak zachowana na świecie dworska rezydencja mistrza Ignacego. Jana. Paderewskiego, światowej sławy pianisty i kompozytora, wielkiego patrioty i polityka, od 28 lat jest muzyczną mekka tarnowskich melomanów. To w tamtejszym urokliwym dworku odbywają się najważniejsze w regionie imprezy muzyczne  - koncerty muzyki kameralnej, a ostatnio także jazzowej oraz operowej. Aktualny dyrektor Centrum Łukasz Gaj i Starosta Tarnowski Roman Łucarz  przypomnieli, iż od blisko roku Centrum jest w prestiżowym gronie instytucji, współprowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podkreślili również, iż w roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, sfinalizowana została niezwykle ważna dla tej placówki inwestycja. - Nowa droga dojazdowa z mostem poprawiła w sposób znaczący dostępność komunikacyjną do Centrum Paderewskiego - mówi Roman Łucarz. - Dla mnie to symboliczna inwestycja, która w piękny sposób wpisuje się w obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Ignacy Jan Paderewski jest przecież uznawany za jedną z kluczowych postaci w tym historycznym procesie. Z kolei dyrektor Łukasz Gaj podsumował miniony rok działalności  instytucji i przedstawił ambitne plany na rok obecny.

- Zrealizowaliśmy 61 projektów artystycznych, podczas których wystąpiło 694 wykonawców. W tym czasie, kompleks dworsko-pałacowy Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odwiedziło łącznie 17 tysięcy melomanów i zwiedzających. Program, który pragniemy państwu zaprezentować na rok bieżący wypełniony będzie muzyką najznakomitszych polskich kompozytorów w wykonaniu wybitnych polskich artystów - mówił podczas poniedziałkowej konferencji dyrektor Łukasz Gaj.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych w Centrum Paderewskiego na rok 2018 wymienić należy koncert Mateusza Źiółko z zespołem (21 kwietnia) - inaugurujący tegoroczny sezon koncertowy w Kąśnej; Warsztaty z Mistrzami - Tydzień Talentów (14-20 maj); koncert fortepianowy Beaty Bilińskiej (14 maja); koncert L`Arte del Violino na finał Tygodnia Talentów, z udziałem Krzysztofa Jakowicza - ojciec (skrzypce), Jakuba Jakowicza (skrzypce) - syn oraz Roberta Morawskiego (fortepian); IV Przegląd Pieśni Kresowej (8 czerwca); koncert "U progu lata" Anny Jurksztowicz i Krzesimira Dębskiego z zespołem (9 czerwca); koncert Doroty Miśkiewicz  z pianistami jazzowymi  oraz Antoni String Qartet (28 lipca); XII Festiwal Muzyki Kameralnej "Bravo Maestro" (23-25 sierpnia); "Carmen" G.Bizeta na otwarcie  Bravo Maestro (23 sierpnia); Recital mistrzowski z udziałem Szymona Nehringa  i kwintetu Śląskich Kameralistów (24 sierpnia); "Maraton Niepodległy. 100 lat polskiej muzyki" (25 sierpień); koncert Piotra Machalicy z zespołem w utworach Wojciecha Młynarskiego (6 października); II edycja Festiwalu "Viva Polonia"! Ku pokrzepieniu serc. (4-10 listopada); koncert Zespołu Pieśni i tańca "Śląsk" (4 listopada); "Opera Manru" I. J. Paderewskiego (10 listopada).     

 W trakcie konferencji w Starostwie Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprezentował nowy logotyp tej instytucji - To mój 500. projekt z dziedziny grafiki użytkowej w kategorii identyfikacja wizualna firmy - mówił jego autor, znany tarnowski grafik i pedagog Piotr Barszczowski. Jestem bardzo dumny i wdzięczny Centrum Paderewskiego za wieloletnią współpracę. Ze szczerą sympatią projektowałem to logo.
Przypomnijmy, że Piotr Barszczowski w ciągu 30 lat swojej kariery artystycznej i zawodowej, zaprojektował wiele plakatów promujących najważniejsze kąśnieńskie wydarzenia, m.in.: Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, Mistrzowskie Wieczory w Kąśnej, Warsztaty z Mistrzami - Tydzień Talentów oraz Festiwal Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc.

Dyrektor Gaj zapowiedział także przygotowywane na II połowę roku nową odsłonę oficjalnej strony internetowej, za pośrednictwem której będzie można prowadzić internetową sprzedaż biletów na wydarzenia kulturalne i koncerty organizowane w Centrum.

Za Starostwem Powiatowym – Ryszard Zaprzałka