Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

MONK - ambasador Tarnowa

Działający z powodzeniem od 22 lat najpierw na tarnowskim, później na ogólnopolskim, a od pewnego czasu także na międzynarodowym rynku muzycznym zespół wokalny MONK, to nietypowa i niełatwa w popularnym odbiorze formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, a ich muzykę tworzą wyłącznie ludzkie głosy, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Swoją twórczość określają jako „współczesną jazzowo – popową muzykę a’capella”. W ich repertuarze znaleźć można przeboje muzyki pop oraz standardy jazzowe. Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz. Zespół MONK regularnie koncertuje w kraju i zagranicą (dwukrotnie odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych). Uniwersalny charakter wykonywanej muzyki sprawia, że zespół sprawdza się zarówno w małych klubach, jak i w dużych salach koncertowych. stosunkowo niedawno, bo dopiero po dwudziestu latach od założenia grupy, Monk wydał swój debiutancki album „Opowieści z Biblii wzięte – Historia zbawienia 2000”. Obecnie zespół zaprezentował swój pierwszy profesjonalny teledysk. Tym razem tarnowska grupa na warsztat wzięła wielki przebój Erica Claptona "Tears in haven". Za muzyczną stronę klipu odpowiada sławny amerykański producent Bill Hare. Klip powstał w miejscu niezwykłym – warsztacie ludowego rzeźbiarza Adama Cichońskiego w Brzozowej (gm. Gromnik). O muzykach ostatnio było głośno nie tylko ze względu na dokonania muzyczne. W jednym z podręczników szkolnych pięcioosobowy skład z Tarnowa został przedstawiony jako przykład zespołu wykonującego muzykę a cappella. Zdjęcie muzyków znalazło się w książce do muzyki dla uczniów 7 klasy podstawówki wraz z płytą z utworem zespołu pt. "Exodus". Z tego szczególnie cieszy się członek zespołu Marcin Sobczyk (na co dzień szef wydziału kultury tarnowskiego magistratu), bo jak podkreśla, ten utwór napisał tarnowianin Bartłomiej Szułakiewicz. W nagraniu wzięli udział inni tarnowianie, między innymi Rafał Taraszka i Patryk "Dziunek" Wroński.

- Bill Hare dlatego jest postacią wyjątkową - mówi Marcin Sobczyk z zespołu MONK - bo ma na koncie chyba z osiemdziesiąt największych nagród świata jako producent. Ma nagrody Grammy. To producent takich zespołów jak The Pentatonix czy The King's Singers, a to są największe zespoły a capella świata.

Co łączy tarnowski zespół MONK oraz słynną amerykańską grupę PENTATONIX? Oprócz stylu muzycznego (a capella) oraz faktu, że obie formacje chętnie sięgają po klasyczne covery, od teraz wspólnym ich mianownikiem jest osoba światowej sławy producenta muzycznego Bill’a Hare z Californii (USA). „Tears in Heaven” (słynny klasyk z repertuaru Erica Claptona) to pierwsza piosenka wyprodukowana przez MONK we współpracy z tym producentem. – Korzystając z naszych amerykańskich kontaktów, pozyskanym m.in. dzięki dwóm trasom koncertowym za oceanem, dotarliśmy do studia Bill’a (BH Production – przyp. zespół), który jest prawdziwą legendą muzyki wokalnej & a’capella – wspomina Marcin Sobczyk, lider artystyczny tarnowskiego bandu. Bill Hare to producent muzyki takich sław jak wspomniany Pentatonix, ale także Swingle Singers, Beach Boys czy The King’s Singers… W 2011 roku studio BH Productions zdobyło nagrodę GRAMMY, a już wiadomo, że to nie koniec tej amerykańsko-tarnowskiej współpracy.

Jak Bill Hare wspomina pracę z tarnowską grupą? Praca przy „Tears in Heaven” w wersji MONK była prawdziwą przyjemnością. To nasza pierwsza wspólna produkcja muzyczna, ale zespół znam od dawna. MONK to polska legenda muzyki a capella a ich wieloletnie doświadczenie słychać w jednolitym, płynącym od serca brzmieniu 5 męskich głosów…

Teledysk powstał w Brzozowej (gm. Gromnik). W filmowej interpretacji MONK oparł się na postaci Adama Cichońskiego – rzeźbiarza ludowego z Brzozowej. Pan Adam to artysta wyjątkowy z dużym talentem i o ogromnej wrażliwości. Jak sam twierdzi, inspiracje czerpie z życia oraz natury. Cechą charakterystyczną twórczości pana Adama jest prostota i surowość wykonania, nie wprowadza też żadnych zmian w technice. Sztuka nie polega na powtarzalności, dlatego każda rzeźba jest inna. Każdej daje też swoje wnętrze i serce. Daje jej duszę. Na co dzień specjalizuje się w tworzeniu świątków, krzyżyków, aniołów, a także figurek Żydów i postaci świeckich. – Drewno jest cierpliwe, milczy i poddaje się mojej woli – mówi o swojej twórczości Adam Cichoński. To dzięki niemu, w teledysku udało się pokazać to co jest tak trudne do zobrazowania – wolę tworzenia, nadzieję, ból i jak w słowach Claptona: Muszę być silny i iść dalej, bo wiem, że tu w Niebie nie jest moje miejsce… siłę do życia.

Pięcioosobowy skład z Tarnowa został przedstawiony jako przykład zespołu wykonującego muzykę a'cappella z wykorzystaniem różnych technik wokalnych, m.in. scatu czy beatboksu. Jak przekonuje Marcin Sobczyk , MONK wcale się o to nie starał. To wydawca zwrócił się do zespołu z taką propozycją.

- To było ogromne zaskoczenie. Tam są największe postaci muzyki. Dla nas to wyróżnienie. To ślad, który zostanie na zawsze. To tylko nasza pasja. Żyjemy z czegoś innego. Ktoś nas dostrzegł i umieścił w książce. To wielka nagroda dla nas. Każde dziecko zobaczy nasze zdjęcie - podkreśla Sobczyk.

MONK powstał dokładnie 15 lipca 1995 roku, a już 3 sierpnia zagrał pierwszy koncert w Gostyniu, by po dwóch miesiącach wystąpić na scenie obok takich artystów jak: Mietek Szcześniak, Ewa Uryga, Beata Bednarz czy Marek Tercz. MONK brał udział i zdobywał nagrody na wielu festiwalach i przeglądach. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami: Łotwa, Węgry, Czechy, Słowacja, Anglia, Holandia, Niemcy, USA. Wystąpił gościnnie na nagraniach Lecha Dobraczyńskiego, gdzie nagrał utwór z gościnnym występem Marka Bałaty oraz płycie Wojtka Klicha.

Najważniejsze wydarzenia muzyczne w historii zespołu to występ podczas wielkiej gali jazzowej w Teatrze Wielkim w Łodzi, podczas wręczenia corocznych nagród, zwanych „Jazzowymi Oscarami” – Grand Prix Jazz Melomani. Na jednej scenie Monk wystąpił z brytyjską formacją  „The Puppini Sisters” oraz Kenny Garrettem, największą gwiazdą światowego jazzu, amerykańskim saksofonistą jazzowym, który wśród swoich muzycznych dokonań ma m.in. występy z Milesem Davisem. Galę poprowadziła Anna Popek, a całość emitowana była przez Program 2 TVP. Kolejne sukcesy, to koncerty w Sali Kongresowej w Warszawie, radiowej „trójce” w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie (koncert był transmitowany na żywo przez Program Trzeci Polskiego Radia), koncerty galowe festiwalu „Korowód” w Sali Opery Krakowskiej: w 2009, 2010 i 2014 z realizacjami telewizyjnymi. Dużym wydarzeniem artystycznym w dwudziestoletniej historii zespołu były wspólne występy m.in. z zespołem ANAWA, Anną Treter,  Krystyną Prońko, Zbigniewem Wodeckim, Grzegorzem Markowskim, Arturem Gadowskim, Joanną Kulig, Beatą Rybotycką, Anną Szałapak, Magdaleną Steczkowską, Elżbietą Towarnicką, Grzegorzem Turnauem, Maciejem Zakościelnym, Andrzejem Poniedzielskim, Haliną Kunicką, Włodzimierzem Korczem, Mieczysławem Szcześniakiem, Arturem Andrusem, Michałem Bajorem, Renatą Przemyk i Wojciechem Młynarskim.

Ich muzyka to połączenie różnych gatunków takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób – zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W ich repertuarze znaleźć można przeboje muzyki pop (m.in. z repertuaru Michaela Jackson, Queen, Stinga, The Beatles) oraz standardy jazzowe. Na koncertach wykonują również piosenki z autorskiego programu „Opowieści z Biblii wzięte” – zróżnicowane stylistycznie utwory przedstawiające najciekawsze historie ze Starego Testamentu. Monk powstał w 1995 roku, ale w obecnym składzie śpiewa od 2001 roku. Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz. Z grupą współpracuje również Damian Niewiński, wzbogacając oryginalne aranżacje elementami beatboxu.

Dwudziestolecie istnienia tarnowscy muzycy uczcili trasą koncertową na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w takich miastach jak m.in. Los Angeles, San Diego, Palm Springs, Las Vegas, Mission Viejo, Orange County. Do Kalifornii i Arizony grupa powróciła w październiku 2016r. Podczas drugiej trasy po Stanach Zjednoczonych MONK wystąpił podczas gali otwarcia ‘17th Annual Polish Film Festival Los Angeles’ który odbywa się w samym Hollywood. Zespół wystąpił również na koncertach w Los Angeles, San Francisco, Denver, Phoenix, San Diego.

W roku 2016 Zespół MONK został uhonorowany „Dukatem tarnowskim” przyznawanym przez Prezydenta miasta Tarnowa osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta.

Źródło – materiały promocyjne zespołu MONK (strona internetowa i FB)