Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

ArtFest - pierwsza odsłonia

Przez najbliższe trzy tygodnie Tarnów znów będzie miastem sztuki. Stanie się tak za sprawą rozpoczętego wczoraj, we wtorek 21 listopada, festiwalu sztuki ArtFest. Na wieczorze inauguracyjnym w Centrum Sztuki Mościce /festiwalowe imprezy odbywać się będą także w Biurze Wystaw Artystycznych/, usłyszeliśmy piosenki ikony światowej popkultury Marilyn Monroe w wykonaniu jej polskiego odpowiednika Soni Bohosiewicz. Podczas otwierającego tegoroczny ArtFest koncertu Na Antresoli CSM, świetnie dysponowana tego wieczoru śpiewająca aktorka zdradziła „10 sekretów Marilyn Monroe”. Drugą część tego magicznego wieczoru wypełniło spotkanie znanego celebryty, cenionego filmoznawcy i publicysty, powszechnie kochanego w rodzinnym mieście Łukasza Maciejewskiego z bohaterkami swojej najnowszej książki „Aktorki. Odkrycia” – Katarzyną Gniewkowską, Małgorzatą Hajewską Krzysztofik, Anną Radwan, Dorotą Segdą, Sonią Bohosiewicz. O tym, jak ArtFest, którego 14. edycja właśnie się zaczęła jest oczekiwany i doceniany przez Tarnowian, najlepiej świadczy fakt, że na długo przed jego mościcką inauguracją licznych chętnych witał napis: Uwaga! brak miejsc!

Sekrety wielkiej gwiazdy Marilyn Monroe opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz otworzyły tegoroczne święto sztuki w Tarnowie. Dla wielu było to zaskakujące odkrycie...

Powszechnie wiadomo, że MM była najsłynniejszą blondynką świata, symbolem seksu, ikoną, najjaśniejszą z hollywoodzkich gwiazd, że prawdopodobnie popełniła samobójstwo, że śpiewała prezydentowi Kennedy’emu Happy Birthday, że prawdopodobnie była jego kochanką, że w ogóle miała facetów na pęczki, że tak pięknie podmuch wiatru unosił jej sukienkę, że miała najpiękniejszy uśmiech świata, że...

 

Wielu rzeczy jednak o niej nie wiedzieliśmy. Do chwili, kiedy na scenie CSM pojawiła się zjawiskowa Sonia Bohosiewicz.

A na  koncert złożyły się utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry, czy znane z filmu Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Usłyszeliśmy m.in. piosenki: "Diamonds are the best girl's friend", "New York, New York", "I've got you under my skin", "Teach me, Tiger" czy "I'm beginning to see the light".

Sonia Bohosiewicz - jedna z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Wyjątkowa osobowość i talent. Długa jest lista jej fenomenalnych kreacji artystycznych w licznych projektach filmowych, teatralnych, kabaretowych oraz muzycznych. Jest spontaniczna i ekspresyjna. Wyróżnia ją niesamowita gra emocjami, dzięki temu kreowane przez nią bohaterki są wiarygodne i prawdziwe. Kiedy wychodzi na scenę, natychmiast skupia na sobie całą uwagę. Ma przejmujący, niski głos, który potrafi oferować zarówno agresywnie, jak i zmysłowo. Dlatego z powodzeniem bierze udział w projektach muzycznych.


"AKTORKI. ODKRYCIA"

Spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorkami, bohaterkami jego najnowszej książki: Sonią Bohosiewicz, Katarzyną Gniewkowską, Małgorzatą Hajewską Krzysztofik, Anną Radwan, Dorotą Segdą – wypełniło drugą część pierwszej odsłony tegorocznego ArtFest-u Prowadzenie Magdalena Miśka Jackowska.

Portrety niezwykłych, wyjątkowych, silnych kobiet. Szczere rozmowy Łukasza Maciejewskiego z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach.

18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie. A zwłaszcza życie gwiazd. Co w karierze aktora przesądza o spełnieniu? Talent, determinacja, a może szczęście? Jak pozostać sobą, gdy jest się nieustannie ocenianym przez innych?

   

"Aktorki. Odkrycia" to zbiór opowieści o kluczowych momentach w życiu bohaterek. O wydarzeniach, od których wszystko się zaczęło. Życie aktorów jest podobne do naszego, ale wszystko w nim wydaje się intensywniejsze. Radości i splendor większe, stres i lęk przed porażką silniejsze, a los bywa jeszcze bardziej kapryśny.


 
Łukasz Maciejewski

Tarnowianin, krytyk filmowy i teatralny, absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi oraz na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej "EFA", Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych "Fipresci", Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor programowy Festiwalu Kino na Granicy w Cieszynie, dyrektor artystyczny festiwalu "Grand Prix Komeda", szef programowy kina Millennium w Centrum Sztuki Mościce, kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Współpracownik kilkunastu czasopism, m.in. „Dziennika Gazety Prawnej”, „Teatru”, „Notatnika Teatralnego”. Ekspert telewizji HBO Europe oraz PISF, stały gość "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. Felietonista i recenzent filmowy Onet.pl.

Od 2010 roku zasiada w kapitule "Paszportów Polityki" w kategorii film, a od 2015 roku w kapitule nagrody im. Stefana Treugutta polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT dla twórcy Teatru TV. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy, Agadirze, Skopje i Cottbus.

Laureat wielu wyróżnień dziennikarskich, m.in. statuetki „Uskrzydlonego", „Złotej Róży” za "nową jakość w filmowej krytyce" oraz „Dziennikarskiej Weny”. Współautor kilkudziesięciu książek zbiorowych; autor tomu wywiadów "Przygoda myśli" (2009), "Wszystko jest lekko dziwne" wywiad-rzeka z Jarzym Radziwiłowiczem (2012), oraz bestsellerów: "Flirtując z życiem" - rozmowa z Danutą Stenką (2013), "Aktorki. Spotkania" (2012), "Aktorki. Portrety" (2015). W 2017 roku opublikował "Aktorki. Odkrycia" oraz "Lupa / Maciejewski. Koniec świata wartości".


RECENZJE:  

Od Niny Andrycz do Marty Naradkiewicz: Łukasz Maciejewski poświęca polskim aktorkom już trzeci tom swoich opowieści. Takiej obsady nie miałby żaden polski film. Na promocyjne spotkanie trzeciej części „Aktorek" Łukasza Maciejewskiego przyszło kilkanaście bohaterek książki: artystek z najwyższej półki. W trzech tomach „Aktorki. Spotkania", „Aktorki. Portrety" i „Aktorki. Odkrycia" znalazły się 52 sylwetki. Sylwetki to złe słowo. Bardziej oddają sens książek właśnie ich podtytuły. Bohaterki książki Maciejewskiego mówią o swoich kreacjach, o intensywnym przeżywaniu życia, o cenie uprawiania tego zawodu. Ufają Maciejewskiemu. Opowiadają mu o dzieciństwie i dorastaniu, o tym, co je kształtowało. O sukcesach. O wielkich przeżyciach. „To oczywiście dziwne, bo jestem już dojrzałą aktorką, po »Róży« sporo rzeczy zagrałam, ale kiedy pomyślę o tej postaci, zawsze chce mi się płakać" – przyznaje, opowiadając o filmie Smarzowskiego, Agata Kulesza, osoba bardzo krucha, mimo że reżyser „Idy" Paweł Pawlikowski nazwał ją „Panią Energią". Mówią też szczerze o niespełnieniach. Iza Kuna, która zagrała w tym roku w czterech filmach, przyznaje: „Staram się jak mogę. Wiem, że na wiele mnie stać, ale nie mam w zawodzie szczęścia". Bo zawsze jest jeszcze marzenie, za którym warto biec, chęć powiedzenia poprzez rolę czegoś więcej o sobie i innych. A czasem zwierzają się z przeżyć, z którymi trudno żyć. Jak delikatnie rozmawia Maciejewski z Grażyną Błęcką-Kolską, noszącą w sobie ból, który minąć nie może – po stracie córki. Portrety Maciejewskiego mają własny styl: autor miesza swoje opisy i wrażenia z recenzjami i zapisem rozmów z aktorkami. Z tego melanżu powstają teksty, które czyta się jednym tchem. Na kartach „Aktorek" Maciejewski oddaje hołd kobietom, profesjonalistkom, wrażliwym artystkom, ale też zapisuje fragmenty historii polskiego kina i teatru. 

Barbara Hollender „Rzeczpospolita”

Poniżej raz jeszcze przypominamy program 14. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza 2017 Tarnów, 21 listopada – 10 grudnia.

21.11.2017

g. 18.00 – prolog cz. I / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„10 sekretów Marilyn Monroe” – koncert Soni Bohosiewicz

g. 19.30 – prolog cz. II / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„Aktorki. Odkrycia” – spotkanie Łukasza Maciejewskiego z aktorkami: Sonią Bohosiewicz, Katarzyną Gniewkowską, Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik, Anną Radwan, Dorotą Segdą – bohaterkami książki

Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.

22.11.2017,

g. 17.30 / Centrum Sztuki Mościce

„Strojenie” wystawa konstrukcji i modelowania ubiorów, zaprojektowanych przez wykładowczynie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Annę Lejpold, Zdzisławę Świniarską i Annę Świętek

g. 18.00 / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„10 sekretów Marilyn Monroe” – koncert Soni Bohosiewicz

24-26.11.2017

/ Centrum Sztuki Mościce / czynne: piątek g. 16.00–21.00; sobota-niedziela g. 13.00-21.00 /

„De Profundis” – projekcja wirtualnej rzeczywistości – podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego

24.11.2017

g. 18.30 / Centrum Sztuki Mościce – antresola

Koncert Adama Pierończyka z programem z albumu Monte Albán, za który otrzymał nominację do Fryderyka 2017.

g. 20.30 / Kino Millennium CSM

„Beksińscy. Album wideofoniczny” – projekcja filmu w reż. Marcina Borchardta

26.11.2017

g. 11.00 / Biuro Wystaw Artystycznych / „Mały ArtFest”

„Zima w Syrii” – warsztaty z artystą Przemysławem Branasem i Gośćmi

g. 15.00 / Biuro Wystaw Artystycznych

„Generał Bem wraca do domu” – finisaż wystawy Przemysława Branas, oprowadzanie kuratorskie Wojciecha Szymańskiego

28.11.2017

g. 18.00 / Biuro Wystaw Artystycznych

„Księżyc z Peweksu” – o luksusie i modzie PRL opowiada Aleksandra Boćkowska, autorka książek „Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL” oraz „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, prowadzenie: Barbara Bułdys

Po spotkaniu koncert Marcina Dymitera, premiera płyty „Sinus balticus”

30.11.2017

g. 18.00 / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” – spektakl Teatru Ateneum.

2.12.2017

g. 18.00 / Centrum Sztuki Mościce

„Przeczytane…” wystawa tkanych obrazów Bogny Fogler.

g. 18.30 / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„Waglewski, Klich – improwizacje” koncert akustyczny Wojciech Waglewski i Wojciech Klich

8.12.2017

„Lekcja dizajnu. Polskie projekty tworzone z myślą o dzieciach” – wernisaż wystawy i oprowadzanie kuratorek Joanny Kurkiewicz i Aleksandry Banaś (Instytut Dizajnu Kielce)

9.12.2017

g. 9.00 / Biuro Wystaw Artystycznych / „Mały ArtFest”

„Zeszyt” – rodzinne warsztaty introligatorskie, prowadzenie: Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś (Instytut Dizajnu Kielce)

g. 11.30 / Biuro Wystaw Artystycznych / „Mały ArtFest”

„Zeszyt” – rodzinne warsztaty introligatorskie, prowadzenie: Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś (Instytut Dizajnu Kielce)

g. 11.30 / Biuro Wystaw Artystycznych

„Lekcja dizajnu. Polskie projekty tworzone z myślą o dzieciach” – po wystawie oprowadzają kuratorki Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś (Instytut Dizajnu Kielce)

10.12.2017

g. 18.00 / Centrum Sztuki Mościce – antresola

„Dziennik przebudzenia” – spektakl teatralny według „Dzienników” Jerzego Pilcha

Ponadto wystawy:

– Przemysław Branas „Generał Bem wraca do domu” / Biuro Wystaw Artystycznych, do 26.11.2017 / czynne: wtorki-czwartki g. 10.00-17.00, piątki-niedziele g. 11-18 /

– Bogusław Bachorczyk, Zbigniew Sałaj „W poczekalni”, kuratorka: Agnieszka Jankowska-Marzec / Dworzec PKP / przez cały czas trwania Festiwalu / czynne: wtorki-piątki i niedziele g. 9.00-17.00 /

– „Serce miłości” – wystawa oparta na filmie „Serce miłości” reż. Łukasz Ronduda (występują m.in. Jacek Poniedziałek, Justyna Wasilewska) / Biuro Wystaw Artystycznych

A także…

Wykład Bartłomieja Pochopienia „Architektura niesympatyczna” (Akademia Architektury),

spotkania i „Scena offowa”

Na podstawie materiałów organizatorów, w tym także zdjęcia – Ryszard Zaprzałka