Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

10th Tarnów Jazz Contest 2017 wystartował

Dziesiąty, jubileuszowy w pewnym sensie, jazzowy festiwal Jazz Contest rozpoczął się w Zaduszki, 2 listopada, inauguracyjnym koncertem w budynku Tarnowskiego Teatru. Tym razem impreza w nazwie ma przymiotnik Tarnowski – do tej pory mieliśmy Azoty Jazz Contest lub Grupa Azoty Jazz Contest. W tym roku jednym z patronów medialnych tego najważniejszego wydarzenia muzycznej, tarnowskiej jesieni jazzowej jest nasz portal, z ramienia którego relacje na bieżąco przekazuje Katarzyna Cetera. W foyer teatru można było zobaczyć wystawę fotografii Jacka Płanety i Jerzego Hebdy, przedstawiających gwiazdy światowego jazzu. Już dzięki zaprezentowanym tutaj zdjęciom można poczuć klimat festiwalu i przekonać się o jego międzynarodowym znaczenia.

Festiwal zainaugurowały Gitarowe Zaduszki Jazzowe. Na scenie Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego zagrało najpierw Grzegorz Kapołka Trio (w składzie: Grzegorz Kapołka – gitara, Dariusz Ziółek – bas, Grzegorz Poliszak – perkusja), a następnie Piotr Pociask Quartet z udziałem Dyrektora festiwalu – Szefa Wszystkich Szefów, bez którego ta impreza nigdy nie osiągnęłaby dzisiejszej klasy i renomy. Obok Piotra Pociaska (gitara), niewiarygodnego i niepokornego perkusisty Granta Calvina Westona wystąpili: Joachim Mencel (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Kowalewski (bas). Gospodarze rekomendowali ten koncert szczególnie tym sympatykom jazzu, którzy cenią kompilację gatunku z fusion i bluesem.

W trakcie inauguracji festiwalu był czas na chwilę retrospekcji. Podczas imprezy występują corocznie artyści tworzący międzynarodowe standardy jazzowe – Kenny Garret, Dean Brown, Karen Edwards, Franceska Tanksley, David Liebman. Terence Blanchard, ale i Krzesimir Dębski, który pojawił się w jury jednej z edycji konkursu. To oni decydują o randze tarnowskiego festiwalu, dzięki tym gwiazdom jazzu corocznie odrobinę nam bliżej do jazzowego nieba.

Na konkurs dla młodych zespołów i wokalistów jazzowych w ramach tarnowskiego festiwalu – jak co roku - zgłosiły się formacje z całej Polski. Podczas koncertu inauguracyjnego był czas, aby – zwyczajowo – rozlosować kolejność prezentacji konkursowych w trzech kategoriach.

Jesienne święto jazzu w Tarnowie upłynie w tym roku pod szyldem muzycznych wspomnień o twórcach jazzu, i hołdu – „tribute to” - który składamy w stulecie urodzin pianisty Theloniusa Monka oraz perkusisty Buddy’ego Richa.

Podczas koncertu inauguracyjnego zaprezentowano nową identyfikację wizualną festiwalu, zaprojektowaną przez absolwenta Instytutu Sztuki tarnowskiej PWSZ, Piotra Wątrobę. Była to też okazja do premiery płyty grupy Piotr Pociask Quartet - I SEE… wydanej dzięki stypendium artystycznemu Miasta Tarnowa.

 

Na dziś organizatorzy zapraszają miłośników jazzu i pianisty Theloniusa Monka, do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Tam też odbędzie się pierwszy wieczór w hołdzie klasykom jazzu "Tribute to Thelonius Monk". Koncert z udziałem Reggie Moore’a oraz czołowych polskich pianistów jazzowych, wśród których znaleźli się Joachim Mencel, Wojciech Groborz, Leszek Kułakowski uświetni także, tradycyjnie, występ formacji Big Contest Band. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie pokaz multimedialny z cyklu "W setną rocznicę urodzin… Thelonious Monk".

Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Paweł Topolski  (Tarnow.pl)