Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Festiwal Viva Polonia!

Ku pokrzepieniu serc

Tak zatytułowane jest najnowsze przedsięwzięcie Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Zarówno program, jak i termin tego pionierskiego wydarzenia, które zaplanowane jest od 4 do 10 listopada, nawiązują bezpośrednio do jednego z najważniejszych dla wszystkich Polaków Święta Niepodległości i wpisują się w Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Festiwal zainaugurują w dworku Ignacego Jana Paderewskiego w dniu 4 listopada o godzinie 18.00 znakomici polscy pianiści Krzysztof Książek, Agnieszka Zahaczewska-Książek i Grzegorz Biegas oraz sopranistka Ewa Biegas. W programie znajdą się utwory Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zaś podczas koncertu finałowego w dniu 10 listopada o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej zlokalizowanej w zrewitalizowanej dawnej stodole dworskiej zabrzmi „Straszny Dwór” - opera Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej. Znakomitym pomysłem wydają sie być planowane w ramach Festiwalu lekcje patriotyczne skierowane do dzieci i młodzieży, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Z fortepianem w walizce”, na podstawie pamiętników Paderewskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także wystawa zatytułowana „Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego” autorstwa Wiesława Dąbrowskiego oraz prezentacja książki Franciszka Pulita „Obrońca wolności” - publikacji wydanej specjalnie z okazji pierwszej odsłony festiwalu.

O tym wszystkim poinformowano na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym, z udziałem m.in. starosty Karcińskiego i dyr. Gaja.
 - Ignacy Jan Paderewski, wyznając zasadę „Najpierw Ojczyzna, a potem sztuka”, skierował wszystkie swe działania na rzecz przywrócenia suwerenności Polski. Festiwal to swoisty hołd oddany Patronowi instytucji z okazji jego urodzin, które przypadają 6 listopada – mówi Łukasz Gaj, dyrektor Centrum Paderewskiego. - Centrum Paderewskiego było winne swojemu patronowi taki festiwal. To wydarzenie ma przede wszystkim ukazać Paderewskiego jako patriotę i męża stanu.

Bilety na finał festiwalu w cenie 10 zł są do nabycia w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej od 23 października. Na pozostałe wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Dla tarnowskich melomanów Centrum Paderewskiego tradycyjnie organizuje transport. Wyjazd autokarów na koncerty 4 i 10 listopada nastąpi o godzinie 16.30 sprzed tarnowskiego teatru. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc autokarowych pod numerem 14 600 00 16.

Festiwal został objęty honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Koncerty

4 listopada, godz. 18.00, dworek Paderewskiego
 Krzysztof Książek – fortepian
 Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
 Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53
 Ignacy Jan Paderewski – Album Tatrzańskie op. 12

 Ewa Biegas – sopran
 Grzegorz Biegas – fortepian
 Recital Pieśni Polskich


 10 listopada, godz. 18.00, Letnia Sala Koncertowaj
 Stanisław Moniuszko
 Straszny Dwór
 Opera w czterech aktach w wykonaniu solistów, chóru oraz orkiestry Opery Śląskiej

Wydarzenia towarzyszące
 4-10 listopada, dworek Paderewskiego
 Historia serca Ignacego Jana Paderewskiego
 Wystawa autorstwa Wiesława Dąbrowskiego

 4 listopada, godz. 18.00, dworek Paderewskiego
„Obrońca wolności”, promocja książki Franciszka Pulita

 6-9 listopada, Letnia Sala Koncertowa
„Z fortepianem w walizce” - spektakl Koła Teatralnego Improwizacja
 Lekcje patriotyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Źródło - Centrum Paderewskiego i tarnowskie info.pl

Ryszard Zaprzałka