Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Scena Otwarta

To kolejny, po zakonczonym właśnie Festiwalu Komedii TALIA, ważny projekt artystyczny w Tarnowie. Już jutro, 28 września rozpoczyna się plenerowym prologiem 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA prezentująca zespoły teatrów tańca współczesnego światowego formatu. Od 7 do 22 października publiczność podziwiać będzie artystów z Polski, Izraela i Niemiec. Festiwal gwarantuje  różnorodność tematów, wielość stylów, technik tanecznych a także mistrzowskie wykonania współczesnych choreografii. Prócz scenicznych wielkoobsadowych wykonań prezentowanych w Tarnowie i Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. Ambasadorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA jest Jacek Przybyłowicz. Szczegóły tegorocznego Festiwalu zostały przedstawione na specjalnie zwołanej we wtorek 26 września konferencji prasowej w modnym tarnowskim Klubie SOFA przy ul. Wałowej, który będzie w trakcie trwania imprezy oficjalnym klubem festiwalowym. Licznie zebranym przedstawicielom lokalnych mediów program Festiwalu przedstawili, m.in. dyrektor Centrum Sztuki Mościce Agnieszka Kawa i Karolina Wójt-Barys odpowiedzialna za profil artystyczny placówki.

Festiwal od lat jest miejscem debiutujących polskich artystów teatru tańca. W konkursie choreograficznym "The Essence of Motion" tancerze rywalizować będą prezentując jurorom i publiczności miniatury. "Inkubator Tańca" - nowość tegorocznej edycji - pozwoli wybrać z nadesłanych choreografii najciekawsze spektakle taneczne, pokazać je na scenie offowej i wzbogacić omówieniem ekspertów. Warsztaty choreoterapii pokażą jak kreatywnie wykorzystać ruch w procesie terapeutycznym. Swoją premierę będzie miała książka „Nienasycone spojrzenia. Album o fotografii tańca” pod redakcją Anny Królicy. Podczas tegorocznej SCENY OTWARTEJ rozszerzymy miejsca realizacji wydarzenia o nowe sceny i kolejne miasta: Kraków Teatr Ludowy i Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Tegoroczny konkurs choreograficzny "The Essence of Motion" przyzna najlepszym młodym twórcom nagrody pieniężne ufundowane przez Fundusz Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAIKS.
Pula nagród wynosi 10 000 zł.

7 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA święto polskiej i światowej sztuki tańca współczesnego. Gromadzi wybitne, nowatorskie zespoły oraz artystów doświadczonych i debiutujących. Popularyzuje dokonania teatru tańca i zwraca uwagę na niezwykłe środowisko twórców tańca współczesnego. Jest też miejscem wymiany doświadczeń, współuczestniczenia w tańcu terapeutycznym, w konfrontacji konkursowej, w mistrzowskich konsultacjach. Pełni rolę dokumentalisty sztuki tańca przygotowując wydawnictwa i reportaże.

Prócz wielkoobsadowych spektakli prezentowanych na ulicach i scenach w Tarnowie i Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących.

"Powrót" - uliczny prolog Festiwalu – wystąpią Absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu

Trasa przejścia spektaklu:
•19.00 - plac Sobieskiego
•19.15 - plac Kazimierza
•19.25 - Ratusz - schody do Muzeum
•19.40 - Kawiarnia Sofa

O spektaklu:

Spektakl "Powrót" w reżyserii Szymona Michlewicza Sowy w wykonaniu absolwentów oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, zapowie tegoroczny Festiwal SCENA OTWARTA. 

Odbędzie się 28 września 2017 r. na ulicach Tarnowa. Będzie metaforycznym powrotem do przedwojennego, wielokulturowego miasta. Takiego jakich w Polsce było wiele, gdzie obok siebie, w zgodzie i szacunku żyli całkowicie różni ludzie, o różnorodnych wyznaniach, poglądach, pochodzeniu i różnej wrażliwości.

Ta wielokulturowość samego Tarnowa bezsprzecznie wpłynęła na jego rozwój, otwartość, z pewnością także na umiejętność odczytywania symboli w sztuce. Teatr tańca opierający się na symbolicznym geście człowieka, mówi wyłącznie znakiem, emocjami, nastrojem.

Zapraszamy do wspólnego „Powrotu” do świata, za którym zaczynamy tęsknić, pełnego zrozumienia, tolerancji, pokoju i spełnionych nadziei. SCENA OTWARTA to idealne miejsce do prezentacji różnorodności i otwartości. Spektakl „Powrót” nawiązuje właśnie do tego międzynarodowego charakteru, łącząc tak odrębne kulturowo elementy jak muzykę pochodzącą z Afryki czy Azji, z polskimi akcentami.

Artyści:

Julia Lewandowska - pochodzi z Poznania, ale serce ma nad morzami i w lasach. Praktykuje sztukę -  wizualnie i performatywnie. Licencjatka grafiki warsztatowej w pracowni litografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu; absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Teraz studiuje na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Kocha tango, śpiew i podróże. Chce mieć teatr na barce.

Mikołaj Wnęt - urodził się w 3 listopada 1993 roku w Radomiu. Jest więc u progu swojej młodości. Jako tancerza pociąga go praca z podłogą, polska technika tańca, przepływ i ciężar, ciężar, ciężar. Jako aktor eksploruje. Ciało, umysł, przestrzeń, prawdę, tą najgłębszą, kiedy pojawiają się prawdziwe łzy, a kiedy radość. Jest „artystą życia”, a na imprezy lubi chodzić w dresach, które nie ograniczają go w ruchu. Kocha przebywać z ludźmi, dzielić się z nimi inspiracjami i muzyką. Jeżeli jesteśmy już przy tym temacie, to warto wiedzieć, że z zawodu jest skrzypkiem (w 2012 roku ukończył ZSM im. Oskara Kolberga w Radomiu). Uwielbia czytać literaturę fantasy i artykuły związane z psychologią. Ostatnimi czasy uczy się gry na gitarze i odkrywa różne możliwości związane z wydobywaniem głosu.

Sylwia Marszałek - pochodzi z Gliwic i tam ukończyła Prywatną Szkołę Baletową. Chciała wiązać swoją przyszłość wyłącznie z tańcem, jednak w jej życiu pojawił się epizod aktorski, dzięki któremu odkryła w sobie pasję także do gry na scenie. Obecnie studiuje na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Jest wobec siebie krytyczna. Chce szukać, odkrywać, działać. W przyszłości chciałaby stworzyć grupę teatru tańca, która swoimi spektaklami/projektami będzie poruszała wszystko to, co dzieje się wokół nas. Interesuje ją taniec fizyczny i ma zamiar kształcić się w tym kierunku.

Krzysztof „Sasha” Mikołajczyk - pochodzi z małej wioski koło Koła. Ostatnie lata życia spędził na Śląsku szlifując swój talent wokalno - taneczno - aktorski  w  Studium Wokalno - Baletowym w Gliwicach oraz PWST w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.  Pracował jako artysta chóru i baletu  w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Należy do zespołu artystycznego musicalu „Karol”, którego premiera miała miejsce w Tauron Arenie w Krakowie. Od kilku  tygodni pracuje w Teatrze Fundacji Form.Art w Łodzi. Poza „zużywaniem desek scen teatralnych” spełnia się w roli taty oraz kolekcjonuje komiksy. Jego marzenie to występ na jednej scenie z córeczką Melanią, jeśli kiedyś pochłonie ją świat teatru. Pragnie zostać arteterapeutą.

Anna Berek - urodziła się na Śląsku. Zawsze kochała sport, sztukę i ludzi. Licencjonowana architekt wnętrz, z zamiłowania tancerka. Jej największą pasją jest teatr i sztuka aktorska. Ową aktorską drogę zaczęła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Kocha kino, dzięki temu poznaje różne punkty widzenia, interesują ją ludzie ich historie oraz wyjątkowość. Kocha zwierzęta, szczególnie psy. Jej marzeniem oprócz kariery w zawodzie aktora-tancerza jest posiąść umiejętność jazdy konno.

Agnieszka Skorut – pochodzi z Sułkowic, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki taneczne w Studiu Tańca „R”, w którym od dwóch lat pracuje jako instruktor tańca i choreograf. Jest studentką trzeciego roku PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Kocha malarstwo tak bardzo jak teatr i stale realizuje się w obu tych dziedzinach. Jej celem jest odnalezienie wspólnego mianownika pomiędzy malarstwem a ruchem.

Ania Obszańska - pochodzi z Biłgoraja, niewielkiej miejscowości położonej w centrum zielonej i dzikiej krainy o nazwie Roztocze. Swoje pierwsze taneczne kroki stawiała w Młodzieżowym Domu Kultury w rodzinnej miejscowości, gdzie debiutowała jako ziarenko piasku. Studentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu a od października stypendystka Wydziału Tańca na prestiżowym Folkwang University of the Arts w Essen w Niemczech. Uczestniczyła w wielu warsztatach tanecznych z różnych technik prowadzonych przez pedagogów o międzynarodowej sławie. Jej drugą pasją zaraz po sztuce jest cukiernictwo. W przyszłości chciałaby założyć swój teatr tańca. Inspiruje ją życie oraz ludzie, którzy je tworzą. Uwielbia pytać i nie dostawać odpowiedzi. Po prostu poszukuje.

Szymon Michlewicz-Sowa – pochodzi z Jaworzna. Obecnie student trzeciego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (niebawem Akademii Sztuk Teatralnych) w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. W 2014 i 2015 roku współpracował z włoskim teatrem Barbari Invasori. W latach 2014-2016 tancerz i aktor Studia Musicalowego STEP Tomasza Micha. W 2017 roku współtworzył spektakl „Living under the microscope” na Wydziale Teatru Tańca w Seminar Kibbutzim w Tel Awiwie w Izraelu. Od października 2017 roku stypendysta na Wydziale Tańca w Folkwang University of Arts w Essen w Niemczech. W liceum zakochał się w teatrze i tak często w nim bywał, że w końcu dostał karę od rodziców na wychodzenie do  niego, by uczyć się do matury. Kocha naturę, dzicz i wiejski krajobraz.

Patryk Kaczmarek - urodzony 9 stycznia 1996r. w Bytomiu. Jako tancerz zaczynał od Tańca Towarzyskiego w wieku 8 lat, najpierw w Bytomiu a później w Gliwicach w Szkole Tańca Gutovskyi gdzie szkolił się między innymi pod okiem Wicemistrzów Świata w tańcach Standardowych, oraz brał udział w licznych turniejach i pokazach. Po prawie 11 latach zaczął uczęszczać do Teatru Tańca i Ruchu Rozbark gdzie przez ponad rok uczył się tańca współczesnego i improwizacji pod okiem Anny Piotrowskiej. Miał też okazję dwukrotnie uczestniczyć w dyplomie scenicznym słuchaczy z Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno – Baletowego, które znajduje się przy Teatrze w Gliwicach. Finalista Konkursu Młody Tancerz Roku 2017r. – Polskich Eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Aktualnie student na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie z odwagą i ambicją realizuje swoje marzenia.

28 września 2017 r.

Centrum Sztuki Mościce – produkcja spektaklu

Koncepcja, choreografia i reżyseria - Szymon Michlewicz-Sowa

Asystentka choreografa i reżysera: Anna Berek

Występują: Anna Berek, Julia Lewandowska, Ania Obszańska, Sylwia Marszałek, Agnieszka Skorut, Patryk Kaczmarek, Krzysztof "Sasha" Mikołajczyk, Mikołaj Wnęt

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka