Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Chrzest"

Taki tytuł nosi nanowsze dzieło wywodzącego się z Tarnowa, warszawskiego kompozytora Pawła Sydora. Brata stołecznej aktorki Joanny Sydor, znanej m.in. z roli Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony Józefa Piłsudskiego w serialu "Marszałek Piłsudski (2001) oraz serialu "M jak miłość". Obok krakowskiej PWST ukończyła także ASP w Warszawie. Obydwoje są dziećmi znanego i bardzo cenienego tarnowskiego lekarza dr n. med. Antoniego Sydora, wybitnego specjalisty od chorób nerek - nefrologa oraz internisty. Przed laty zasłynął on jako twórca ośrodków dializ i nefrologii w obu tarnowskich szpitalach. Doktor Sydor jest także, o czym mało kto wie, utalnetowanym pianistą, uświetniającym swoją grą różne uroczystości, m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy Fundacji "Kromka Chleba". Nic dziwnego, że syn Paweł odziedziczył "po mieczu" talent muzyczny i z powodzeniem go rozwija robiąc międzynarodową karierę jako kompozytor, dyrygent i pianista. Jego przepełnione ekspresją utwory stanowią swoisty pomost pomiędzy tradycją a nowoczesnym językiem brzmieniowym. Obok kompozycji kameralnych i symfonicznych, istotne miejsce w dorobku artysty zajmuje muzyka eksplorująca głębię ludzkiej duchowości – twórczość chóralna i sakralna. Już za kilka dni, w poniedziałek 14 sierpnia, odbędzie się w krakowskim kościele Św. Katarzyny na Kazimierzu - prawykonanie pierwszej symfonii Pawła Sydora, upamiętniającej obchodzoną w ubiegłym roku 1050 rocznicę chrztu Polski.

Joanna Sydor w roli żony Marszałka Piłsudskiego

Paweł Sydor (ur. 26 października 1970 w Białymstoku) – polski kompozytor, dyrygent i pianista. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Białymstoku w wieku sześciu lat. Szkołę muzyczną II st. ukończył w Tarnowie. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Studiował grę na fortepianie u Sanforda Margolisa, kompozycję w klasie Edwarda Millera i Richarda Hoffmana oraz dyrygenturę  kierunkiem Roberta Spano i Roberta Ponto w Oberlin Conservatory of Music w Stanach Zjednoczonych. W 1993 ukończył studia z wyróżnieniem, zyskując tytuł Bachelor of Music. Trzy lata później, w 1996 zyskał tytuł Master of Music w Juilliard School of Music w Nowym Jorku gdzie studiował kompozycję w klasie Johna Corigliano. W latach 1995-1996 jako asystent uczył teorii muzyki z jej zasadami oraz kontrapunkt w tejże szkole. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Utwory Pawa Sydora wykonywane były m.in. w Polsce, Izraelu, Francji, Białorusi, Korei Południowej, Rosji, na Ukrainie i Stanach Zjednoczonych, w takich salach koncertowych, jak Weil Recital Hall przy Carnegie Hall, Madison Square Garden, Alice Tully Hall w Centrum Lincolna w Nowym Jorku.  Obecnie mieszka w Warszawie.
Komponuje nie tylko muzykę poważną ale także filmową, głównie za granicą. W Polsce jest m.in. autorem muzyki do znanego filmu fabularnego (2009) i serialu (2009-2013) pt."Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Poniżej wywiad z kompozytorem Pawłem Sydorem przeprowadzony przez Zygmunta Szycha dla portalu Tarnow.in

Pana korzenie są w Tarnowie?
– Tak można powiedzieć, choć urodziłem się w Białymstoku, ale kiedy miałem 11 lat rodzice przeprowadzili się do Tarnowa. To tu uczęszczałem równoczesne do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej a potem do I LO im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Tarnów, po Białymstoku stał się dla mnie drugim miastem rodzinnym. Dodam jeszcze, że rodzina mojego Taty pochodzi z terenów Galicji ( Mama mojego Taty, Babcia Irena urodziła się w Nowym Wiśniczu.)

– Po latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wrócił Pan jednak do Polski…
– Obecnie mieszkam w Warszawie. Do Tarnowa czuję wielki sentyment, powracam tu dość często odwiedzając moich Rodziców. Do USA wyjechałem na studia muzyczne mając 19 lat, w roku 1989. Ukończyłem tam Oberlin Conservatory of Music w Oberlin, stanie Ohio oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Moim pierwszym sukcesem była premiera skomponowanego przeze mnie Koncertu Obojowego “Virtuti Militari” (1992) w Alice Tully Hall w Centrum Lincolna w Nowym Jorku (1995) oraz otrzymanie prestiżowej nagrody Charles Ives Scholarship od American Academy of Arts and Letters.

Jak pan wspomina ten długi, amerykański epizod w swoim życiu?
– W USA przebywałem ponad 10 lat i to co wyniosłem z tego kraju to poczucie wiary we własne siły, dystans do życia oraz zaufanie Panu Bogu co do mojej przyszłości. W Stanach Zjednoczonych poznałem również moją przyszłą żonę Dorothy, Amerykankę, osobę, która mnie bardzo wspiera i wierzy we mnie. O powrocie do Ojczyzny zadecydowała moja, nasilająca się tęsknota za stronami rodzinnymi oraz pojawienie się możliwości pracy dla mojej żony w Polsce. Po przyjeździe do kraju początki nie były zbyt trudne, ponieważ wróciłem “do siebie”, do rodziny i przyjaciół a moja żona szybko polubiła Polskę i odnalazła się w polskich realiach. Był to rok 2000. Wspólnie z małżonką wychowujemy trzy piękne córki.

Komponowanie to skomplikowany proces twórczy…
– Pracuję w domu pisząc muzykę. Komponowanie to praca niemal ciągła. Proces twórczy nigdy nie ustaje. Każdy utwór piszę jednak inaczej. W momencie jak forma i treść muzyczna są gotowe to siadam przy fortepianie i zapisuję to co mi w głowie gra.

– Wkrótce czeka Pana i nas prawykonanie niezwykłej Symfonii „Chrztu”?
– Skończyłem pisanie Symfonii “Chrztu” na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, niedawno, a utwór ten skomponowany na zamówienie Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w związku z niedawno obchodzoną 1050-tą rocznicą Chrztu Polski. Premiera będzie miała miejsce w Krakowie na Kazimierzu w kościele Św. Katarzyny 14 sierpnia 2017 roku o godz. 19:45 w ramach dwóch festiwali: Cracow Sacra oraz” Jeszcze Polska Muzyka.”

– Gratulujemy i życzymy sukcesów.

Rozmawiał: Zygmunt Szych

Źródło - Wikipedia i Tarnow.in