Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Polska Orkiestra Muzyki Filmowej

Jest pierwszą i jedyną orkiestrą symfoniczną w Polsce, specjalizującą się w tego typu muzyce. Powstała w 2011 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora i dyrygenta ks. Przemysława Pasternaka. Orkiestra w ciągu kilku lat uczestniczyła w wielu prestiżowych wydarzeniach w całym kraju, między innymi festiwalach „Misteria Paschalia” czy „Muzyka Lata”, współpracując z największymi polskimi gwiazdami, takimi jak Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Piotr i Krzysztof Cugowscy, Janusz Radek czy Mietek Szcześniak. Przed rokiem orkestra wykonała na tarnowskim Rynku znakomicie przyjęte m.in. "Nieszpory Tarnowskie". W sobotę, 29 lipca o godzinie 19.00, również na Rynku, POMF zaprezentowała projekt pt. „The Best of the Best”. Na program tego znakomicie przyjętego koncertu złożyły się utwory pochodzące ze ścieżek dźwiękowych arcydzieł polskiej i światowej kinematografii. Muzyka filmowa, w świetnych aranżacjach i doskonałych wykonaniach symfonicznych i aranżacjach maestro Przemysława Pasternaka nabierała zupełnie nowego znaczenia. Licznie zgromadzona publiczność usłyszała m.in. melodie z filmów takich, jak „Titanic”, „Star Wars”, „Piraci z Karaibów”, „Władca Pierścieni”. To muzyka dla każdego, niezwykle emocjonalna, pełna nagłych zwrotów akcji i niespodzianek, przenosząca słuchaczy w świat wyobraźni i dynamicznych obrazów. Znakomicie wpisująca się w letnią kanikułę kulturalną.

 


Polska Orkiestra Muzyki Filmowej to młoda orkiestra symfoniczna, którą w zasadniczej części tworzą wybitnie uzdolnieni studenci akademii muzycznych. Skład orkiestry uzupełniają muzycy zawodowo związani z polskimi filharmoniami i operami. Orkiestra do współpracy zaprasza także muzyków z zagranicy. W projektach biorą udział też soliści znani z największych polskich i światowych scen muzycznych. Orkiestra w czasie swojej pięcioletniej działalności zagrała wiele koncertów, w tym w filharmoniach i operach całego kraju, w kościołach i salach instytucji kulturalnych, a także sporo koncertów plenerowych. Muzyka w filmie bywa tylko tłem, widz najczęściej rejestruje ją wyyłącznie podświadomie, nie zdając sobie sprawy, że ma do czynienia z wybitnym dziełem muzycznym.

POMF to zespół ludzi połączonych muzyczną pasją, którzy poza licznymi codziennymi obowiązkami zawodowymi i studenckimi pragną doskonalić swój muzyczny warsztat poprzez wykonywanie bogatego i różnorodnego repertuaru w doskonałych aranżacjach. Charakterystycznym rysem Orkiestry jest to, ze muzycy chętnie koncertują w mniejszych miejscowościach, podczas różnych, zwłaszcza letnich, imprez i festiwali. Jest to szczególnie cenna inicjatywa, która pozwala, by wielka muzyka symfoniczna opuściła ściany filharmonii czy opery i dotarła do ogromnej rzeszy ludzi, którym często dotychczas była nieznana.

Osobie twórcy tej wyjątowej na polskim rynku muzycznym orkiestry, księdza Przemysława Pasternaka ze Zgroadzenia Księży Misjonarzy można by poświęcić grubą książkę. Ksiądz, kompozytor, dyrygent, katecheta, mający świetny kontakt z młodzieżą. Wszystko zaczęło się od posługi księdza Przemka jako wikarego w parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny w Tarnowie, gdzie powołał do życia scholę, która z czasem przerodziła się w chór i orkiestrę symfoniczną. Swoje pasje muzyczne rozwijał tworząc Capella Tarnoviensis - chór i orkiestrę symfoniczną. Jak sam przyznaje odkrywanie piękna muzyki sprawiło, że piętnastu jego uczniów postanowiło aktywnie włączyć się w działalność prowadzonego przez niego chóru i orkiestry symfonicznej. Były wikary podkreśla, że obecność uczniów podczas koncertów zawsze dodaje mu otuchy.

Warto odnotować, że duchowny jest kompozytorem wielu utworów liturgicznych, m.in. Kantaty Nieszpornej "Ziemia Przystań Miłości". Jest także autorem "Nieszporów Tarnowskich" oraz "Et in terra Pax", półtoragodzinnego oratorium pokoju, które uroczyście wykonano na tarnowskim Rynku podczas uroczystości przekazania Flagi Honorowej Rady Europy. Ponadto współpracuje przy tworzeniu muzyki filmowej, serialowej oraz reklamowej.

Jego oryginalna twórczość to połączenie muzyki filmowej, rozrywkowej, hip-hop, etnicznej z rockowym brzmieniem. To świeży muzyczny powiew wśród muzyki symfoniczno-rozrywkowej. To także nowe, odkrywcze spojrzenie na formę Oratorium.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - www.tarnow.pl (Paweł Topolski)