Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

JAZZ-wy Rynek

Koncerty plenerowe na tarnowskim Rynku oraz koncerty klubowe w restauracji Bombay Music złożą się na program tegorocznej, dziesiątej już edycji festiwalu "Jazzowy Rynek", który 13 lipca rozpoczął się w Tarnowie. W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz dziesiąty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje we wspólpracy z Tarnowskim Centrum Kultury Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek”. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale koncerty odbywać się będą również w klubie festiwalowym Bombay Music. Koncerty klubowe odbywać się będą w kolejne czwartki - 13, 20 i 27 lipca o godzinie 20.00, a koncerty plenerowe w piątki - 14, 21 i 28 lipca o godzinie 19.00. Każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie paradą nowoorleańską z udziałem publiczności. Podczas tegorocznego Festiwalu na tarnowskim Rynku usłyszymy cenione w  środowisku jazzowym zespoły oraz solistów, m.in. Warsaw Dixielanders i Leliwa Jazz Ban-d, zespoły zajmujące czołowe lokaty na liście JAZZ TOP miesięcznika Jazz Forum - w kategorii zespołów tradycyjnych. Festiwal po raz kolejny zrealizowany jest pod szyldem United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów). Poniżej szczegółowy afisz festiwalowych prezentacji.


 13 lipca (czwartek), godz. 20.00  I  Restauracja Bombay Music
Jam session: Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny
14 lipca (piątek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
MONK (Tarnów)
Old Boys Band (Tarnów)
Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny (Tarnów)
Parada nowoorleańska

20 lipca (czwartek), godz. 20.00  I  Restauracja Bombay Music
Jam session: Five o'Clock Orchestra
21 lipca (piątek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
RB Dixie Five (Tarnów)
Five o'Clock Orchestra (Częstochowa)
Big Band Rożnów
Parada nowoorleańska

27 lipca (czwartek), godz. 20.00   I   Restauracja Bombay Music
Jam session: The Warsaw Dixielanders
28 lipca (piątek), godz. 19.00  I  tarnowski Rynek
Leliwa Jazz Band (Tarnów)
The Warsaw Dixielanders (Warszawa)
Big Contest Band (Tarnów)
Parada nowoorleańska

Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):
MONK
Zespół wokalny MONK to nietypowa formacja muzyczna. Choć nie używają instrumentów, słuchacze często mówią o nich, że dobrze „grają”. Swoją twórczość określają jako „współczesną jazzowo – popową muzykę a’capella”. Ich muzyka to połączenie różnych gatunków takich jak: jazz, pop, rock, a nawet muzyka klasyczna w unikalny sposób – zero instrumentów, tylko głosy ludzkie. W ich repertuarze znaleźć można przeboje  muzyki pop (m.in. z repertuaru Michaela Jacksona, Queen, Stinga, Elvisa Presleya), standardy jazzowe oraz składanki najpopularniejszych piosenek polskich artystów: Marka Grechuty, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Mieczysława Fogga.
Monk powstał w 1995 roku, ale w obecnym składzie śpiewa od 2001 roku.  Zespół tworzą: Marcin Sobczyk, Grzegorz Ważny, Mirosław Pasek, Tomasz Stec, Piotr Cyz.
Zespół brał udział i zdobywał nagrody na wielu festiwalach i przeglądach. Koncertował zarówno w kraju jak i poza jego granicami (Łotwa, Węgry, Czechy, Słowacja, Anglia, Holandia). Wystąpił gościnnie na płycie „Angelus Musicus” franciszkanina Lecha Dobraczyńskiego, gdzie nagrał utwór z gościnnym występem Marka Bałaty.
Grupa podczas swej kilkunastoletniej działalności uświetniła swoim śpiewem m.in.: XVII Wielką Galę „plus Grand Prix Jazz Melomani 2008” obok takich artystów jak: Kenny Garret, The Puppini Sisters, koncerty galowe festiwali Piosenkarnia: w 2009, 2010 i 2014 roku wśród takich wykonawców, jak: zespół Anava, Elżbieta Towarnicka, Anna Treter, Renata Przemyk, Krystyna Prońko, Jacek Wójcicki, Artur Gadowski, Grzegorz Markowski, Grzegorz Turnau, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Michał Bajor, Maciej Zakościelny, Andrzej Poniedzielski, Alicja Majewska, Skaldowie, Magda Steczkowska, Joanna Kulig, Halina Kunicka, Artur Andrus, Beata Rybotycka.
W 2014 roku MONK zakończył nagrywanie autorskiego materiału. „Opowieści Z Biblii Wzięte – Historia zbawienia 2000” to cykl utworów napisanych specjalnie dla zespołu w latach 1995 – 1999 przez tarnowianina – Bartka Szułakiewicza. Jako temat wybrane zostały najbardziej nośne tematy ze Starego Testamentu.

OLD BOYS BAND
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika, składa się z byłych nauczycieli i absolwentów szkół muzycznych. Gra spontaniczny i radosny jazz w stylu dixieland i swing często wykonując utwory mało znane lub zapomniane. Występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie. Jazz-owym Rynku w Tarnowie w klubie jazzowym Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych, ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W 2012r. z przyczyn losowych zmienił się częściowo skład zespołu, który występuje do dziś. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.
Skład zespołu:
Grażyna Scheffler - wokal
Romuald Słowik - lider zespołu, puzon, wokal
Jacek Piskozub - saksofon altowy i sopranowy
Marian Urban - trąbka
Antoni Guśtak - piano
Władysław Strejczek - banjo, gitara
Ryszard Kolbusz - gitara basowa
Tytus Jakubowski - perkusja


BARTEK SZU & TE FAJNE DZIEWCZYNY
Zespół powstał na wiosnę 2016. Tworzą go: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz, oraz trzy prześliczne śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutem zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

RB DIXIE FIVE
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonują muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne zaczęły się w Nowym Orleanie: L.ARMSTRONG, K.ORY, K.OLIVER.
Muzycy RB DIXIE FIVE to absolwenci klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych tych uczelni. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego OLD JAZZ MEETING  ZŁOTA TARKA 2015.
Skład zespołu:
Roman Bartnicki - suzafon
Janusz Witko - klarnet, saksofon
Robert Szczerba - puzon
Dominik Mietła - trąbka
Wiktor Zydroń – banjo

BIG BAND ROŻNÓW
Zespół działający w miejscowości Rożnów. Zrzesza młodych ludzi z pasją do muzyki, którzy grają razem od marca 2014 roku. Prowadzący - Michał Król. Nagrody: I miejsce w konkursie "Echo Trombity 2016" w kategorii "big band", II miejsce w konkursie "Echo Trombity 2015" w kategorii "big band"

LELIWA JAZZ BAND
Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.
Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.
Skład zespołu:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – puzon
Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
Kazimierz Król - klarnet
Roman Bartnicki - perkusja, suzafon
Roman Starzec - kontrabas, tarka
Edward Wnęk - banjo, aranżacje

THE WARSAW DIXIELANDERS
To obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata. Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Puzonista był grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Reasumując, tak doświadczona orkiestra gwarantuje, że zarówno fani jazzu nowoorleańskiego, jak też przypadkowi słuchacze, będą mogli posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu, przenosząc się w czasy gdy swing królował w salach tanecznych
Skład zespołu:
Michał Pijewski - klarnet, wokal
Jerzy Kuszakiewicz - trąbka, wokal
Mariusz Wnuk - puzon
Ireneusz Kozłowski - kontrabas
Marek Słomiński - banjo
Jerzy Więckowski - perkusja

BIG CONTEST BAND
Zespół, w którego skład wchodzą muzycy z Tarnowa i okolic, m.in. grający w Leliwa Jazz Band oraz nauczyciele, absolwenci (obecnie studenci wydziałów jazzowych na Akademiach Muzycznych) i uczniowie ZSM w Tarnowie. Powstał z inicjatywy Piotra Pociaska w sierpniu 2008 roku na potrzeby festiwalu 1st Tarnów International Jazz Contest. Rdzeń big bandu stanowią muzycy zespołu Dominik Mietła – Piotr Pociask Quartet, a wraz z nimi big band tworzą muzycy z Tarnowa i okolic, m.in. grający w Leliwa Jazz Band oraz nauczyciele, absolwenci (obecnie studenci wydziałów jazzowych na Akademiach Muzycznych) i uczniowie ZSM w Tarnowie.
Suita Historia Jazzu w Bluesie – od archaicznego gitarowego bluesa przez ragtime, Armstronga, Ellingtona, Basie’ego, Parkera, Davisa, Nelsona po Coltraine’a. Suita otrzymała bardzo pochlebne opinie po prawykonaniu na festiwalu 1stTIJC. Zespół gra również:  Standardy jazzowe i popularne, kolędy na jazzowo.
Skład:
Erwin Żebro, Dominik Mietła, Arek Płaneta, Piotr Prosowicz- trąbki
Tomasz Ożóg, Robert Piechnik, Dawid Prosowicz – puzony
Joanna Ważna-Pociask – flet, Dominik Chrobak – klarnet i klarnet basowy
Grzegorz Kluzek, Kuba Łępa – saksofony altowe
Kazimierz Król, Paweł Król – saksofony tenorowe
Janusz Słowik – saksofon barytonowy
Krzysztof Kołodziejczyk – fortepian,
Piotr Pociask – gitara,
Adam Tadel – kontrabas
Rafał Taraszka- perkusja

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka