Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Muzyczne Tarasy po raz dziesiąty

Od jutra, we wszystkie czwartki lipca rozbrzmiewać będzie niezwykle energetyczna, żywa i bogata muzyka folkowa, zakorzeniona w tradycji i kulturze ludowej różnych regionów Polski i świata. Wystąpią: Krywań, Chudoba, Kapela PoPieronie i Future Folk. Na koncerty zaprasza Centrum Sztuki Mościce. X Festiwal Letnich Koncertów Kameralnych MUZYCZNE TARASY zainauguruje Krywań z Zakopanego, prekursor muzyki stylizowanej folklorem Podhala, Orawy i Spisza, działający od ponad 40 lat. 13 lipca będziemy gościć zespół Chudoba wykonujący folk słowiański, rosyjski i ukraiński. Trzeci koncert należeć będzie do Kapeli PoPieronie, której muzyka czerpie ze źródeł Beskidu Żywieckiego. Festiwal zakończymy wspólnie z Future Folk tworzącym elektroniczną muzykę taneczną z wpływami folkloru góralskiego. Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty rękodzielnictwa i śpiewu a także kiermasz sztuki ludowej. Poniżej szczegółowy afisz tego ambitnego, mającego swoją wierną publiczność projektu.

•6 lipca 2017 r. godz. 20.30

KRYWAŃ

Zespół występuje w składzie:

Halina Jawór - śpiew
 Ryszard Jawór – gitara basowa
 Maciej Gruchacz – gitara, śpiew
 Franciszek Seman – instrumenty klawiszowe, śpiew
 Tadeusz Stasik „Michałek“ skrzypce
 Kamil Cudzich – perkusja, instrumenty perkusyjne

Krywań zapoczątkował styl muzyczny, który w ostatnuch latach rozwinął się i zyskał rzesze fanów. Muzycy z Zakopanego dostosowali - w warunkach odpowiednich na lata 70. i 80. - muzykę Podhala na potrzeby rynku komercyjnego. Dziś muzykę Krywania możemy określić, jako "pop-folk". Grupa zyskała uznanie w kraju i za granicą, na swoich półkach gromadząc liczne nagrody i odznaczenia.

Charyzmatyczna wokalistka grupy, Halina Jaworm, współpracowała też z uzykami Budki Suflera i występowała m.in. z Krystyną Jandą, Dorotą Stalińską, Emilianem Kamińskim, Rafałem Królikowskim, Pawłem Delągiem, Marylą Rodowicz czy Katarzyną Geartner. To Krywań przetarł ścieżki takim zespołom, jak Brathanki czy Golec uOrkiestra. Zespół, który swoich utworach kładzie wielki nacisk na warstwę tekstową (ludowe przekazy ustne) i muzykę (stare melodie i nuty z Podhala, Orawy czy Spisza).

Piosenki takie jak "Szalała, szalała", "Orawa", "Stary dziod", "Po dwa", "Jare zytko", "Góralski rap", "Sokole, Sokole", "Idzie woda, idzie" czy liryczne "Co się stało Boże" - są wielkimi przebojami zespołu "Krywań", których wykonania lub bisowania na każdym koncercie dopomina się publiczność.

 
•13 lipca 2017 r. godz. 20.30

CHUDOBA

Skład zespołu:

Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew
 Katarzyna Ryszewska – śpiew, przeszkadzajki
 Sylwia Świsłocka-Karwot – śpiew, przeszkadzajki
 Mirosław Mały – kontrabas, śpiew
 Robert Ruszczak – śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
 Jacek Ryszewski – gitara klasyczna, śpiew
 Bartłomiej Malinowski – inst. perk., śpiew

Folk jest dla zespołu czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania umożliwia dzielenie się żywiołem zachowanym w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Grają tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i do najprostszych wzruszeń.

Zespół wykonuje własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich. Zespół został założony w 1993 roku przez grupę studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od początku istnienia brał udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską „Chudoba” koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech.

•20 lipca 2017 r. godz. 20.30

KAPELA POPIERONIE

Kapelę „PoPieronie” od 2009 roku tworzy czwórka młodych, zdolnych ludzi (w 2015 roku dołączyła piąta osoba). Od dzieciństwa każdy z nich dorastał wśród tradycji i kultury Beskidu Żywieckiego. Stały się one dla nich podstawą, fundamentem, na którym zbudowali swoją przyjaźń.

Po latach zdobywania doświadczeń artystycznych oraz kształcenia się w kierunkach muzycznych, podjęli oni chęć kontynuacji tej rodzimej tradycji. Razem tworzą unikalny styl gry, łącząc swoje indywidualne pasje twórcze na gruncie muzyki głęboko zakorzenionej w ich góralskiej obyczajowości. Każdy z nich poznał także muzykę pogranicza kultur: polskiej, słowackiej oraz węgierskiej, których pierwiastki można dostrzec w ich twórczości.

Kapela PoPieronie to nie grupa, kolektyw czy zespół, ale jeden organizm, którego serce bije z miłości do muzyki ludowej. W swojej twórczości Kapela odkrywa zapomniane dźwięki Beskidu Żywieckiego. Jej muzyka jest jak tkanina spleciona z mocnych włókien: edukacji akademickiej, fascynacji kulturą tradycyjną oraz pasji dzielenia się z innymi tym, co stanowi o człowieczeństwie. Pamięcią o pięknie i mądrości ukrytej we własnej przeszłości. Anna Wróbel z Łodygowic

Skład kapeli:

Brygida Sordyl - altówka, śpiew
 Bożena Miszczyk – skrzypce, śpiew
 Zuzanna Węglarz – skrzypce, śpiew
 Wojciech Maciejowski – skrzypce
 Maciej Ormaniec – kontrabas, śpiew

•27 lipca 2017 r. godz. 20.30

FUTURE FOLK

Future Folk tworzą:

Stanisław Karpiel - Bułecka - wokal
 Matt Kowalsky – elektronika
 Szymon Chyc-Magdzin – skrzypce, wokal

Future Folk to absolutna nowość na polskiej scenie muzycznej. Łączymy muzykę taneczną z góralszczyzną. Stanisław Karpiel - Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin rodem z Zakopanego wnoszą typowe dla regionu elementy tradycji ludowej, a Matt Kowalsky wzbogaca całość o nowoczesne brzmienia.

Stanisław Karpiel-Bułecka - wokal

Pochodzi z Zakopanego. Syn wybitnego muzyka i architekta Jana Karpiela-Bułecka, bratanek Sebastiana Karpiela-Bułecka, wokalisty zespołu Zakopower. Od 1997 roku zajmuje się najbardziej spektakularną odmianą narciarstwa - freestylem. Jest jednym z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych zawodników w Polsce i już od 14 lat wywiera ogromny wpływ na rodzimą scenę freeski.   Jego drugą, nie mniejszą pasją jest śpiewanie. Kolorowa postać. Góral "pełną gębą".


Szymon Chyc-Magdzin - skrzypce, wokal

Urodzony w Zakopanem w rodzinie góralskiej, od dziecka związany z folklorem. Szkołę podstawową i Liceum Plastyczne im. A. Kenara o kierunku lutniczym ukończył w rodzinnym mieście. Fascynuje się sztuką, maluje i rysuje oraz projektuje wnętrza i meble. Studiował na kierunku Architektura Wnętrz na ASP w Krakowie. Znakomity skrzypek, był członkiem wielu zespołów regionalnych min.: "Klimka Bachledy", "Budorze", "Bartusia Obrochty", " Homernik", "Czarne Karakuły" i inne. Odbył wiele podróży po kraju i za granicami. Od roku 2000 współpracuje z zespołem "Krywań".

Matt Kowalsky - elektronika

DJ, DVJ, producent muzyczny, kompozytor, remixer i reżyser dźwięku, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wielokrotnie nagradzany w Polsce i na świecie. W jego dorobku znajduje się wiele autorskich albumów, składanek oraz płyt winylowych.

Centrum Sztuki Mościce