Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Małopolska osiemnastka

10 czerwca Małopolska obchodzi swoje święto. W tym roku jubileusz jest szczególny, bo samorząd województwa kończy 18 lat, a swoje urodziny świętować będzie aż do 1 lipca. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in. pokazy i lekcje tanga w Cricotece, pikniki w Muzeum Lotnictwa czy w Zamku Lipowiec, ciekawe wycieczki tematyczne w małopolskich parkach krajobrazowych. Na hasło „Małopolska świętuje” będzie można też zdobyć darmowe wejściówki na przedstawienia w Operze Krakowskiej, Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie czy im. St. Witkiewicza w Zakopanem. Swoje podwoje otwierają też wybrane małopolskie muzea. W bogatym kalendarzu imprez znalazły się również oryginalnie pomyślane koncerty plenerowe w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce. To nowum w kulturalnej ofercie miasta na lato. Obok cieszących się ogromną popularnością plenerowych wieczornych projekcji filmowych w "Kinie pod chmurką" w Parku Sanguszków, organizatorzy z CS Mościce proponują w czerwcu plenerowe koncerty muzyczne na zielonej trawce i kocyku w malowniczej scenerii łąk obok CSM. Po udanej premierze 3 czerwca, propozycja ta skierowana do całych rodzin, wydaje się być strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Oto szczegóły tego ambitnego przedsięwzięcia, którego sukces w dużej mierze zależeć będzie także od pogody... . 

Program:
◾3 czerwca godz. 16.00 Music Way - Koncert piosenek retro lata 20-te i 30-te

Program, dzięki któremu przypomniano miedzy innymi artystów polskiego i światowego przedwojennego kina muzycznego. Zapraszamy na koncert, który jest dedykowany tym, którzy kochali, kochają lub będą kochać. Podczas tego klimatycznego programu usłyszeliśmy takie piosenki, jak: Ta ostatnia niedziela, Ja się boję sama spać, Już nie zapomnisz mnie, W małym kinie, Tylko ty. Nie zabrakło także piosenki Somewhere over the rainbow z filmu "Czarnoksiężnik z Oz" wyśpiewanej niegdyś przez Judy Garland czy „That’s amore”.

Music Way tworzą:

Katarzyna Radwańska - śpiew, zadebiutowała na XXV Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, gdzie otrzymała wyróżnienie. Realizuje różne projekty jazzowe i formy muzyczne od traditional jazz, mainstream, Sinatra style, smooth jazz, po formy musicalowe. Współpracuje z wieloma artystami, m.in. wzięła udział w największym festiwalu jazzu tradycyjnego w USA - "Sacramento Jazz Jubilee". Wystąpiła w programach muzycznych TVP oraz nagrała albumy : "The Way You Look Tonight" - prezentujący jej własne interpretacje standardów jazzowych oraz Christmas Express - mix najpiękniejszych kolęd polskich i świątecznych piosenek amerykańskich w aranżacji Wojtka Wachułki.

Wojtek Wachułka – pianista i aranżer, pasjonat jazzu obdarzony ogromną intuicją muzyczną. Umiejętności zdobywał pod kierunkiem prof. Barbary Kaszyckiej. Gościł na scenach niemal całego świata występując jako solista i akompaniator a w zespołach teatralnych i musicalowych - jako dyrektor muzyczny. Na koncie ma szereg realizacji radiowych i telewizyjnych. Stale współpracuje ze znakomitościami zagranicznej i polskiej sceny muzycznej: Jane Mcdonald, Bernard Miller oraz Jazz Band Ball, Metro Band, BJB a także z artystami Piwnicy Pod Baranami. Lider Trio Jazzowego, które współtworzył z londyńskimi muzykami Andrew Hugetem, Stevenem Readleyem. Wieloletni członek jury Konkursu Talenty Małopolski oraz dyrektor artystyczny i przewodniczący jury VII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Francuskiej Grand Prix Edith Piaf.

Bartek Szczepański – perkusja, instrumenty perkusyjne, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji prof. Jana Pilcha. Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Perkusyjnych w Opolu. Występuje i nagrywa z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej. Jego zainteresowania muzyka etniczną zaowocowały współpracą z mieszkającą w Polsce gruzińską wokalistką Aidą. Na stałe pracuje i występuje w Teatrze Witkacego w Zakopanem, Teatrze Słowackiego oraz w krakowskim Teatrze KTO. Założyciel i lider zespołu DRUMSONIC. Jest nauczycielem perkusji w PSM I stopnia w Olkuszu.

Leszek Nowotarski – saksofon, flet, aranżer, jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, specjalność: flet oraz saksofon. Posiada ogromne doświadczenie sceniczne, występując już przeszło 20 lat. Pracuje od wielu lat jako muzyk orkiestrowy w teatrach muzycznych, operetkach i orkiestrach symfonicznych. Brał rownież udział w tournee projektów musicalowych. Od wielu lat jest pedagogiem, prowadzi Big Band młodzieżowy, klasę fletu oraz saksofonu w szkole muzycznej. Od 2007 roku pracuje również jako montażysta postprodukcji w telewizji TVN.

◾10 czerwca godz. 19.30, Dom o zielonych progach - piosenki poetyckie i turystyczne - (w przypadku niepogody koncert w środku). Koncert w ramach festiwalu DALEKOSIĘŻNI 2017.

Niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina" czy „Stare Dobre Małżeństwo". I coś w tym chyba jest...

Od samego początku filarem Domu o zielonych progach jest Wojtek Szymański - kompozytor, gitarzysta i wokalista obdarzony ogromną wrażliwością na dobry tekst, który umiejętnie wzbogaca swoją muzyką. Doskonałym kontrapunktem jest dla niego Basia Mendyk, również od zawsze w zespole, pełna temperamentu, a gdy trzeba liryczna, zawsze doskonała wokalnie. Bartosz Pelton Zalewski to klasa sama w sobie. W „Domu" najczęściej gra na gitarze basowej, ale też śpiewa, komponuje i pisze teksty. Wiosną 2006 do zespołu dołączył najmłodszy - Marcin Skaba, skrzypek, showman, wulkan energii, błyskawicznie nawiązujący kontakt z każdą publicznością, jej ulubieniec. To chyba jemu zespół zawdzięcza jazzujące brzmienia, również tych najstarszych, na nowo zaaranżowanych, piosenek. Wkrótce po powstaniu, na YAPIE w roku 2002, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom" przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu.

Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham..." Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach.


◾17 czerwca godz. 16.00, Con Fuoco - przeboje klasyczne i muzyka filmowa

Żeński kwartet smyczkowy Con Fuoco tworzą absolwentki Szkole Muzycznej w Tarnowie w składzie:

Karolina Kowal - I skrzypce

Joanna Jachimek - II skrzypce

Patrycja Strejczek - III skrzypce

Magdalena Bujak - Wiolonczela


"Muzyka z kocyka" to propozycja dla wszystkich, którzy przy muzyce chcą odpocząć, nacieszyć się mistrzowskim wykonaniem oraz tych, którzy szukają wytchnienia wśród zieleni a muzyka stanowi dla nich dopełnienie i przyjemność. Zapraszamy z własnym kocem i koszykiem piknikowym pełnym letnich przysmaków. W miarę możliwości udostępnimy słuchaczom rozkładane leżaki i koce.

Swiąteczne szczegóły są dostępne na specjalnej stronie Święta Małopolski.

Na podstawie materiałów organizatorów przygotował Ryszard Zaprzałka

zdjęcia z koncertu - Przemysław Sroka (CSM)