Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tydzień Talentów 2017

 Warsztaty z Mistrzami w Centrum Paderewskiego

Jego podstawowym celem jest promocja młodych artystów poprzez danie im możliwości rozpoczęcia kariery na estradach koncertowych.  „Tydzień Talentów" organizowany od 1982 roku jest najstarszą tego rodzaju imprezą w regionie, o takiej randze i rozpoznawalności, nie tylko w Polsce ale i na świecie. Dla wielu młodych muzyków występ w Tarnowie jest nierzadko pierwszym krokiem w do wielkiej kariery artystycznej. Najlepiej świadczą o tym nazwiska aktualnych gwiazd polskiej kameralistyki, m.in. pianistów Waldemara Malickiego i Krzysztofa Jabłońskiego, wiolonczelisty Rafała Kwiatkowskiego, czy skrzypków Rafała Blechacza /późniejszego zwyciężcy Konkursu Chopinowskiego/ i Kuby Jakowicza, którzy właśnie w Tarnowie rozpoczynali swoje wielkie kariery. To na jednym z pierwszych koncertów Tygodnia Talentów wystąpił wielce wówczas obiecujący wiolonczelista Andrzej Bauer, podówczas student I roku warszawskiej Akademii Muzycznej, obecnie najwybitniejszy polski muzyk grający na tym instrumencie. Przed nami XXXV jubileuszowa edycja Tygodnia Talentów, która w dniach 21-28 maja odbywać się będzie tradycyjnie w Kąśnej Dolnej, znanym szeroko  mateczniku tarnowskich melomanów /i nie tylko/, urokliwym dworku wielkiego pianisty i kompozytora, patrioty i polityka - mistrza Ignacego Jana Paderewskiego. To tutaj najzdolniejsi młodzi artyści z całej Polski pod czujnym okiem Mistrzów będą szlifować swój warsztat muzyczny.

Festiwal, który przez przeszło trzy dekady odbywał się jesienią, od tegorocznej edycji będzie organizowany w maju – zgodnie z sugestiami melomanów i przyjaciół instytucji. Wydarzenie od kilku lat funkcjonuje w formule Warsztatów z Mistrzami. Uczestnicy warsztatów  wybierani są spośród najwybitniejszych młodych laureatów konkursów krajowych i zagranicznych, stojących u progu swojej drogi artystycznej, a ich udział jest proponowany i opiniowany przez znakomitych pedagogów i czołowych wykonawców współpracujących z Centrum Paderewskiego. W tym roku reprezentować będą różne ośrodki muzyczne: Poznań, Warszawę, Kraków, Kielce, Tarnów, Tuchów i Domosławice.

W roli mentorów wystąpią prof. Klaudiusz Baran – Rektor Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, najlepszy polski akordeonista i bandoneonista, czołowa polska pianistka, prof. Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Joanna Marcinkowska oraz Łukasz Długosz – uznany przez krytyków za najwybitniejszego flecistę swojej generacji.

Ich wirtuozerię będziemy mogli podziwiać podczas recitali mistrzowskich 21 i 25 maja w Dworze I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Tradycyjnie jeden z koncertów festiwalowych poświęcony został najbardziej uzdolnionym uczniom tarnowskiej szkoły muzycznej. „Tarnowskie Talenty” zaprezentują się 22 maja w Sali Lustrzanej w Tarnowie.


Koncert finałowy tegorocznego Tygodnia Talentów to „Trzech Tenorów na bis”.  28 maja w Letniej Sali Koncertowej kompleksu dworsko-parkowego I. J. Paderewskiego wystąpią: Dariusz Stachura, Adam Sobierajski oraz w roli gospodarza dyrektor Centrum Paderewskiego Łukasz Gaj. Jest to czołówka polskich solistów mających na swoim koncie występy w polskich i zagranicznych teatrach operowych i estradach koncertowych. Podczas niedzielnego wieczoru zabrzmią szczególnie ulubione przez słuchaczy arie operowe i operetkowe, pieśni neapolitańskie oraz utwory o lekkim salonowym charakterze, które podkreślą radosny nastrój majowego wieczoru. Tenorzy wystąpią z towarzyszeniem orkiestry. W pierwszej części koncertu zaprezentują się również wyróżnieni uczestnicy warsztatów.

Wstęp na recitale mistrzowskie jest wolny. Bilety na koncert „Trzech Tenorów na bis” w cenie 30 zł dostępne w przedsprzedaży w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w godzinach pracy biura koncertowego do 19 maja.
Partnerem strategicznym Centrum Paderewskiego oraz Patronem sali koncertowej jest Grupa Azoty.

Źródło: materiały organizatorów

Ryszard Zaprzałka