Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

PO SĄSIEDZKU: OPERA RARA ROZWIJA SKRZYDŁA

czyli
KRAKÓW KOCHA ORLIŃSKIGEO

14 marca mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo niezwykłego młodego artystę - pisze w swojej korespondencji Katarzyna Cetera. Jakub Józef Orliński – bo o nim mowa - wystąpił na gościnnej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis w ramach festiwalu OPERA RARA. To chyba najczęściej powtarzane od kilku lat polskie nazwisko w świecie opery – kontratenor, niezwykła osobowość sceniczna i medialna. Młody, charyzmatyczny, naturalny, przystojny, pełen uroku, radosny, obdarzony wyjątkowym głosem – te cechy wyróżniają go nie od dziś. Krytycy powtarzają je jak mantrę.

Czytaj więcej...

PO SĄSIEDZKU: POGODNIE I ŻYCZLIWIE

 czyli
OPERA RARA W CZASACH ZARAZY

Festiwal powoli się rozkręca, a w zasadzie już chyba trwa w najlepsze.- sprawozdaje nasza festiwalowa korespondentka Katarzyna Cetera. W niedzielę 7 lutego o godz. 18.00 zabrzmiały dwa kameralne utwory z początkowych dekad XX wieku: SUITA LIRYCZNA Albana Berga i LANGSAMER SATZ Antona Weberna. Pierwszy zbiera w sobie cechy charakterystyczne stylu kompozytora: dekadencki, niemal jeszcze secesyjny przepych łączy się tu z matematycznie precyzyjną dwunastodźwiękową techniką kompozytorską. Drugi przeciwnie, pokazuje nieznane oblicze swojego autora. Obie kompozycje zagrał Airis String Quartet, a w wykonanie Suity włączyła się sopranistka Dorota Szczepańska. Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy - pogodnie, życzliwie, to artystyczne motto tegorocznej edycji krakowskiego festiwalu, bardzo dobrze oddające jego ponad czasowe przesłanie.

Czytaj więcej...

Prześliczna klawesynistka

Chciałoby się rzec, parafrazując znany przebój Skaldów - "Prześliczna wiolonczelistka",  oglądając młodziutką Julię Styrnę klawesynistkę, uczennicę VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Tarnowie. Ostatnio zrobiło się o niej głośno w lokalnych mediach i w sieci, bo to właśnie ona, dziewczyna z Przyborowa w gminie Borzęcin, odniosła znaczący sukces na arenie międzynarodowej zajmując III miejsce w kategorii „Keyboards” w VI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Odin Online 2021. Festiwal organizowany był po raz szósty w estońskim Talinie, ale w tym roku ze względu na panującą epidemię COVID-19 miał formę zdalną. Gratulujemy z nadzieją na kolejne sukcesy, przy okazji promujące nasze miasto i regon tarnowski. Oby takich ambasadorów lokalnej kultury było więcej...

Czytaj więcej...

PO SĄSIEDZKU: ARTYŚCI WRACAJĄ NA SCENĘ

czyli
OPERA RARA 2021

Tegoroczna edycja festiwalu OPERA RARA musi się odbyć – tak jak i inne imprezy teatralne – bez udziału publiczności, „w sieci”. Nie darowałabym sobie jednak - pisze nasza stała teatralna recenzentka Katarzyna Cetera, gdybym nie poinformowała Państwa, że już od dziś na platformie www.playkrakow.com będziemy mogli zobaczyć dzieła wyjątkowe. To już tradycja tego festiwalu.

Czytaj więcej...