Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Z kluczem wiolinowym w herbie

Niewątpliwą dumą Tarnowa jest Starówka, urokliwe uliczki, renesansowe kamienice i ceglane świątynie, ale w mieście pod Górą św. Marcina pojawiają się też nowoczesne budynki - ze stali i szkła, o futurystycznych kształtach albo nietypowych elewacjach. Przy ulicy Lippóczy'ego stanął właśnie kolejny - sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych. Jest na niej 238 stałych miejsc siedzących z możliwością dostawienia do 268. Scena ma organy piszczałkowe i fortepian, może pomieścić całą orkiestrę. Razem z salą powstało zaplecze dydaktyczne z salą gimnastyczno – baletową czy salami ćwiczeniowymi z fortepianami. Obok jest też boisko sportowe. Inwestycja pochłonęła ponad 22 miliony złotych. Dodatkowo, około czterech milionów kosztowało wyposażenie obiektu. W ostatnią sobotę, 11 lipca, odbyła się oficjalna inauguracja działalności nowej sali koncertowej, którą uświetnił występ Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej udostępniony także online. Wśród znakomitych gości zaproszonych na uroczystość dostrzec można było m.in. sędziwego kompozytora i pedagoga maestro Romana Zubka, jednego z założycieli i długoletniego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. 

Czytaj więcej...

Muzyka znad pięknego modrego Dunaju.

Popołudnie ze Strauss Ensemble

W ostatnią niedzielę, 28 czerwca o godz. 16 odbył się w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej pierwszy w tym roku koncert z udziałem publiczności. Przed ograniczoną rygorami polityczno-sanitarnymi ilością widzów (limit 150 miejsc, wiadomo:pandemia) wystąpił znakomity baryton Jakub Milewski oraz doskonale dysponowany tego popołudnia zespół Strauss Ensemble. Działająca w zlokalizowanym na Pogórzu Ciężkowickim urokliwym dworku mistrza Ignacego Jana Paderewskiego - światowej sławy pianisty i kompozytora, wielkiego patrioty i polityka, w jedynej tak zachowanej na świecie posiadłości, to kolejna po teatrze i BWA instytucja przywracająca normalność w tarnowskiej  kulturze.

Czytaj więcej...

Tydzień Talentów

Warsztaty z Mistrzami
 17-23 maja 2020

Tegoroczny Tydzień Talentów po raz pierwszy odbywa się w niezwykłej odsłonie! Zarówno koncerty najstarszego kąśnieńskiego festiwalu, jak i warsztaty z mistrzami będą transmitowane prosto z Dworku Paderewskiego przez internet. Ze względu na trwającą epidemię i ograniczenia z nią związane instytucje kultury nie mogą organizować wydarzeń w tradycyjnej formie. Centrum Paderewskiego postanowiło jednak nie odwoływać cieszącego się ogromną popularnością festiwalu. Publiczność wprawdzie nie będzie mogła wziąć udziału w koncertach osobiście, jednak dzięki nowoczesnym technologiom melomani będą mogli posłuchać doskonałych artystów bez wychodzenia z domu. Tydzień Talentów wrósł już na trwałe w pejzaż polskiego życia muzycznego i stał się imprezą potrzebną, oczekiwaną zarówno przez słuchaczy jak i artystów.  Emisje tegorocznych wydarzeń dostępne będą na stronie internetowej Centrum i na jej profilach w mediach społecznościowych (Facebook, You Tube).

Czytaj więcej...

Krzysztof Penderecki (1934-2020)

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 86 lat, odszedł jeden z największych kompozytorów naszych czasów Krzysztof Penderecki, który zrewolucjonizował muzykę XX wieku, podbił Europę i świat.  Był ciepłym, pełnym uroku, dowcipnym człowiekiem. Cenił samotność, czas na tworzenie, ale potem chętnie zanurzał się w życie domu. Zmarły wczoraj rano (niedziela 29.03.) w swoim domu w Krakowie prof.Krzysztof Penderecki był nie tylko światowej sławy kompozytorem, ale też wielkim miłośnikiem przyrody. Planowanie ogrodu przyrównywał do tworzenia partytury. Razem z żoną Elżbietą stworzyli w Lusławicach niedaleko Tarnowa park i arboretum, w którym jest ponad 1 tysiąc 800 gatunków drzew i krzewów. Wiele z nich Krzysztof Penderecki zasadził osobiście, ściągając sadzonki z całego świata lub przywożąc je osobiście z zagranicznych podróży. Urodził się w Dębicy, miasteczku zamieszkiwanym przed wojną głównie przez chasydów. Pochodził z wielokulturowej rodziny o korzeniach ormiańsko-niemiecko-polskich. Jego dziadek był niemieckim ewangelikiem i był ważną postacią w życiu przyszłego maesto; babcia pochodziła ze Stanisławowa i była Ormianką. Właśnie z dziadkiem jeździł do Tarnowa, gdzie podczas okupacji widział m.in. uliczną egzekucję, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Później bywał tu kilkakrotnie, podobnie jak w Kąśnej Dolnej, gdzie patronował i przez kilka pierwszych lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej BRAVO MAESTRO. Z biegiem lat stał się prawdziwym obywatelem świata, ciągle w rozjazdach: Chiny, Japonia, Ameryka, Niemcy, Izrael. Pisał muzykę na wielkie rocznice i uroczystości. Dyrygował swoimi utworami, choć nie była to jego największą pasją. Pasją było pisanie muzyki i komponowanie ogrodu w Lusławicach. W muzyce XX wieku nikt nie zrobił takiej kariery, jak on. Nie zrobił jej również tak szybko! Z inicjatywy prof. Pendereckiego obok dworku w Lusławicach w 2012 roku powstało Europejskie Centrum Muzyki jego imienia - dedykowane młodym i zdolnym artystom z całego świata. Zostawił po sobie katedrę zbudowaną z własnej muzyki i drzew. Miałem zaszczyt znać mistrza osobiście, z którym przeprowadziłem duży wywiad po jednym z koncertów w Dębicy. Ukłony Mistrzu. Stojące owacje przez całą wieczność!

Ps. Prof. Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczysta ceremonia pogrzebowa odbędzie się po ustaniu pandemii koronawirusa. Teraz odprawiona zostanie jeno msza pogrzebowa, po której nastąpi kremacja.

Czytaj więcej...