Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Krzysztof Penderecki (1934-2020)

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 86 lat, odszedł jeden z największych kompozytorów naszych czasów Krzysztof Penderecki, który zrewolucjonizował muzykę XX wieku, podbił Europę i świat.  Był ciepłym, pełnym uroku, dowcipnym człowiekiem. Cenił samotność, czas na tworzenie, ale potem chętnie zanurzał się w życie domu. Zmarły wczoraj rano (niedziela 29.03.) w swoim domu w Krakowie prof.Krzysztof Penderecki był nie tylko światowej sławy kompozytorem, ale też wielkim miłośnikiem przyrody. Planowanie ogrodu przyrównywał do tworzenia partytury. Razem z żoną Elżbietą stworzyli w Lusławicach niedaleko Tarnowa park i arboretum, w którym jest ponad 1 tysiąc 800 gatunków drzew i krzewów. Wiele z nich Krzysztof Penderecki zasadził osobiście, ściągając sadzonki z całego świata lub przywożąc je osobiście z zagranicznych podróży. Urodził się w Dębicy, miasteczku zamieszkiwanym przed wojną głównie przez chasydów. Pochodził z wielokulturowej rodziny o korzeniach ormiańsko-niemiecko-polskich. Jego dziadek był niemieckim ewangelikiem i był ważną postacią w życiu przyszłego maesto; babcia pochodziła ze Stanisławowa i była Ormianką. Właśnie z dziadkiem jeździł do Tarnowa, gdzie podczas okupacji widział m.in. uliczną egzekucję, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Później bywał tu kilkakrotnie, podobnie jak w Kąśnej Dolnej, gdzie patronował i przez kilka pierwszych lat był dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej BRAVO MAESTRO. Z biegiem lat stał się prawdziwym obywatelem świata, ciągle w rozjazdach: Chiny, Japonia, Ameryka, Niemcy, Izrael. Pisał muzykę na wielkie rocznice i uroczystości. Dyrygował swoimi utworami, choć nie była to jego największą pasją. Pasją było pisanie muzyki i komponowanie ogrodu w Lusławicach. W muzyce XX wieku nikt nie zrobił takiej kariery, jak on. Nie zrobił jej również tak szybko! Z inicjatywy prof. Pendereckiego obok dworku w Lusławicach w 2012 roku powstało Europejskie Centrum Muzyki jego imienia - dedykowane młodym i zdolnym artystom z całego świata. Zostawił po sobie katedrę zbudowaną z własnej muzyki i drzew. Miałem zaszczyt znać mistrza osobiście, z którym przeprowadziłem duży wywiad po jednym z koncertów w Dębicy. Ukłony Mistrzu. Stojące owacje przez całą wieczność!

Ps. Prof. Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uroczysta ceremonia pogrzebowa odbędzie się po ustaniu pandemii koronawirusa. Teraz odprawiona zostanie jeno msza pogrzebowa, po której nastąpi kremacja.

Czytaj więcej...

Tarnów i okolice: ANNA GERMAN - NIEZAPOMNIANA

czyli
DZIEŃ KOBIET W CENTRUM SZTUKI MOŚCICE

Koncert piosenek z repertuaru Anny German - w nowych, ciekawych aranżacjach Beniamina Baczewskiego - relacjonuje Katarzyna Cetera, zaprezentowała mieszkańcom Tarnowa w sobotę Joanna Nawrot, jedna z czołowych interpretatorek twórczości Białego Anioła Piosenki, znana zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Koncert, który odbył się w sobotę, 7 marca – w przeddzień Dnia Kobiet - zgromadził licznych wielbicieli twórczości Anny German; tych, którzy znają i pamiętają i tych, którzy pokochali ją dopiero kilka lat temu.

Czytaj więcej...

60 lat temu...

Z cyklu: wywiady Ewy Steinhardt

 

W roku 1960 Krzysztof Penderecki - wywodzący się z Dębicy jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, pisze utwór zatytułowany "8'37'' (tyle czasu trwa kompozycja), za który w rok później otrzymuje nagrodę Tribune Internationale des Compositeurs UNESCO w Paryżu. Utwór nazywa się odtąd "Tren 'Ofiarom Hiroszimy'" i nadają go stacje radiowe na całym świecie, Penderecki zaś staje się czołowym przedstawicielem awangardy muzycznej tamtych czasów. Poza instrumentami wielkiej orkiestry symfonicznej Penderecki wprowadza do swojego instrumentarium zawieszony arkusz blachy do imitowania grzmotów, gwizdki, kawałki szkła i metalu pocierane pilnikiem, grzechotki, dzwonek elektryczny, piłę, maszynę do pisania i syrenę alarmową. Instrumenty tradycyjne też brzmią niezwyczajnie, bo dźwięki są wydobywane z nich w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Pendereckiego zna już cały muzyczny świat. I tak jest do dzisiaj. Poniżej publikujemy za zgodą, mieszkającej w Wiedniu tarnowianki Ewy Steinhardt, wywiad, jaki przeprowadziła z maestro we wrześniu 2016 roku w wiedeńskim Konzerthaus, podczas koncertu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, który uświetniła wiedeńska premiera koncertu na trąbkę Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu węgierskiego wirtuoza trąbki, Gábora Boldoczkiego.

 

Czytaj więcej...

12th Tarnów Jazz Contest 2019

Tym razem bez akredytacji dla tkk...

To największa i najbardziej prestiżowa jazzowa impreza w regionie tarnowskim. Festiwal trwał przez 6 dni, od 9 do 15 grudnia, gromadząc znakomite grono wykonawców i koneserów dobrej muzyki. W tym roku artystyczną dominantą była twórczość Tribute to Nat King Cole i Art Blakey, bowiem właśnie mija setna rocznica urodzin tych fenomenalnych jazzmanów. Jazz Contest, jak co roku, spaja trzy elementy jazzowej układanki: koncerty gwiazd, warsztaty dla młodych muzyków oraz konkurs. W powszechnej opinii tegoroczny Tarnów Jazz Contest w pełni spełnił pokładane w nim nadzieje - był imprezą w pełni profesjonalną, na wysokim poziomie tak artystycznym, jak i organizacyjnym. Walna w tym zasługa znakomitego muzyka i cenionego animatora kultury Piotra Pociaska, twórcy i dyrektora Festiwalu.

Czytaj więcej...