Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

PO SĄSIEDZKU: POEZJA CZASÓW ZARAZY

czyli

AWANGARDA NAJECHAŁA RZESZÓW PO RAZ ÓSMY

Rzeszowski Teatr był zawsze otwarty na poezję - dywaguje Katarzyna Cetera. Wszak od słynnego na cały region Koncertu słowa rozpoczął się związek sceny nad Wisłokiem z wielką aktorką dramatyczną Wandą Siemaszkową – miłośniczką i orędowniczką polskiej literatury. Coroczne spotkanie poetów i poetek z podkarpacką publicznością stało się stałym elementem życia kulturalnego miasta i teatru. Wśród gości wydarzenia są twórcy doceniani i nagradzani, ale również debiutanci, dla których ta okazja bywa niekiedy pierwszą interakcją z szerszym gronem odbiorców. W ten szczególny wieczór w roku pochylamy się nad twórczością lokalnych poetów i w pełni wsłuchujemy się w SŁOWO. Stając oko w oko z ludźmi pióra, zadajemy sobie pytania: Co mają nam do powiedzenia wrażliwcy? Skąd czerpią inspirację? W jakich słowach udaje im się opisać dzisiejszą, niekiedy bardzo trudną rzeczywistość? – pytają organizatorzy przedsięwzięcia w materiałach promocyjnych.

 

Najazd Awangardy na Rzeszów odbył się w tym roku już po raz ósmy. To był naprawdę poetycki wtorek! Sanitarny reżim „czerwonej strefy” optymistycznie nie nastrajał, publiczność - mocno zdziesiątkowana, jednak do teatru przybyła, aby posłuchać rzeszowskich poetów. Wśród nich są twórcy doceniani i nagradzani, ale również debiutanci, dla których to wydarzenie bywa niekiedy pierwszą interakcją z szerszym gronem odbiorców. W tegorocznej, VIII już edycji Najazdu Awangardy na Rzeszów w charakterze gościa honorowego wziął udział – niestety tylko „poprzez połączenie telefoniczne - jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Nowej Fali, Krzysztof Karasek.

 

 

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest rzeszowski poeta i literaturoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Stanisław Dłuski, który zapraszał na to wydarzenie w takich słowach: Najazd Awangardy na Rzeszów nawiązuje do przedwojennego festiwalu w Warszawie. Poeci to jedna rodzina, wspólnota wartości, w prostym przekładzie to „straż przednia”. W naszych czasach, kiedy dominuje kultura komercyjna, poezja staje się przewodniczką „łodzi”, tworzymy nowe wartości, ważna też jest więź między autorem a Czytelnikiem, bo budujemy wspólnotę ludzi dobrej woli, sens staje się słońcem naszych poszukiwań. Żyjemy w czasach depresyjnych, każdy dzień jest wyzwaniem, ale budujemy wspólnotę ludzi wrażliwych na Dobro, Piękno, Miłość. Pisanie to wyzwanie dla każdego autora, to trudna droga, sens buduje się każdym dniem, każdym wyzwaniem, drodzy Czytelnicy, to Wy tworzycie poezję, każdy wiersz jest Waszym dziełem, dzięki Waszej wrażliwości, inteligencji, mądrości rodzi się Piękno.

 

 

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w ramach projektu Przestrzenie Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jednym z czterech teatralnych ośrodków zaproszonych do udziału w projekcie i tak podsumowuje konieczność promocji twórczości literackiej na Podkarpaciu: Z wielką radością otwieramy się na szerszą współpracę z artystami i wychodzimy do ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką. Przestrzenie Sztuki stwarzają miejsce do rozwoju wyobraźni i umiejętności. Przestrzenie Sztuki inspirują. Czym byłyby bez poezji?

 

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie tylko z wielką radością otwiera się na szerszą współpracę z artystami i wychodzi do ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką. Jest też bardzo blisko – po sąsiedzku.

 

Na podstawie materiałów organizatorów - Katarzyna Cetera

Zdjęcia - Weronika Krupa