Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: CZYM MAłOPOLSKA BEZ POEZJI

czyli
„ŹRÓDŁO” WCIĄŻ BIJE

Za nami  - relacjonuje Katarzyna Cetera, czwarta edycja konkursu literackiego Małopolska Nagroda Poetycka „ŹRÓDŁO” po raz pierwszy zorganizowana przez Centrum Sztuki Mościce. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i skierowana jest do poetów jeszcze nieznanych, bądź mało znanych oraz debiutantów. Wielka i – mimo sanitarnych obostrzeń – uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Centrum Sztuki Mościce w poniedziałek, 7 września, ale sam konkurs odbywał się w tym roku w czasie pandemii. Okazało się jednak, że żaden kataklizm ani pandemia nie zniszczy poezji – ani jej źródeł. W tym roku na konkurs nadesłano 1500 prac. Jury przyznało trzy nagrody, pięć wyróżnień i dwie narody specjalne. Pula nagród wynosiła 12 000 zł. Ceremonia wręczenia nagród była transmitowana przez Internet „na żywo”.

Inicjatywa tego konkursu narodziła się w umyśle krakowskiego poety Józefa Barana, który wspólnie z profesorem Markiem Karwalą znaleźli instytucjonalnych patronów: Centrum Sztuki Mościce i Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie. Konkurs ma charakter ogólnopolski, otwarty. Organizatorzy corocznie zapraszają do udziału poetów z kraju i zagranicy – tak było i tym razem. I tak oto poetyckie „Źródło” zaczęło bić w tym roku po raz czwarty.
Konkursowe jury obradowało niestety w tym roku bez zmarłego w lutym profesora Marka Karwali. Przewodniczył mu Józef Baran, znakomity poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, dziennikarz, krytyk literacki pochodzący z Borzęcina, dlatego ziemia tarnowska jest mu bardzo bliska. W jurorskim gronie znalazł się ponadto inny świetny poeta, dziennikarz, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej Adam Ziemianin, poetka,  animatorka kultury, sekretarz Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Jadwiga Malina oraz Beata Paluch – znakomita interpretatorka i miłośniczka poezji (sama również pisze poezję), aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, . Prace konkursowe były nadsyłane do końca czerwca, pod koniec lipca odbyło się posiedzenie jury.

Pula nagród w konkursie wyniosła 12.000 zł a honorowy patronat nad tym poetyckim przedsięwzięciem objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, który utrzymuje, że Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” stała się jednym z najważniejszych wydarzeń poetyckich w Polsce. Takiej opinii sprzyjały niewątpliwie cztery lata wytężonej pracy – w tym roku nadesłano przecież rekordową ilość zgłoszeń: 337 zestawów, co stanowi przecież ponad 1500 tekstów poetyckich! Jury wykonało naprawdę tytaniczną pracę.

     

Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania  –  zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system. Zachęcamy Państwa do podjęcia szerszej refleksji nad: źródłami własnego rodowodu, poczuciem dumy z dziedzictwa kulturowego, byciem spadkobiercami tradycji, patriotyzmem, pojmowaniem wolności indywidualnej i zbiorowej, a także odpowiedzialnością za tę wolność, toposem domu rodzinnego, motywem dzieciństwa, pięknem rodzimego krajobrazu, etosem pracy, empatycznym  odkrywaniem drugiego człowieka, prawdą o współczesnych dramatach ludzkich. To tylko część tematów, które mogą Państwo podjąć i przełożyć na język poezji – w tych słowach zachęcano poetów do wzięcia udziału w konkursie.

I oto w poniedziałek „bania z poezją pękła nad Tarnowem” – jak ogłosił Józef Baran w mediach społecznościowych: Mimo niesprzyjających okoliczności pojawili się z różnych stron Polski nagrodzeni i wyróżnieni poeci. Były oczywiście dyskusje o poezji (Tarnów przecież żyje poezją – o czym mało kto wie). Potem był niezwykłej piękności monodram aktorki śpiewającej Beaty Paluch, która zaprezentowała wyselekcjonowane przez siebie wiersze niektórych uczestników konkursu przeplatane piosenkami. Nagrodzone wiersze czytali młodzi adepci sztuki aktorskiej, uczniowie tarnowskich szkół zrzeszeni w młodzieżowym teatrze TUP (to oczywiście „starsza” wersja słynnych Tuptusiów). Wreszcie w ostatniej części laureaci otrzymali laury i pstryknęliśmy sobie wspólną fotkę mając nadzieję, że nie ma między nami żadnego wirusa i  jednocześnie żałując, że z różnych obiektywnych względów nie pojawili się główni sprawcy dotychczasowych czterech edycji: Piotrek Kania i Marek Karpiński. Galę otworzyła i zamknęła  nowa pani dyrektor Centrum Sztuki w Mościcach-Tarnowie Anna Chmura. W roli prezenterki wystąpiła Lidia Jazgar - piosenkarka, reżyserka wielu spektakli, której z rękawa wysypują się  same złote, srebrne i tylko czasem szare słowa.

Cóż można dodać do relacji przewodniczącego jury? Chyba tylko życzenia, abyśmy spotkali się wszyscy za rok, podczas kolejnej gali i żeby „Źródło” okazało się niewyczerpane.

Katarzyna Cetera
zdjęcia: Centrum Sztuki Mościce - Przemysław Sroka

Protokół Jury Konkursowego
Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”
edycja czwarta, 2020 rok

Jurorzy, w trakcie spotkania w dniu 24 lipca 2020 roku w siedzibie Domu Wiejskiego w Warysiu (placówka terenowa Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie), w składzie: Józef Baran (przewodniczący), Beata Paluch, Adam Ziemianin, Jadwiga Malina (członkowie Jury) uzgodnili wspólny werdykt i wybrali następujące prace konkursowe:

Za najlepszy zestaw konkursowy wierszy nagrodami pieniężnymi zostali nagrodzeni następujący uczestnicy:
I nagroda, 3500 zł, zestaw oznaczony godłem COMO – Piotr Bohdziewicz;
II nagroda, 2500 zł, zestaw oznaczony godłem Kwiaty Jaśminu – Stanisław Wondołowski;
III nagroda, 1500 zł, zestaw oznaczony godłem NEMO – Jan Rutkowski;

Pięć równorzędnych wyróżnień za zestaw wierszy po 600 złotych (w kolejności alfabetycznej godeł):
Boso – Katarzyna Hudy
Hołek – Wiesława Raczkiewicz
Izabela – Marta Sas
JJF – Jerzy Fedirko
Klon – Bogdan Nowicki

Dwie równorzędne Nagrody Specjalne za utwór związany z regionem Małopolski, otrzymują następujący uczestnicy za zestawy wierszy (w kolejności alfabetycznej godeł):

Nokturny krakowskie, Turbacz – godło: Hanyska: Joanna Goik
Gazeta – godło: Woja46, Janusz Wojewoda

Wyróżnienia honorowe, nagrodzone publikacją w wydawnictwie pokonkursowym przyznano następującym wierszom:

    1. Cichy potok – czyli opowieść o patrzeniu, godło: Sarna - Lucyna Dyrcz-Kowalska,
    2. *** („powietrze śmierdzi…”), godło: Pani od Słów - Katarzyna Justyna Zychla,
    3. *** („na rzece cienka warstwa lodu…”), godło: Skowronek - Magdalena Cybulska,
    4. Kolory dziecięcego pacierza, godło: Niwa - Irena Niedzielko,
    5. Początek świata, godło: Len - Anna Piliszewska,
    6. Rachunek sumienia i Serce…, godło: Ruda - Magdalena Podobińska,
    7. Przenieśliśmy góry, godło: Mozaiki - Paweł Wójs,
    8. Obrazki tryptyk, godło: Ogień – Wioletta Jaworska,
    9. Moja żona chrapie, godło: Antrobius - Jerzy Fryckowski,
    10. Ślepy tor, godło: Wierzbnik – Paweł Kołodziejski,
    11. Ręce, godło: Światy – Łucja Staszak,
    12. Kaszanka, godło: Marina – Maria Daszka,
    13. Na Chevaleret, godło: Zieleń – Grażyna Bartoszek,
    14. Kufry wspomnień, godło: Jamoneska – Aneta Jasłowska,
    15. Babcia, godło: Pamięć – Wanda Łomnicka-Dulak,
    16. Ojciec, godło: Mandragora – Władysław Edelman,
    17.  Karmicielka, godło: Grenadyna – Sonia Białek,
    18. Szwagry mojej matki, godło: Płać za mandat – Tomasz Krasiński,
    19. Pieśń bąka, godło: Racuch – Radosław Poleszuk,
    20. Światów odkrywca, godło: Mokosz – Marzenna Lewandowska,
    21. Praca domowa z informatyki, godło: Mleko sojowe – Julia Korpysz,
    22. Butelki, framugi, ogryzki, godło: Herbatazcukrem2 – Michał Banaszak,
    23. Wszystkie wiersze, godło: Łan – Henryk Czempiel,
    24. Znów dzielą ludzi na lepszych i gorszych, godło: Sarepska – Ewelina Kuśka,
    25. Bez wyrazu, godło: Ginewra – Maria Gibała,
    26. Starzy ludzie, godło: Zapomniany, zdumiony – Andrzej Piśko,
    27. Tajemnice, godło: Król Ciszy – Sebastian Kotowski,
    28. Amazonka, godło: Dolma – Barbara Wrońska,
    29. Józef, godło: Sercątko – Łukasz Barys,
    30. Skrajem, godło: Amarylis – Grzegorz Kielar,
    31. Zdziwienie, godło: Orlik - Maria Robenek

/-/ Józef Baran  /-/ Beata Paluch  /-/ Adam Ziemianin  /-/ Jadwiga Malina