Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Źródło"

Rozstrzygnięcie drugiej Małopolskiej Nagrody Poetyckiej.

Źródło rodowodu nagrody, to przywiązanie do „małej ojczyzny", poczucie dumy z dziedzictwa kulturowego swojego regionu, poczucie tożsamości narodowej - to ważne aspekty bycia świadomym obywatelem, członkiem społeczności, spadkobiercą tradycji. Tworzą one ideę, wokół której organizatorzy konkursu gromadzili literackie talenty. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło" ma charakter ogólnopolski i skierowana jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych oraz debiutantów. Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i jurorem jest poeta Józef Baran ma zachęcać do refleksji poetyckiej, połączonej z wyobraźnią i wrażliwością na piękno rodzimego krajobrazu, z empatycznym odczuwaniem bogactwa duchowego człowieka. Topos domu rodzinnego, motyw dzieciństwa, prawda o współczesnych dramatach ludzkich, temat ziemi, ekologii, etos pracy, patriotyzm, polskość a uniwersalność, odkrywanie siebie samego dla siebie - to tylko niektóre tematy do podjęcia i przetransponowania na język poezji. Zaskakująco dużą ilość prac oceniało jury w składzie: Józef Baran - poeta, prozaik, autor ponad 30 książek, juror wielu konkursów poetyckich (przewodniczący Jury), prof. dr hab. Marek Karwala - literaturoznawca, badacz poezji polskiej XX wieku, krytyk sztuki i publicysta, Beata Paluch - aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji, Marek Zięba - poeta, reżyser teatralny, reprezentant Organizatora. To reprezentacyjne gremium zdecydowało, że wiersz "Żniwne” Antoniny Tosiek z Poznania został laureatem tegorocznej edycji Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej. Uroczysta gala wieńcząca konkurs odbyła się we wtorek 18 września w tarnowskim Ratuszu. Towarzyszyły jej piosenki Lidii Jazgar i zespołu Galicja. Nagrodzone i wyróżnione utwory zaprezentowała Beata Paluch, aktorka narodowego Teatru Starego w Krakowie. Prof. Marek Karwala przedstawił werdykt. Na konkurs napłynęlo łącznie 273 zestawy od poetów z całej Polski i zagranicy (ponad 1000 wierszy).

Większość uczestników konkursu to amatorzy piszący wiersze w pamiętnikach, chowając je do szuflady, którzy przelewając swoje myśli na papier, czerpią radość życia.

– Myślę, że jest to taki moment zastanowienia się nad sobą i nad światem. Jakiś rodzaj spojrzenia wstecz, także w głąb siebie. – To jest taka chwila, której brakuje we współczesnym świecie. – Nie tak dawno zacząłem pisać, ale muszę powiedzieć, że sprawia mi to radość. – Po raz pierwszy wysłałem swoje wiersze na konkurs. Pisałem je dotychczas do szuflady dość długo. Cieszę się, że zdobyły uznanie tak szacownego jury – mówią uczestnicy konkursu.

Jury miało nie lada problem, aby wyłonić laureatów. – Twórczość wielu osób była na wysokim poziomie – mówi Marek Karpiński, wicedyrektor Centrum Sztuki Mościce. – Tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła tyle samo uczestników, co rok temu. Można było myśleć, że oni rok temu sięgnęli do swoich szuflad i wyjęli utwory sprzed lat. W tym roku mam nadzieję, że są to świeże wiersze, które powstały właśnie teraz. Jakby w odpowiedzi na problemy, które są dla nich dziś najbardziej istotne oraz aktualne – dodaje Marek Karpiński.

Małopolska kocha poezję. I poezja kocha Małopolskę. Z naszym regionem związanych jest wielu poetów, którzy w swoich utworach jasno i śmiało odwoływali się do tego co rodzime. Tu tworzyli i mieszkali laureaci Literackiej Nagrody Nobla: Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. W tym regionie zawsze ważną rolę odgrywało i do dziś odgrywa kultywowanie tradycyjnych wartości i popularyzacja twórczości literackiej.

Poniżej szczegółowy werdykt jury drugiej edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”:

–   I nagroda, 3 500 zł – Antonina Małgorzata Tosiek z Poznania

–  II nagroda, 2 500 zł – Anna Piliszewska z Wieliczki

– III nagroda, 1 500 zł – Jan Biela z Myślenic

Pięć równorzędnych wyróżnień za zestaw wierszy:

Rafał Gratkowski
Stanisław Kuźnik
Klara Domańska
Krzysztof Martwicki
Jacek Parkitny

Trzy równorzędne Nagrody Specjalne, za utwór związany z regionem Małopolski:

Anna Morawiec
Teodora Maria Pikuła
Rafał Sowiński

Wyróżnienia honorowe, nagrodzone drukiem w wydawnictwie pokonkursowym, zostały przyznane następującym wierszom:

„Gdy byliśmy mali”, Klaudia Chudowolska
„Gizela”, Elżbieta Rudzińska
„Tato”, Agnieszka Jupowicz
„Źródło”, Krzysztof Rejmer
„Nie opuszczę cię aż do śmierci”, Renata Diaków
„Priap”, Halina Bohuta-Stąpel
„Krzyk Penelopy”, Jolanta Rawska
„Na banicję (Królowa Matka abdykuje)”, Joanna Maurer
„Wyrwa” Rafał Baron
„Zwolnienie grupowe”, Jan Racut
„Ballada o gościnie”, Irena Żukowska-Rumin
„Przelotni”, Grzegorz Kielar
„Biegnące kobiety”, Marta Jurkowska
„Sonet do milczącej Matki”, Monika Deker-Kot
„Moja Uszwica”, Antonina Radzięda
„Za bramą (nekropolia w Brzesku)”, Mateusz Czarnecki
„Muszyńskie cztery pory roku”, Arkadiusz Stosur
„Wiosna pachnie tobą”, Anna Foryś
 „Narodziny pegaza”, Maria Gibała
„Ogórki”, Małgorzata Sochoń
 „Medytacje inspirowane twórczością i życiem Norwida”, Antonina Sebesta
„Matko”, Urszula Kuzińska
„Ojciec srebrno-złoty”, Irena Wanda Niedzielko
„Noc z tobą”, Agnieszka Gicala
„Lipa II”, Stefan Kudełko
„Na fotografię Inki – Danki Siedzikówny”, Małgorzata Borowiec
„Lekkość”, Katarzyna Hudy

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji, o której będziemy informować w marcu 2019 roku.

Przygotował - Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Grzegorz Golec www.rdn.pl