Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Literatura nigdy nie była dla każdego..."

Jubileuszowa edycja „Spotkań z Humanistyką”, jaka odbyła się w poniedziałek 7 maja w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie okazała się prawdziwym wydarzeniem. Wszystko za sprawą gościa, który uświetni jej kolejną odsłonę. Była nim jedna z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych polskich pisarek. Olga Tokarczuk, laureatka wielu prestiżowych nagród, mająca od lat ugruntowaną wysoką pozycję w panteonie polskiej literatury współczesnej. I to pomimo bardzo kontrowersyjnego odbioru swoich książek. I chociaż spotkanie zaplanowano na godzinę 11.30 tarnowscy miłośnicy pisarskiego talentu Olgi Tokarczuk wypełnili Aulę PWSZ niemal do ostatniego miejsca. Autorka m.in.: „Biegunów”, „Ksiąg Jakubowych”, czy wydanych kilkanaście dni temu „Opowiadań bizarnych” przyjechała do Tarnowa na zaproszenie Instytutu Humanistycznego PWSZ otwierając swoim spotkaniem cykl imprez przygotowanych z okazji 20-lecia powstania tarnowskiej uczelni. Jubileuszowa propozycja uczelni jest bardzo szeroka, a składają się na nią imprezy o charakterze naukowym, kulturalnym oraz sportowym. No i oczywiście juwenalia... To arcyciekawe spotkanie poprowadzili: dr hab. Teresa Wilkoń, prof. PWSZ, prof. dr hab. Andrzej Borowski oraz Piotr Nadolnik. Szkoda tylko, że nikt nie zwrócił uwagi na tarnowski wątek, jednej z najgłośniejszych (głównie z powodów poza literackich) powieści O. Tokarczuk „Księgi Jakubowe”, w której przywraca swoją narracją niesłusznie zapomnianą, związaną z Tarnowem postać wybitnej poetki czasów saskich Elżbiety Drużbackiej „Sarmackiej Muzy” i Polskiej Safony”, którą obecnie przypomina jeno skromna uliczka poniżej popularnego Burku.

Jak zaczęła przygodę z pisaniem? Czy w trakcie tworzenia myśli o czytelnikach? Jakie wartości są dla niej najważniejsze? Skąd pomysł na „bizarność” opowiadań? Skąd czerpie inspiracje językowe dla sposobu wysławiania się swoich bohaterów? Co chciałaby przekazać maturzystom? Czy literatura powinna być ważna dla młodych ludzi? To tylko niektóre z wielu pytań, na które odpowiadała Olga Tokarczuk.

Nie można napisać powieści bez choćby podstawowego poziomu empatii. Mało tego, empatię można przez powieść ćwiczyć – myślę o czytelnikach. Jeżeli chcemy mieć społeczeństwo ludzi otwartych i wrażliwych, to tego typu ćwiczenie jest bardzo ważne – mówiła podczas spotkania.

Spotkanie przebiegło w niezwykle ciepłej i miłej atmosferze. Obecni na sali słuchacze podkreślali również jego merytoryczny wymiar, zwracając uwagę na to, że miłośnikom talentu Olgi Tokarczuk dostarczyło wielu ciekawych informacji dotyczących twórczości, życia i poglądów nominowanej do tegorocznej nagrody Bookera autorki.

Spotkanie zakończyły pytania od czytelników oraz podpisywanie książek, które stało się już tradycją „Spotkań z Humanistyką”.

Olga Tokarczuk – ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka powieści Podróż ludzi Księgi (1993), E.E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Ostatnie historie (2004), Anna In w grobowcach Świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), zbiorów opowiadań Szafa (1998) i Gra na wielu bębenkach (2001) oraz eseju Lalka i perła (2000), poświęconego powieści Bolesława Prusa Lalka i zbioru felietonów Moment niedźwiedzia (2012).

18 kwietnia 2018 r. ukazała się jej nowa książka pt. Opowiadania bizarne.

Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki” (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008) oraz Uznamskiej Nagrody Literackiej (2012). Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść Bieguni, a w 2015 za Księgi Jakubowe. Za Dom dzienny, dom nocny otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin-Preis” (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004). Otrzymała (wraz z Joanną Concejo) prestiżową Bologna Ragazzi Award za książkę dla dzieci Zagubiona dusza. W tym roku angielski przekład Biegunów znalazł się w finale The Man Booker International Prize.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad trzydzieści języków. Niektóre utwory doczekały się inscenizacji teatralnych (m.in. Prawiek i inne czasy, dwukrotnie: w reż. S. Majewskiego i P. Tomaszuka, oraz E.E., spektakl Teatru Telewizji w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz) i adaptacji filmowych (Żurek, reż. R. Brylski, Aria Diva, reż. A. Smoczyńska). W 2015 roku w oparciu o scenariusz pisarki na podstawie książki Prowadź swój pług przez kości umarłych powstał film w reżyserii Agnieszki Holland. (Biogram na podstawie materiałów Wydawnictwa Literackiego).

dr hab. Teresa Wilkoń – profesor PWSZ w Tarnowie oraz profesor nadzwyczajny w Uniwersytecie Śląskim, Kierownik Zakładu Kultury Czytelniczej i Informacyjnej w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. W latach 1990-1994 pracownik dydaktyczny w Liceum Polskim przy Ambasadzie Polskiej w Paryżu, w latach 1996-2008 pracownik naukowy w Università degli Studi di Napoli „L’Orientale” w Neapolu (Włochy). Doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

prof. dr hab. Andrzej Borowski – profesor zwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, b. profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, członek czynny, wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, b. sekretarz Wydziału I PAU, b. kierownik Katedry Historii Literatury Staropolskiej w Wydziale Polonistyki UJ, wiceprzewodniczący Rady Akademii Artes Liberales, współzałożyciel i b. redaktor naczelny rocznika „Terminus” (obecnie członek redakcji). Promotor 22 rozpraw doktorskich. Kierownik i wykonawca w kilku projektach badawczych MNiSW.

Piotr Nadolnik – student II roku studiów II stopnia filologii polskiej w PWSZ w Tarnowie, Studenckie Koło Naukowe Polonistów PWSZ w Tarnowie.

Źródło: PWSZ w Tarnowie
Przygotował Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia: Artur Gawle (www.tarnow.pl)