Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Tarnowskie spotkania z Herbertem”

Takie było hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci Zbigniewa Herberta, cenionego eseisty i dramatopisarza, jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej, zorganizowane w dniach 12 i 13 kwietnia w Tarnowie. Wypełniły je wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr Andrzejem Franaszkiem, autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. A uzupełniły zdarzenia teatralne "Powiedzieć Herbert" przygotowane przez studentów PWSZ z grupy teatralnej "Słowo daje" oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie przy sławnej tarnowskiej ławeczce poetów przy ulicy Wałowej. Spotkaniom towarzyszyła wystawa twórczości Zbigniewa Herberta przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Kwietniowe „Tarnowskie Spotkania z Herbertem” rozpoczęły lokalne obchody Roku Herberta, któremu dedykowany jest obecny 2018 rok, w którym w lipcu będziemy obchodzić 20. rocznicę śmierci autora "Pana Cogito". Jak zapowiadają organizatorzy, będą kolejne przedsięwzięcia poświęcone temu absolutnie wyjątkowemu twórcy.

Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX w., twórca cyklu poetyckiego "Pan Cogito", eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Od końca lat 60. wymieniany był jako jeden z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Jego wiersze popularyzowali bardowie: Przemysław Gintrowski i Jacek Kaczmarski. Herbert żartobliwie nazywał sam siebie "tekściarzem Gintrowskiego".

Od 1986 r. poeta mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z "Zeszytami Literackimi". Po powrocie do Polski w 1991 r. poświęcił się działalności społecznej oraz komentowaniu wydarzeń politycznych. Do końca życia intensywnie pracował - jego ostatni tom, "Epilog burzy", ukazał się kilka miesięcy przed śmiercią poety w 1998 r.

Do najsłynniejszych prac Herberta należą tomy poezji: "Struna światła" (1956), "Studium przedmiotu" (1961) i "Pan Cogito" (1974), a także książki eseistyczne: "Barbarzyńca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wędzidłem" (1993). Poeta jest kawalerem Orderu Orła Białego, laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Herdera, Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego

Prawdziwą intelektualną ucztą dla tarnowskich miłośników poezji Herberta były wykłady wygłoszone podczas sesji naukowej 12 kwietnia.

Prof. dr hab. Aleksander Fiut, to znany eseista, krytyk literacki i wykładowca akademicki, którego zainteresowania badawcze dotyczą pisarstwa Czesława Miłosza, literatury XX wieku, literatury Środkowej Europy oraz pogranicza literatury, socjologii, antropologii, religioznawstwa i psychologii. Profesor opublikował kilkadziesiąt prac na temat współczesnej poezji, w tym poezji Zbigniewa Herberta, którego znał osobiście, i któremu poświęcił wykład „Herbert odbrązowiony”. Zwrócił w nim uwagę na złożoność artystycznego autoportretu Herberta. Mówił o rozległości kulturowych aluzji, wieloznaczności dyskursu i mieniącego się różnymi barwami odczucia świata. Inaczej Herbert widzi świat w esejach, a jeszcze inaczej w poezji czy dramatach. Herbert przywdziewał maski w swoich autokreacjach, ale często niejednoznaczne i wewnętrznie sprzeczne. Jednolitość nadają im jedynie te wypowiedzi, które formułują etyczny kodeks poety. Profesor mówił, że jedno z wcieleń Herberta to historia przyjaźni z Czesławem Miłoszem. Spotkamy się tutaj z poetą rozgoryczonym, miotającym oskarżenia na swoich kolegów, uzurpującym sobie moralne prawo do osądzania innych. Trzeba też pamiętać, że poezję Herberta należy odczytywać przez pryzmat ironii i że to wyjątkowy poeta, który myśli wierszem. To nie tylko twórca znakomitych wierszy, esejów i dramatów, ale także autor listów, które mają wybitne walory literackie.

„Zbigniew Herbert: Historia niepokoju” - tak zatytułował swój wykład dr Andrzej Franaszek, drugi z zaproszonych do Tarnowa gości. Jako autor monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta, wydanej nakładem Wydawnictwa „Znak”, która lada dzień pojawi się na półkach księgarskich, podzielił się ze słuchaczami cząstką swoich odkryć i fascynacji. Mówił o różnych aspektach życia Herberta, zwracając uwagę na złożoność i niezwykłe bogactwo jego osobowości. Przestrzegał przed jednostronnym zainteresowaniem biograficznymi ciekawostkami i poszukiwaniem sensacji, co często dziś obserwuje się w mediach. Z opowieści Andrzeja Franaszka wyłonił się obraz niezwykłego człowieka, z jednej strony genialnego i wszechstronnego twórcy, wrażliwego, czułego, będącego duszą towarzystwa, z drugiej zaś borykającego się z chorobą, cierpiącego, trudnego w codziennym życiu, gnanego - w przenośni i dosłownie - wewnętrznym niepokojem. Swada i lekkość, z jaką o Herbercie opowiadał jego biograf, wywołały żywy aplauz publiczności, skłoniły też słuchaczy do zadawania pytań.

Dopełnieniem naukowego spojrzenia na życie i twórczość Herberta były wystąpienia studentów PWSZ w Tarnowie. Najpierw referat o scenicznych realizacjach dzieł Z. Herberta w Tarnowskim Teatrze im. S. Solskiego przedstawił Szymon Łucyków ze Studenckiego Koła Przyjaciół Teatru. Następnie Grupa Teatralna PWSZ „Słowo Daje” zaprezentowała dziesięć wybranych wierszy Herberta we własnej artystycznej interpretacji.

   

Drugiego dnia spotkanie z Herbertem odbyło się przy jego pomniku na Ławeczce Poetów przy ul. Wałowej. Fragmenty dramatu Herberta „Rekonstrukcja poety” czytali Piotr Hudziak, aktor Tarnowskiego Teatru, oraz uczniowie I LO w Tarnowie: Piotr Borowiec, Mariusz Golec i Zuzanna Lorenc. Były również muzyczne interpretacje wierszy Z. Herberta w wykonaniu uczniów I LO i III LO w Tarnowie. Całość spotkania poprowadził Tadeusz Trytek z MBP w Tarnowie.

   

Organizatorami „Tarnowskich Spotkań z Herbertem” są tarnowski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Zakład Filologii Polskiej PWSZ, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr im. Ludwika Solskiego, I LO oraz III LO w Tarnowie.

Źródło: Magdalena Rzepka - Foto Gość ( www.Gosc.pl)
   
Przygotował - Ryszard Zaprzałka