Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Teatr w stodole

czyli kultura na kwarantannie

Pomimo polityczno-epidemiologicznych ograniczeń i zamknięciu kultury w areszcie domowym, tzw. życie kulturalne na przekór i wbrew trwa. Jego główny nurt to jedna, wielowątkowa projekcja on-line, aliści powstaje też zataczające coraz większe kręgi podziemie kulturalne. Szczególnie dotyczy to projektów nie współfinansowanych przez państwo, tzw. kultury wysokiej, niezależnej, ambitnie podejmujących i diagnozujących nasze "tu i teraz". Kameralne, domowe, znane m.in. z zaborów i stanu wojennego wystawy, koncerty i spektakle, spotkania i wspólnotowe bywanie razem, ta kulturalna konspira, zaczyna być wielopokoleniowym głosem odrzuconych, nie zauważonych przez polityczne elyty różnych opcji i proweniencji. To wyzwanie rzucone międzynarodowym uniom i korporacjom, próbującym urządzić nam świat po swojemu, wbrew naszej tradycji i wierze ojców. Tak się dzieje w wielu miejscach w Polsce ale nie w Tarnowie. W naszym galicyjskim miasteczku poprawność polityczna trwa w najlepsze, żadne wici kulturalne jeszcze nie płoną, mistyfikacja i pozoracja wręcz rozkwita. By wymienić tylko te najważniejsze onlainowe przedsięwzięcia, takie jak Festiwal Komedii "Talia", Festiwal "Viva Polonia", Festiwal ArtFest, o zdalnych bibliotekach i galeriach nie wspominając. Ten kulturalny erzac staje się powoli pandemiczną odmianą kultury, obowiązującym status quo, szczególnie odpowiadającym organizatorom tej kulturalnej ściemy.

I w takiej konwencji odbywa się tegoroczna, grudniowa Talia. Można uczestniczyć w festiwalu bez wychodzenia z domu. Teatr Solskiego zaprasza na spektakle komediowe: klasyczną „Księżniczkę na opak wywróconą” i „Śluby panieńskie”, muzyczne „Heroiny” oraz „Brzydala” z tarnowskim akcentem. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną Talia będzie przeprowadzona w sposób szczególny.  Na kanale Youtube teatru Solskiego będzie można obejrzeć cztery spektakle komediowe, wziąć udział w klubie festiwalowym oraz obejrzeć wystawę. To propozycje w ramach 24 edycji Festiwalu Talia dostępnej on-line.

Po premierze spektaklu "Mayday", który jest częścią tegorocznego Festiwalu Talia, zdecydowaliśmy się na kontynuowanie go w formie on-line. Pokażemy tylko te spektakle, na które udało nam się uzyskać prawa autorskie do publikacji. Póki co nie możemy się spotkać w teatrze, a zaproponowane przez nas nagrania odbiegają od tego co możemy zobaczyć na żywo w teatrze. Mamy jednak nadzieję, że zechcecie Państwo nas przyjąć w te jesienno - zimowe wieczory do swoich domów. Chcielibyśmy aby ten komediowy repertuar Talii - online pomógł choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk i przyniósł nieco dobrego relaksu. - mówi dyrektor artystyczna Matylda Baczyńska.

Na kanale Youtube tarnowskiego teatru będą bezpłatnie udostępnione linki do poszczególnych tytułów. Monika Faron poprowadzi klub festiwalowy, a Magdalena Burdzyńska zaprezentuje (on-line) wystawę „Potwory letnie”.

Także flagowa impreza Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej - Festiwal #VivaPolonia! Ku pokrzepieniu serc 2020 przeniesiony został do sieci! Festiwal zapoczątkowany został w roku 2017 w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedsięwzięcie o charakterze patriotycznym ma na celu promocję szeroko rozumianej kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia w szczególny sposób podkreślona zostanie postać wybitnego Polaka, papieża Jana Pawła II w stulecie jego urodzin.

Na koncert, który wyemitowany został 11 listopada zaprosili: jego bohater – znakomity akordeonista Marcin Wyrostek oraz dyrektor Centrum Paderewskiego Łukasz Gaj. Podczas internetowego wieczoru koncertowego można było usłyszeć utwory pochodzące z płyty #PolAcc. Artysta opowiedział również o swoich inspiracjach muzyką polską, które były przyczynkiem do powstania tego krążka..

Zaś kolejną propozycją w ramach Viva Polonii była unikalna realizacja inscenizacja dramatu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w wykonaniu aktorów Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Tomasza Piaseckiego. Projekt  dedykowany szczególnie uczniom wyższych klas szkół podstawowych i uczniom szkół ponadpodstawowych, a także wszystkim zainteresowanym losami polskiego powstańca, malarza i zakonnika - św. brata Alberta Chmielowskiego.

Zaaranżowana na salę koncertową stodoła, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku, zamieniła się w teatralną scenę, na której aktorzy teatru zagrali spektakl "Brat naszego Boga".

Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Główny bohater, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. W utworze rozważane jest także istnienie dwóch powołań w jednym człowieku – powołania do sztuki oraz powołania do niesienia pomocy potrzebującym.

Nagranie spektaklu „Brat naszego Boga” zostało umieszczone na stronie Centrum Paderewskiego: www.centrumpaderewskiego.pl, profilu facebookowym instytucji oraz kanale YouTube.

"Podczas rejestracji spektaklu towarzyszyła nam dobra energia i miła atmosfera, o którą dbała pani Anna Podkościelna-Cyz i obsługa Centrum Paderewskiego - mówi Tomasz Piasecki, reżyser. Nasz udział w Festiwalu Viva Polonia ze spektaklem "Brat naszego Boga" to ogromna przyjemność i wyróżnienie. Pomimo, że minęło już 9 lat od premiery, tematyka spektaklu jest wciąż aktualna i idealnie wpisuje się w setną rocznicę urodzin autora sztuki Karola Wojtyły."

„Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość” -  Jan Paweł II

Listopadową część Festiwalu domknął koncert „Kąśna dla Jana Pawła II”. Zróżnicowany program, złożony z utworów najbliższych papieskiemu sercu, zaprezentowali: Anna Lasota, Ewelina Szybilska, Jakub Oczkowski, Marcin Jajkiewicz i Jacek Jaskuła. Towarzyszyła im Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Prowadzenie koncertu – Łukasz Lech. Transmisja dostępna na #yt, #fb i #www Centrum Paderewskiego.

Po wielu tygodniach przygotowań i niepewności, czy ta edycja Festiwalu będzie mogła się odbyć, z wielką radością informujemy, że 17. edycję Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza uważamy za otwartą! Za nami wspaniały koncert duetu Szpetni - czytamy na stronie internetowej Biura Wystaw Artystycznych.

Kolejne wydarzenie to wirtualny na koncert jazzowy w wykonaniu Marek Batorski Band.

A na afiszu jeszcze: Jazz, dizajn, piosenka francuska, zdrowie, fotografia, szkło, ceramika, architektura, sztuka cukiernictwa, Mały ArtFest, obrazy na ulicach, słowa na ulicach…

Poza tym, zaglądajcie do Ana Belle Patisserie po „Cycuszki ArtFestowe”, wypatrujcie na mieście obrazów i słów z logo ArtFestu - zachęcają organizatorzy tego nietypowego wydarzenia.

 W tym roku przypada 10. rocznica śmierci patrona i pomysłodawcy festiwalu Bogusława Wojtowicza, który zmarł w wyniku choroby nowotworowej. W tegorocznej edycji chcemy połączyć święto sztuki z ważnym tematem profilaktyki zdrowotnej.

Pomimo niesprzyjającego festiwalom pandemicznego roku, organizujemy 17. edycję ArtFestu by wspominać wyjątkową postać charyzmatycznego animatora kultury jakim był jego twórca i dyrektor Galerii Sztuki BWA Bogusław Wojtowicz i choć na chwilę oderwać myśli tarnowian od tego, co dookoła.

Zły czas mija, sztuka pozostaje! – pełne nadziei tegoroczne hasło festiwalu podkreśla wagę sztuki, która w każdych czasach pomagała przetrwać trudne momenty.

Ps. Więcej o wszystkich tych covidowych cymesach można przeczytać na naszych, także internetowych, łamach.

Ryszard Zaprzałka