Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Pierwsza konferencja

Pierwsze deklaracje, pierwsze zwolnienia...

Na temat rozwoju i misji tej jednej z najważniejszych instytucji kultury w Małopolsce, rozmawiała z dziennikarzami, dzisiaj w piątek 4.09. nowa dyrektor CSM, Anna Chmura. - Chcę budować nowoczesną instytucję, która zapewnia dostęp do wartościowych form kultury. Instytucję, która integruje społeczność Tarnowa oraz regionu i jest otwarta dla wszystkich odbiorców. Ma to być nowoczesna placówka, która z poszanowaniem tradycji, budowana jest wspólnie z szerokim środowiskiem kulturotwórczym i okołokulturotwórczym Tarnowa i regionu . Potwierdzać ma to porozumienie podpisane we czwartek w Krakowie przez, trzy wojewódzkie instytucje kultury - Centrum Sztuki Mościce, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, które zobowiązuje ich o "dbanie o kulturę, jej rozwój i promocję". Anna Chmura podczas konferencji przyznała również, że nie planuje kadrowych rewolucji w jednostce - zwolniony jednak z Centrum został dotychczasowy zastępca dyrektora Marek Karpiński....

W tekście zawartego wczoraj porozumienia czytamy, że zakres współpracy obejmuje organizację wydarzeń, koncertów, widowisk i spektakli, ale też m.in. "promocję kulturowego, muzycznego, historycznego i patriotycznego dziedzictwa Małopolski", "edukację patriotyczną i kulturową",  wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne, czy "upowszechnianie sztuki w miejscach o utrudnionym do niej dostępie".

Zgodnie z zapowiedzią kilka razy w sezonie artystycznym w każdej z tych instytucji mają odbywać się wspólnie przygotowane przedsięwzięcia. Szefowa Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura planuje występy w Krakowie Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota zapowiedział koncerty muzyki symfonicznej i oratoryjnej oraz chóru a cappella, natomiast Andrzej Zarych ma w koncepcji stworzenie z Filharmonią Krakowską projektu łączącego muzykę klasyczną i tradycyjną muzykę Karpat.

- Pierwszą inicjatywą  wprost związaną z czasami, w których żyjemy jest wystawa odnosząca się do epidemii koronawirusa. Wszystkim tarnowskim fotografom zaproponowaliśmy udokumentowanie wprowadzonej przez rząd dla bezpieczeństwa tzw. narodowej kwarantanny oraz aktualnie obowiązujących obostrzeń. Propozycja spotkała się z bardzo dobrym odzewem, wystawę planujemy na jesień – dodaje. Anna Chmura podkreśla, że dołoży wszelkich starań, by ofertę CSM skierować zarówno dla najmłodszych, jak i dojrzałych odbiorców oraz seniorów i osób zagrożonych wykluczeniem – przede wszystkim chorych i niepełnosprawnych.

W opracowaniu jest ponadto koncepcja festiwalu, który jako interdyscyplinarne połączenie sztuk stanie się wizytówką Tarnowa. Myślimy tutaj o sztuce i łączeniu różnych działań. Będziemy chcieli od przyszłego roku corocznie, cyklicznie organizować taką imprezę" - wyjaśnia.

W zależności od sytuacji epidemiologicznej kraju, zachowane zostaną wszystkie flagowe propozycje Centrum Sztuki Mościce, które dotychczas cieszyły się największym zainteresowaniem. Mowa m.in. o festiwalach podróżniczych, ArtFeście, Muzycznych Tarasach, Małopolskich Wieczorach Teatralnych, cyklu spotkań – Goście Łukasza Maciejewskiego czy Babskich Poniedziałkach. "To jest dla mnie bardzo ważne, żeby tutaj było to miejsce, gdzie oferta jest dla każdego. Szczególnie chcemy przyciągnąć ludzi młodych, bo z ich udziałem w kulturze problem jest największy" - podkreśla Chmura.

W tym sezonie nie odbędzie się najbardziej znany Festiwal Centrum - Scena Otwarta. Nie da się go zorganizować z powodu obostrzeń związanych z pandemią. Nowa dyrektor przyznaje jednak, że Centrum nie zamierza całkowicie rezygnować z tej pozycji.

Anna Chmura zwróciła się do przedstawicieli tarnowskich redakcji z prośbą o współpracę. – Jako liderów opinii proszę o zgłaszanie sugestii i propozycji, z których chciałabym korzystać. Centrum Sztuki Mościce ma szeroko integrować środowisko miasta i okolic, dlatego także i Państwa opinie są dla mnie ważne. Drzwi mojego gabinetu otwieram dla wszystkich, którzy zechcą z nami współpracować – mówiła.

Anna Chmura jest menadżerem, trenerem, lingwistą oraz nauczycielem z doświadczeniem w dziedzinie kultury.

 Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka