Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Chmura w Centrum

Byliśmy jak puzzle. Teraz już nie tworzymy tak idealnego obrazu, bo brak jednego elementu... Tak jeszcze  nie dawno pracownicy Centrum Sztuki Mościce komentowali Uchwałę nr 41/20 Zarządu Województwa Małopolskiego odwołującą  z dniem 3 lutego br. Agnieszkę Kawę ze stanowiska dyrektora Centrum, jednej z najlepszych placówek tego typu w kraju. Zainstalowaną tam 12 lat temu przez ówczesnego wice marszałka wojewódzkiego Romana Ciepielę z PO z pominięciem procedury konkursowej dyrektor, teraz PiS uznało realizowany przez nią program za zbyt elitarny i mało patriotyczny, postanowiło rozpisać konkurs i powołać na to stanowisko swojego komisarza... Z całym szacunkiem dla nowej pani dyrektor Anny Chmury z Tarnowca, znanej pedagog i cenionej animatorki lokalnej kultury, nie sposób nie skonstatować takiego oto faktu, że była dyrektor CSM powołana przez tegoż samego Romana Ciepielę, obecnego Prezydenta Miasta, na stanowisko vice prezydenta m.in. d/s kultuy, będzie teraz "opiekować" się, mimo że to nadal placówka marszałkowska, swoim Centrum. Wszak zostawiła tam kawał swojego życia i serca... 

Jest już nowy dyrektor Centrum Sztuki Mościce. Zarząd Województwa Małopolskiego powołał na to stanowisko dyrektorkę Zespołu Szkół Publicznych z Tarnowca Annę Chmurę, która zastąpiła na tym stanowisku zarządzającą przez ostatnie 12 lat CSMem - Agnieszkę Kawę.

Anna Chmura pracę rozpoczęła od spotkania z załogą centrum Sztuki Mościce. Została przedstawiona przez szefową Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Monikę Gubałę.  – Macie Państwo od dziś sternika. Pani Anna Chmura jest Waszym dyrektorem i dobrym duchem. Ma sporo pomysłów na rozwój placówki, także w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Deklaruje również pozostawienie sztandarowej oferty instytucji. Życzę powodzenia w nowej pracy – mówiła dyrektor Monika Gubała. - Marzy mi się nowoczesna instytucja kultury, budowana wspólnie z szerokim środowiskiem kulturotwórczym i okołokulturotwórczym Tarnowa i regionu, otwarta na wszystkich odbiorców. Taka, do której każdy może przyjść – poinformowała w rozmowie z pracownikami Anna Chmura. 

Anna Chmura jest dyrektorem, menedżerem, nauczycielem, trenerem, prezesem zarządu. Ukończyła studia filologiczne (filologia angielska, filologia rosyjska) oraz studia podyplomowe w zakresie organizacji, zarządzania, kierowania zespołami ludzkimi. Jest autorem lub współautorem wielu znaczących projektów kulturalnych, charytatywnych oraz edukacyjnych i patriotycznych. Organizator i współorganizator przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, historycznym i patriotycznym, inicjatorka i koordynator Muralu Rotmistrza Witolda Pileckiego, akcji społecznych, autorka i współautorka projektów edukacyjno – kulturalnych: Szlak cmentarzy wojennych w regionie, Bliżej kultury – w stronę teatru, Z kulturą za pan brat, Kulturowy kod Europy, Z kulturą na TY czy Wokół teatru – spotkania autorskie.

Posiada bogate doświadczenie w zakresie współpracy z ogólnopolskimi, wojewódzkimi oraz regionalnymi instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi. Osoba zaangażowana w realizację krajowych oraz międzynarodowych projektów oraz pozyskiwania dotacji zewnętrznych. Organizator warsztatów artystycznych , teatralnych, dziennikarskich, fotograficznych, plastycznych i tanecznych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

I jeszcze w formie suplementu przypomnienie kalendarza zdarzeń poprzedzających obecny przewrót pałacowy w Centrum Sztuki Mościce.

Jego spektrum to m.in. ogólnopolskie protesty i petycje w obronie odwoływanej dyrektor Agnieszki Kawy, podpisywane przez znanych twórców kultury, głownie warszawskich celebrytów, regularnie bywających w CSM i korzystających z jej promocyjno-komercyjnych fruktów.
Poniżej niektóre z tez tam zawartych:      

- Dlaczego Marszałek tak nagle i niespodziewanie wyraża votum nieufności wobec obecnej dyrektor oraz de facto samej instytucji?
 - Niemal 12 lat temu Agnieszka Kawa objęła instytucję w stanie kompletnej ruiny technicznej i merytorycznej.
- W tym czasie zbudowała zespół, profil programowy instytucji i przeprowadziła kompleksową modernizacja obiektu (w dwóch etapach, za sumę ponad 30 milinów zł).
- Dziś to największa instytucja kultury między Krakowem i Rzeszowem, Kielcami i Nowym Sączem.
- Instytucja rocznie ma frekwencję przekraczającą 200 tys. osób. Wypracowuje środki porównywalne z dotacją Organizatora.
- Marka CSM zyskała szacunek w Polsce. Realizuje programy rozpoznawalne w całym kraju.
- Buduje programy międzynarodowe.
- Łączy różne dyscypliny sztuki od poezji, teatru, filmu, muzyki klasycznej, folkloru, po innowacyjne projekty muzyki jazzowej, tańca współczesnego, wideo i fotografii.
- Edukuje i integruje społecznie. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pracuje w swojej siedzibie i regionie.
- Instytucja jest pozytywnie oceniana przez Organizatora i nagradzana.
- Centrum Sztuki Mościce zostało uhonorowane najwyższą, I Nagrodą w 23. edycji Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. To prestiżowy konkurs pod patronatem merytorycznym 16 podmiotów rządowych, parlamentarnych, samorządowych, naukowych i o charakterze izb gospodarczych.
- Buduje widownię wrażliwą na dziedzictwo kulturowe, na nowe zjawiska w sztuce, widownię krytyczną i otwartą.
- Destabilizacja sprawnie działającej instytucji jest wbrew interesowi publicznemu.

To, co do tej pory robiło Centrum Sztuki Mościce, uważamy za ważne i wartościowe.

Dlatego odwołanie Agnieszki Kawy z funkcji dyrektora Centrum Sztuki Mościce budzi nasz stanowczy sprzeciw.

Apelujemy do Marszałka Województwa Małopolskiego o wycofanie się z podjętej decyzji.

Pod listem do marszałka podpisali się:

Agnieszka Holland – reżyserka

Paweł Pawlikowski – reżyser

Andrzej Seweryn – aktor

Danuta Stenka – aktorka

Dorota Segda – aktorka, rektor AST w Krakowie

Magdalena Zawadzka – aktorka

Bartłomiej Topa – aktor

Joanna Kulig – aktorka

Marcin Dorociński – aktor

Mariusz Grzegorzek – reżyser, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi

Magdalena Łazarkiewicz – reżyserka

Maciej Stuhr – aktor

Dawid Ogrodnik – aktor

Piotr Adamczyk – aktor

Karolina Gruszka – aktorka

Łukasz Simlat – aktor

Grażyna Błęcka Kolska – aktorka

Jolanta Fraszyńska – aktorka

Iza Kuna – aktorka

Katarzyna Adamik – reżyserka

Katarzyna Gniewkowska – aktorka

Joanna Kos Krauze – reżyserka

Piotr Głowacki – aktor

Paweł Domagała – aktor, wokalista

Jowita Budnik – aktorka

Olga Bołądź – aktorka

Marcin Kwaśny – aktor

Maciej Bochniak – reżyser

Iwona Socha – śpiewaczka

Iwan Wyrypajew – reżyser

Patrycja Mnich – pisarka, scenarzystka

Tomasz Cyz – reżyser, muzykolog

Jolanta Dylewska – autorka zdjęć

Adam Woronowicz – aktor

Olga Chajdas – reżyserka

Marcin Hycnar – reżyser, aktor

Na podstawie m.in. materiałów CSM i FB

Przygotował Ryszard Zaprzałka