Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Nie może być tak, że się nie da"

To dewiza, jaką kierowała się w swojej 11. letniej pracy dotychczasowa dyrektor CSM Agnieszka Kawa, odznaczona dzisiaj  Dukatem Tarnowskim przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę.

Wspólną, uroczystą sesją Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego rozpoczęły się tegoroczne obchody 101. rocznicy wyzwolenia Tarnowa spod zwierzchności zaborcy. Rzecz miała miejsce dzisiaj, we czwartek 30 października o godz. 13 w tarnowskim Ratuszu, poprzedzona mszą świętą w tarnowskiej katedrze. W Sali Pospólstwa przemawiano, wręczono nagrody nagrody i dukaty, zaś potem celebrowano rocznicowe uroczystości pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, aby wieczorem domknąć je koncertem w Centrum Sztuki Mościce. Taka było oficjalne świętowanie, natomiast poranny spacer po centrum miasta obchodzącego dziś swoje oficjalne (jedyne) święto, jaki odbył znany działacz niepodległościowy Piotr Dżiża był tego świętowania jawnym zaprzeczeniem. Poza dekoracją Grobu Nieznanego Żołnierza żadnych oznak świąteczności. Nie są taką flagi na budynku siedziby Prezydenta, które wiszą tam przez cały rok. Nawet tam, gdzie przed rokiem i dwoma wzdłuż całej ulicy (Mickiewicza i Al. Solidarności) wisiały uskrzydlone "jedynki" oraz naprzemiennie flagi tarnowska i narodowa nie powiewa nic. Uchwyty są puste. Za kilka dni zawisną tam oczywiście biało-czerwone flagi, dziś jest pustka. Taka sama jak w sercach i głowach tych, którzy są za to odpowiedzialni.

30 października 1918 r. o godz. 18 ogłoszona została uchwała o współpracy z rządem polskim. Burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil zwołał nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej, która oświadczyła, że miasto oddaje się poleceniom istniejącego już wtedy rządu warszawskiego. W nocy z 30 na 31 października doszło do przewrotu wojskowego. Pierwszego aktu rozbrojenia zaborców na ziemiach polskich dokonali członkowie Oddziału Lotnego Polskiej Organizacji Wojskowej z Marianem Stylińskim na czele, atakując austriacką Komendę Okręgową. Rankiem Polacy przejęli dworzec kolejowy, banki, pocztę i ważniejsze urzędy. Rozbrojono dwie austriackie kompanie, wypłacono gaże, żołd, żołnierzom dano aprowizację, wsadzono ich do pociągu i wysłano do Austrii. 31 października o godz. 8 w budynku starostwa pojawili uczestnicy przewrotu wojskowego. Prezes Komitetu Narodowego Stanisław Nożyński ogłosił publicznie, że władza została przejęta przez państwo polskie. Popołudniem w siedzibie starostwa usunięto wszystkie emblematy austriackie wraz z portretem cesarza.

 

Podczas dzisiejszej uroczystości w tarnowskim Ratuszu przypomniano fragmenty protokołu sesji z 30 października 1918 r. – Odczuwamy wzruszenie, zdając sobie sprawę, że w tej sali sto jeden lat temu ówcześni radni podejmowali ważną decyzję. To był akt odwagi. Wspominamy ten dzień, ciesząc się, że to właśnie Tarnów był tym jednym z pierwszych miast, które ogłosiły niepodległość – podkreślał prezydent Roman Ciepiela. W wydarzeniu wziął udział Roman Tertil, wnuk burmistrza Tadeusza Tertila. – W mojej rodzinie dziadek był zawsze obecny. Mój ojciec, Władysław, często z nami o nim rozmawiał, babcia również. W czasach komunistycznych dziadka nazwisko nie było w ogóle wymieniane, teraz przez ostatnie lata ta pamięć o nim jest odnawiana – wspominał Roman Tertil.

Uroczysta sesja była okazją, by przyznać wyróżnienia i nagrody. Medale w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczyli Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski, oraz prezydent Roman Ciepiela. Odznaczenia państwowe trafiły do zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Tarnowa, Tarnowskiego Klastera Przemysłowego oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. W gronie złotych medalistów znaleźli się: Anna Mróz, Beata Różowska, Tadeusz SIeńczak, zaś srebrnych – Katarzyna Tyrka.

Kolejne odznaczenia – Dukaty Tarnowskie – przyznano członkom Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie: Antoniemu Sypkowi, Annie Bułdys, Ryszardowi Lisowi, Tadeuszowi Trzosowi i Stanisławowi Olszówce. Wyróżnienia te otrzymali za działalność społeczną na rzecz ratowania zabytków jednej z najstarszych polskich nekropolii i zachowania pamięci o mieszkańcach Tarnowa. Dodajmy, że nagrodzeni wolontariusze kwestują już od 20 lat.

Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć nagród dla laureatów Nagrody im. Tadeusza Tertila, przyznawanej za najlepsze prace dyplomowe. – Są różne sposoby upamiętnienia naszych wielkich rodaków – pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe, nazwy ulic i skwerów. To, jak upamiętniono Tadeusza Tertila, jest wyjątkowe – mówił z kolei Roman Łucarz, starosta tarnowski, zaznaczając, jak wielkie znaczenie ma nagroda im. Tertila.

Nagrodę z obszaru nauk humanistyczno-społecznych otrzymał Kazimierz Noga z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie za pracę Nietolerancja wśród młodzieży ponadgimnazjalnej oraz ich stosunek do mniejszości społecznej w szkole. Wyróżnienie przyznano Jolancie Jasielec, absolwentce Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, za pracę «Austria Felix» dzisiaj. Współczesna recepcja mitów galicyjskich w południowej Polsce.

W kolejnej kategorii, nagrodę z obszaru nauk techniczno-przyrodniczych otrzymała Kinga Wojtanowska z Politechniki Krakowskiej za pracę Niskoenergetyczne, zrównoważone osiedle mieszkaniowe jako modelowy system kształtowania terenów podmiejskich miasta Tarnowa. Wyróżnienie powędrowało do Konrada Niemca, również z Politechniki Krakowskiej, który zajął się tematyką Wątoku, a dokładnie Monitoringu wód cieku Wątok pod kątem wybranych zanieczyszczeń pochodzenia antropogenicznego.

Komisja uznała, że w przypadku kategorii najlepsza praca inżynierska, najciekawsza należała do  Dagmary Kras z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Porównanie efektywności procesu ozonowania w procesach usuwania zanieczyszczeń organicznych). Wyróżnienie przyznano Karolinie Staniendzie z Politechniki Krakowskiej, która broniła pracę dyplomową dotyczącą Rewitalizacji Starej Synagogi w Tarnowie.

W tym roku autorzy najlepszych prac magisterskich otrzymali w nagrodę po 4 tys. złotych, inżynierskich 3 tys. zł, zaś wyróżnieni mogli liczyć na czek w wysokości tysiąca złotych.

Wieczorem na deskach Centrum Sztuki Mościce wystąpiła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej,  Chór Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir, Ewa Bigas, Tomasz Rak oraz Sebastian Perłowski.

Symfonia Niepodległości to pięcioczęściowy utwór, którego premiera miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku na dziedzińcu Zamku Wawelskiego. Utrzymany w klasycyzującym tonie z obecnością intertekstualnych nawiązań oraz śpiewnie prowadzoną fakturą orkiestrową, skomponowany został na zamówienie Instytutu Promocji Kultury Polskiej na uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Monumentalna kompozycja, zawierająca nawiązania m.in. do Bogurodzicy i Gaude Mater Polonia wybrzmi w interpretacji wybitnych solistów: Ewy Biegas (sopran) i Tomasza Raka (baryton), Chóru Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod przewodnictwem samego kompozytora.

Podczas jutrzejszego wydarzenia, prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, wręczy dyrektorce Centrum Sztuki Mościce, Agnieszce Kawie Złoty Dukat Tarnowski w podziękowaniu za dotychczasowe zaangażowanie w rozwój kultury w Tarnowie.

Agnieszka Kawa jest absolwentką pedagogiki kulturalno-oświatowej i dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przed objęciem w 2008 roku dyrektorskiego fotela w CSM, pracowała w agencji informacyjnej oraz w dziale marketingu radia „MAKS”, kierowała także Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. W czasie jej dyrektorowania wyremontowano kosztem 30 milionów złotych siedzibę Centrum Sztuki Mościce. Ostatnim etapem tej inwestycji była gruntowna przebudowa sali widowiskowej, która zdobyła prestiżowy tytuł Modernizacji Roku w dziedzinie kultury w Polsce. Najbardziej znanymi imprezami organizowanymi przez CSM są: ArtFest, Musica Poetica, Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta oraz Muzyczne Tarasy. Dużym zainteresowaniem widzów cieszą się również, organizowane przez pochodzącego z Tarnowa znanego krytyka filmowego i teatralnego, Łukasza Maciejewskiego, spotkania z najlepszymi polskimi aktorami połączone z projekcjami filmów z ich udziałem.

Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle i Paweł Topolski (www.tarnow.pl)