Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Roma. Cygańskie Lato”

To nowa festiwalowa propozycja, która pojawiła się w tegorocznym kalendarzu tarnowskich imprez. Po raz pierwszy, jubileuszowy - 20. Tabor Pamięci Romów odbywa się bez... wędrówki tradycyjnymi wozami cygańskimi. Jego namiastką był piątkowy przejazd sprzed Muzeum Okręgowego do Stadniny Koni w Klikowej gdzie zaplanowano ognisko cygańskie i koncert. Przypomnijmy, organizowany od 1996 roku tabor był symboliczną podróżą Romów po miejscowościach powiatu tarnowskiego, które stały się w czasie II wojny światowej miejscami kaźni ich przodków. 32 lata po tym, jak władze PRL zakazały Cyganom wędrowania po polskich drogach. Miał przypomnieć nie tylko tamten zakaz, lecz również zagładę narodu romskiego z rąk hitlerowców. Jak tłumaczy Adam Bartosz, od lat organizujący tarnowski tabor Romów - ten pomysł zwyczajnie się wypalił. Coraz mniej osób wyrażało chęć uczestnictwa w takim objeździe. Ale jak przyznaje to nie jedyny powód. "To przedsięwzięcie bardzo skomplikowane i wymagające wiele energii". W zamian organizatorzy oferują trzy dni (23-25 sierpnia) - romskich koncertów w tarnowskim amfiteatrze, warsztaty edukacyjne dla dzieci i konferencję naukową na temat roli Romów we współczesnej Europie.

Mamy nadzieję, że festiwal na stałe zagości w naszym mieście. Bardzo często mówi się o tym, że Tarnów był miastem wielokulturowym. Teraz próbujemy do tego wrócić i wyjaśnić, na czym ta wielokulturowość polegała – tłumaczy Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor TCK.

Mocną stroną festiwalu mają być koncerty plenerowe odbywające się w amfiteatrze. – Chcemy zaproponować muzykę, która dotąd nie była szeroko prezentowana w Tarnowie. Jest to muzyka spod szyldu gypsy jazz, znana też jako paryski swing. To nie są typowe rytmy cygańskie, to bardzo wysublimowany rodzaj muzyki – wyjaśnia Tomasz Kapturkiewicz. Przed tarnowską publicznością wystąpią zarówno polskie, jak i zagraniczne gwiazdy. Jako pierwszy zaprezentuje się krakowski Hot Swing.Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France

Hot Swing powstał w 1998 w Krakowie. Założycielem i leaderem grupy jest skrzypek Wojciech Marcinowski. Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France. Hot Swing uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, zyskując uznanie zarówno publiczności jak i krytyków. Od 2009 nowe oblicze zespołu tworzą: Wojciech Marcinowski (skrzypce), Marek Piątek (gitara), Wiesław Prządka (akordeon), Grzegorz Piętak (kontrabas). Hot Swing współpracuje z wieloma wokalistkami i wokalistami polskiej sceny muzycznej. Utwór Django Reinhardta „Stompin' at Decca" w wykonaniu Hot Swing znalazł się na wydanej w styczniu 2000 r. płycie „The best of Cracow Jazz – Traditional".

Początek tego koncertu w sobotę o godz. 19. Tego samego wieczoru, o godz. 20:15 na scenie pojawi się grupa SWGSQ, czyli Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet. Na repertuar zespołu składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale i znane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.

SWGSQ, czyli Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas). Wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.

Dzień później, w niedzielę o godz. 20 zaplanowano koncert Joscho Stephana, niemieckiego wirtuoza gitary. Jego styl określany jest mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar. Artysta zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta.

Joscho Stephan to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec. Krytycy na łamach prestiżowych pism muzycznych prześcigają się w zachwytach nad jego zniewalającą biegłością techniczną i precyzją gry. Swoją gitarową edukację rozpoczynał od nauki gry na gitarze klasycznej i, jak sam podkreśla w licznych wywiadach, to klasyczna technika jest głównym fundamentem jego dzisiejszych umiejętności.Obecnie Joscho Stephan reprezentuje styl określany mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar, którego został okrzyknięty niezrównanym mistrzem. Zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta. Joscho Stephan regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami - Martinem Taylorem i Tommy Emmanuelem, a także wraz ze swoim zespołem uczestniczy w wielu znaczących europejskich festiwalach.

Podczas festiwalu w amfiteatrze zostanie też wyświetlony legendarny już film Emira Kosturicy. „Czarny kot, biały kot”, bo o nim mowa, również pełen jest romskich akcentów, przede wszystkim cygańskiej muzyki. Kino plenerowe zaplanowano w piątek, 23 sierpnia o godz. 20. Będą też atrakcje dla najmłodszych uczestników festiwalu. W sobotę w amfiteatrze od godz. 11 do 14 odbędą się warsztaty robienia biżuterii cygańskiej.

W ramach wydarzenia zaplanowano konferencję naukową „Na bister. Sytuacja Romów w Europie”. – Konferencja będzie podsumowaniem naszej wiedzy na temat zagłady Romów – wyjaśnia Adam Bartosz, cyganolog i prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. – Mamy dwa projekty, które chcemy połączyć. Jest Tabor Pamięci Romów, chcemy do niego dodać segment muzyczny, ponieważ kultura Romów kojarzy się nam bardzo mocno z muzyką – dodał Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Rozpoczęcie konferencji w sobotę o godz. 10 w restauracji Stara Łaźnia.

 

Program imprez w Amfiteatrze letnim:

24.08, godz, 19.00 (Koncert)

Hot Swing Band

Siergiej Wowkotrub Quartet


25.08, godz. 19.00 (Koncert)

Joscho Stephan Quartett feat. Krzysztof Pełech

Koncertom towarzyszyć będą wystawy planszowe Natalii Gancarz „Tabor pamięci" i „Na Bister".


Ponadto w programie:

23.08, godz. 19.00

Projekcja filmu „Czarny kot, biały kot" reż. Emir Kusturica

 
24.08, godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty tworzenia biżuterii cygańskiej (dla dzieci od szóstego roku życia lub młodszych z pomocą rodziców).

Dodajmy, że festiwal kultury romskiej „Roma. Cygańskie Lato” to wspólny projekt Tarnowskiego Centrum Kultury, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a także Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka