Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

„Tysiąc powodów by czytać”

To konkurs absolutnie wyjątkowy. Dzieci najpierw przygotowują pracę konkursową, a potem same decydują, jakie książkowe nagrody ucieszą je najbardziej. Szkoły z największą liczbą głosów otrzymują od Empiku po tysiąc wybranych przez uczniów książek. W tym roku zadaniem było przygotowanie plakatu, który zachęci rówieśników do sięgania po książki, pokaże bogactwo literatury, jej wartość i różnorodność.  Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu, w którym Empik rozdaje szkolnym bibliotekom łącznie ponad 10 000 książek przystąpiło 400 podstawówek z całej Polski, na które łącznie oddano przez internet rekordową liczbę 560 tysięcy głosów. Spośród placówek, które zgłosiły się do konkursu i spełniły wytyczne regulaminu, wybranych zostało wyjątkowo aż dwanaście szkół podstawowych – w tym Szkoła Podstawowa nr 5 im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie, mieszcząc się przy ulicy Słonecznej, która  do konkursu przystąpiła już we wrześniu ub.r. Gratulujemy i  pęczniejemy z dumy, tym bardziej, że jedną z uczennic tej świetnej szkoły jest wnuczka autora niniejszej relacji  – Gabrysia.

Nie wiesz którędy pójść? Powędruj z nami niezwykłą ścieżką bajkowych przygód czytelniczych. Nie bój się, z nami nie zabłądzisz. Przedstawimy Ci niezwykłych bohaterów świata fantazji. Fotografia wysłana przez uczniów naszej szkoły przedstawia drogę. Ścieżka ta wiedzie przez baśniowe krainy, odległe lądy i różnokolorowy świat. Zapraszamy Was zatem do podjęcia wyzwania. Dajcie się namówić na książek czytanie i wyruszcie z nami w wyjątkową, czytelniczą podróż.

Już pojutrze, we czwartek 7 lutego, do Tarnowa przybędzie empikowa ciężarówka wypełniona „tysiącem powodów by czytać”, czyli tysiącem książek. Najpierw kolorowy pojazd objedzie miejscowość, by podziękować mieszkańcom za kibicowanie i oddane głosy, a następnie w samo południe rozpocznie się uroczystość w szkole – na uczniów będzie czekała dodatkowa niespodzianka, w podziękowaniu za ich zaangażowanie. W Tarnowie, podobnie jak i w całej Polsce, dla wielu dzieci wypożyczanie książek z biblioteki to okazja, by poznać losy rozpalających wyobraźnię bohaterów i rozwijać nowe pasje. Nagroda w konkursie to nie tylko spełnienie czytelniczych marzeń, ale też duże wsparcie dla szkół. Placówki zapewniają uczniom dostęp do lektur, a nie zawsze są w stanie uzupełnić zbiory o najnowsze wydawnictwa z kręgu literatury dziecięcej i młodzieżowej, o bestsellerowe tytuły, po które chętnie sięgają uczniowie podstawówek.

Tarnowska „5” zmobilizowała nie tylko środowisko uczniowskie, ale także rodziców, nauczycieli, środowisko lokalne. Aktywność była tak duża, że udało się zwyciężyć i zająć pierwsze miejsce w kraju, oddając ponad 27 tysięcy głosów wśród 6 nagrodzonych szkół z całej Polski w kategorii szkół dużych. Zgodnie z ideą konkursu to uczniowie tworzyli zestawienia tytułów książek, które chcą czytać i to od ich decyzji zależało, jakie książki wzbogacą szkolne zbiory.
7 lutego br. o godzinie 11.00 po przejeździe  ulicami Tarnowa  ciężarówki „pełnej książek”, obwieszczając zwycięstwo miejscowej szkoły w projekcie czytelniczym, około godziny 11.30 uroczystość kontynuowana będzie w szkole, podczas której Firma EMPIK – pomysłodawca i organizator projektu, przekaże główną nagrodę: 1000 książek o wartości 25 000 zł.

 W konkursie „Tysiąc powodów by czytać” zgłoszenia podzielone zostały na dwie kategorie, wyrównując szanse na zwycięstwo: placówki powyżej i do 120 uczniów. W każdej kategorii wygrało po sześć szkół, które zdobyły największą liczbę głosów. Organizując akcję pod hasłem „Tysiąc powodów by czytać”, Empik już po raz trzeci wspiera szkolne biblioteki. Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Poza tysiącami książek, które kolorowa ciężarówka przywiezie do laureatów, do co 50. zgłoszonej w konkursie biblioteki, powędruje zestaw 10 książek Wydawnictwa Wilga. W każdym z nich znajdą się klasyki literatury dziecięcej. Dodatkowo, wszystkie szkoły, które zgłosiły się do akcji, mają możliwość realizacji fotoksiążki ufundowanej przez Empik Foto.

Przygotował – Ryszard Zaprzałka