Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Dwa listy – dwa sukcesy

Pierwszy z nich otrzymaliśmy od Galerii Miejskiej BWA mieszczącej się w Parku Strzeleckim, w  pięknie odrestaurowanym pałacyku wybudowanego w 1886 r. przez Towarzystwo Strzeleckie, co zobowiązuje i nobilituje... Okazuje się, że w prestiżowym, organizowanym co dwa lata przez tygodnik „Polityka” rankingu najlepszych galerii sztuki i muzeów najlepiej pokazujących sztukę nowoczesną i współczesną w Polsce – nasze Biuro Wystaw Artystycznych znalazło się na 12 miejscu. Drugi list nadszedł od Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Informacja prasową dotyczy realizowanego w roku 2018 projektu pn. „Rozbudowa Stodoły – Letniej Sali Koncertowej w kompleksie dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej”.  Zmodernizowana Sala Koncertowa będzie służyć melomanom już od początku nowego sezonu koncertowego w roku 2019. O tym położonym na pogórzu ciężkowickim urokliwym dworku – rezydencji światowej sławy pianisty i kompozytora, wielkiego patrioty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, prawdziwej mekce tarnowskich melomanów – pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz więc przypominamy jeno, że owa podworska stodoła to idea fix byłej wieloletniej dyrektor Centrum Anny Knapik, niekwestionowanej twórczyni muzycznej potęgi Kąśnej. Gratulujemy i życzymy kolejnych dobrych wystaw i koncertów oraz… hojnych mecenasów. Dobra passo trwaj!   


Szanowni Państwo,
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie kolejny raz znalazło swoje miejsce na liście „20 najlepszych polskich galerii”! Ranking opublikował tygodnik „Polityka”, dotyczy galerii i muzeów najlepiej pokazujących sztukę nowoczesną i współczesną w Polsce.
Tym razem tarnowska galeria uplasowała się na 12. pozycji i pierwszy raz w historii rankingu została wyróżniona samodzielnym miejscem (do tej pory ex aequo z innymi instytucjami). Autor rankingu Piotr Sarzyński ponownie zwrócił uwagę na Tarnów. Dostrzegł mądry program, mediujący między ambicjami a środowiskowymi oczekiwaniami. Docenił Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, wystawę „Wielcy sarmaci tego kraju/Wielkie sarmatki tego kraju” (27.10.2018-13.01.2019, kurator Marcin Różyc) i działania związane z Generałem Bemem („Przemek Branas. Generał Bem wraca do domu”, 16-26.11.2017, kurator: Wojciech Szymański).

12. pozycja to bardzo miła niespodzianka po 12 bardzo pracowitych miesiącach minionego roku. Obecność w rankingu potwierdza starania jakie zespół galerii wkłada w rozwój BWA. Pamiętam, że pierwszy raz znaleźliśmy swoje miejsce w tym rankingu w czasach przeprowadzki do kolejnej siedziby i, jak widać, ta lokalizacja nam służy. Park to wymarzone miejsce dla naszych (czasem szalonych) działań – mówi Jolanta Więcław zajmująca się promocją w tarnowskim BWA.

Ujęcie w rankingu jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Tego sukcesu nie byłoby jednak bez artystów, z którymi współpracujemy, Miasta Tarnowa – naszego organizatora, partnerskich instytucji, sponsorów, życzliwości mediów i publiczności – najważniejszego ogniwa naszych wszystkich działań. Dziękujemy za zaufanie. Rok 2018 zakończyliśmy z przytupem otrzymując tytuł „Wydarzenie roku 2018” w plebiscycie radiowej Trójki. Teraz kolejne, bardzo miłe, wyróżnienie. Na 2019 rok przygotowaliśmy ciekawy program wystaw i spotkań ze sztuką. Mam nadzieję, że spodobają się one naszej publiczności oraz krytykom – komentuje Ewa Łączyńska-Widz – dyrektorka BWA Tarnów.

9. edycja rankingu została opublikowana w 5. numerze „Polityki” 2019 (30.01-5.02.2019)..
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Państwowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie. Na drugim stopniu podium uplasowało się warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzecia lokata przypadła zaś Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi.

Piotr Sarzyński – polski dziennikarz i publicysta, zajmujący się problematyką kulturalną w tygodniku „Polityka”. Krytyk sztuki, autor książek popularyzujących sztukę. Z wykształcenia socjolog.


Szanowni Państwo,
Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w roku 2018 zrealizowało projekt pn. „Rozbudowa Stodoły – Letniej Sali Koncertowej w kompleksie dworsko-parkowym w Kąśnej Dolnej”. Przedsięwzięcie to dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wkład własny zagwarantował organizator Centrum – Powiat Tarnowski.

Do dyspozycji melomanów oddana została szatnia oraz toalety, a dla usprawnienia pracy organizacyjnej przy koncertach i festiwalach pomieszczenie techniczne. Tym samym obecny wygląd Sali Koncertowej nawiązuje do oryginalnej bryły budynku pochodzącego z pierwszej połowy XX wieku. Spośród innych istotnych elementów przedsięwzięcia wymienić należy również  montaż hydrantu przeciwpożarowego oraz instalacji odgromowej, a także wykonanie chodnika wokół budynku. Wewnątrz Sali Koncertowej zamontowany został nowoczesny system oświetlenia, gwarantujący podwyższenie standardów odbioru oferty koncertowej instytucji.

Reprodukcja ...tylko sztukaPaweł Jarodzki

R.Z.