Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Bożena Kwiatkowska

Kobieta, która urodziła się z batutą w ręku...

Przez wiele lat swojej zawodowej aktywności, była jedną z najbardziej wyrazistych osobowości tarnowskiej kultury, o iście renesansowych horyzontach, kobieta instytucja, a przy tym osoba bardzo ciepła i wrażliwa, emanująca zda się niespożytymi siłami witalnymi. Kilka lat temu obchodząc 50 lecie pracy pedagogicznej  i 30 lecie pracy dyrygenckiej, znajomi i przyjaciele związani, podobnie jak wówczas Ona, z Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy MWSZ w Tarnowie zorganizowali jej w Klubie Studenckim "Przepraszam" przy Rynku 10 wspaniały benefis, o którym głośno było w całym mieście.Pani Bożena Kwiatkowska, jak na kobietę renesansową przystało pisze wiersze, maluje  i haftuje, uczy i studiuje, ale przede wszystkim komponuje i dyryguje. Także teraz będąc w wieku senioralnym nie zwalnia i aktywnie działa - ostatnio w Fundacji "Kromka Chleba", gdzie prężnie działa Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. To właśnie tam, we wtorek 27 listopada o godz. 17 odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, której program wypełniły: ciekawy, ilustrowany slajdami wykład ks. dr Jacka SOPRYCHA  zatytułowany „Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych a wkład Kościoła w walkę o niepodległość Polski” oraz bardzo udany premierowy występ Zespołu „LEA” w spektaklu słowno-muzycznym, przygotowanym przez słuchaczy TUTW – pod kierownictwem maestro Bożeny Kwiatkowskiej; zaś całość tego klimatycznego wieczoru zwieńczył wernisaż wystawy prac uczestników warsztatów plastycznych TUTW prowadzonych przez znaną tarnowską artystkę dr Annę Śliwińską - "Malarstwo historyczne-narodowo-wyzwoleńcze", gdzie swoje prace pokazała również nasza pani Bożenka. Wcześniej swoje malarskie dzieła prezentowała m.in. w Klubie Nauczycielskim "Paleta". Gratulując udanego wieczoru, nie sposób nie wymienić jeszcze prezes Fundacji "Kromka Chleba", pani poseł Anny Czech oraz dyrektor TUTW pani Teresy Dyngosz, dzięki którym nasi utalentowani seniorzy mogą realizować swoje różnorodne pasje.

Działalność naszej Fundacji - mówi jej prezes i dyrektor szpitala im.św. Łukasza, poseł PiS Anna Czech, wyrasta z idei samarytańskiej, bezinteresownej pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Skupia energię ludzi, którzy swoje osobiste doświadczenie i umiejętności chcą wykorzystać w działaniu na rzecz osób bezdomnych, chorych i samotnych. To dzięki ich zaangażowaniu oraz wsparciu finansowemu ludzi i instytucji, które zaufały naszej organizacji, stworzyliśmy m.in. pierwszą w Tarnowie noclegownię i łaźnie dla bezdomnych, Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, prowadzimy budowę hospicjum stacjonarnego, którego realizacja jest obecnie strategicznym celem Fundacji.

Grupa wokalna "LEA" powstała w marcu 2018 r. Jednak pracę w obecnym składzie zaczęliśmy w połowie września 2018 r. - mówi kierownik  artystyczny grupy Bożena Kwiatkowska. Naszym debiutem jest właśnie „Wieczornica patriotyczna” ,przygotowana w ramach Tarnowskiego Uniwersytetu III Wieku działającego w ramach Fundacji "Kromka Chleba". Zespół jest bardzo zdyscyplinowany i pełen zapału do śpiewania, ma także zacięcie recytatorskie. Muzykę i teksty opracowałam sama. Zaprojektowałam również stroje i dekorację, którą wykonał nasz "rodzynek" w "babskim składzie" pan Adam Jeleń. Światła i obsługa aparatury nagłaśniającej były domeną pani dyrektor Teresy Dyngosz.
Obecnie przygotowujemy spotkanie noworoczne, przewidziane na luty 2019 pt. "Święta leśna noc" Dalsze plany - to koncert letni na zakończenie roku akademickiego  2018/2019, oraz rozpoczęcie następnego.

Ich występ to profesjonalnie przygotowany montaż słowno - muzyczny, przeplatany patriotycznymi recytacjami i pieśniami, do których włączali się licznie zebrani goście tej wzruszającej uroczystości. 

Obecny skład zespołu to: recytacja -  Maria Motyka, Leokadia Gacoń-Ptak, Zuzanna Hajdo, Adam Jeleń; śpiew: Izabella Skalska, Alicja Gawin, Marta Łabno, Zofia Świątańska, Małgorzata Zobel, Elżbieta Smołowik.

Bożena Kwiatkowska jest absolwentką tarnowskiej Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Krakowie. Ukończyła Studium Nauczycielskie w Tarnowie, a następnie dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Krakowie. Ale edukację artystyczną rozpoczęła mając 3 lata na zajęciach rytmiki, a od 6 roku życia uczyła się gry na fortepianie. - Myślę, że wybór takiego zawodu był uwarunkowany genetycznie. Wychowałam się w rodzinie artystycznej, w której wszyscy byli muzykami, malarzami, rzeźbiarzami. Babcia była śpiewaczką operową we Lwowie, potem profesorem śpiewu w Tarnowie. Mama śpiewała. Ojciec był dyrygentem chóru męskiego "Harmonia". Można powiedzieć, że genetycznie jestem obciążona muzyką i śpiewem. To wypełnia całe może życie - mówi pani Bożena.

Jako dziecko jeździła z ojcem na koncerty i konkursy, w których brał udział chór "Harmonia", mając 13 lat zaczęła mu akompaniować. W wieku 18 lat została zatrudniona jako akompaniator w Domu Kultury Zakładów Azotowych w Tarnowie - Mościcach. Pracowała w Domu Kultury w Jastrzębiej, w Oleśnie w ognisku muzycznym, w Szkole Podstawowej nr 2 w Tarnowie, w Szkole Podstawowej w Pleśnej. Prowadziła zespół wokalno - instrumentalny, uczyła gry na fortepianie, akordeonie, gitarze.

Podczas studiów w Krakowie Bożena Kwiatkowska pracowała w Bochni w Szkole Muzycznej, gdzie uczyła gry na fortepianie. Równocześnie działała w amatorskim ruchu artystycznym. Pracę dyrygenta rozpoczęła mając 24 lata w Technikum Chemicznym w Tarnowie, gdzie prowadziła chór.

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów pani Bożeny zespoły wokalne i muzyczne oraz soliści, których uczyła zdobywali pod jej kierunkiem nagrody i wyróżnienia na konkursach i przeglądach, m.in. na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

Po studiach, w 1980 roku, Bożena Kwiatkowska rozpoczęła pracę w Studium Wychowania Przedszkolnego. Po czterech latach została zatrudniona w Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie, jako nauczyciel fortepianu i akompaniator. Tu pracowała do emerytury, do 1996 roku.

Wśród wydarzeń, które wspomina najcieplej wymienia moment rozpoczęcia studiów. - To było bardzo trudne, by w tamtych czasach dostać się na studia - ogromna ilość egzaminów, wysokie wymagania. Ale przecież ja dyrygowanie miałam we krwi. Od dziecka obserwowałam ojca, uwielbiałam patrzeć jak dyryguje. Można powiedzieć, że wyrosłam w chórze męskim - opowiada pani Bożena. - Na studiach było nas dziesięcioro, studia dyrygenckie są studiami indywidualnymi. Kobiet w tym zawodzie jest niewiele, to zawód typowo dla mężczyzn.

Ważny był dla niej również moment, kiedy ojciec odszedł na emeryturę w 1998 roku i przekazał jej pałeczkę w kierowaniu chórem "Harmonia". - Z 40 dojrzałych panów wyłoniłam 20 i zaczęłam z nimi pracować, zupełnie inaczej niż robił to ojciec, w zupełnie innej formie. Po trzech miesiącach wspólnej pracy pojechaliśmy na Małopolski Konkurs Chórów w Krakowie, w którym zajęliśmy drugie miejsce (pierwszego nie przyznano). To była bardzo duża satysfakcja, kiedy od razu na starcie pracy z chórem osiągnęliśmy taki sukces - wspomina pani Bożena.

     

Na swoim koncie w ciągu tych ponad  50 lat pracy artystycznej ma wiele sukcesów, osiągnięć, inicjatyw i autorskich projektów. Jej wychowankowie oraz chór "Harmonia" zwykle zajmowali wysokie miejsca w konkursach. Bożena Kwiatkowska prowadziła również audycje muzyczne "Z muzyką przez wieki", pracowała z chórem dziewczęcym "Puelle Orantes", przygotowywała misteria, oratoria i widowiska słowno - muzyczne o tematyce religijnej, wraz z chórem "Harmonia" uczestniczyła w spektaklach "Na skrzydłach po drabinie".

Wśród ważniejszych przedsięwzięć wymienia m.in. "Tryptyk o Bożym Miłosierdziu" - widowisko słowno - muzyczne, w które zaangażowani byli: "Harmonia", chór I LO, zespół wokalny "Concentus", soliści i instrumentaliści Zespołu Szkół Muzycznych, aktorzy Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

Ale Pani Bożena wspomina również momenty trudne. Na przykład Konkurs Chórów Męskich w Chrzanowie, gdzie chór "Harmonia" zajął trzecie miejsce. - Przygotowaliśmy bardzo trudny repertuar, utwory trudne, bardzo charakterystyczne. Pokusiłam się wtedy po raz pierwszy na nowatorskie rozwiązanie - podkład nagrania elektronicznego, tła do śpiewającego chóru. Tego nikt nie robi, a ja często stosuję takie właśnie nietypowe pomysły. Nie zostało to jednak zbyt dobrze przyjęte przez komisję konkursową. Pomyślałam sobie wtedy, że być może wyznaczyłam sobie i członkom chóru zbyt wysoki poziom - opowiada pani Bożena.

W latach 2008 - 2014 roku pani Bożena była kierownikiem i dyrygentem zespołu poetycko - wokalnego "Tercjum" działającego w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Wraz z słuchaczami przygotowywała widowiska słowno - muzyczne, których jest autorką (muzyka, teksty). - W tej pracy stawiam na integrację międzypokoleniową. W widowiskach, jak choćby w "Wołaniem - Wołam Cię", które było prezentowane na scenie Centrum Sztuki Mościce, uczestniczyli i przedszkolaki, i uczniowie, i dorośli, i seniorzy - podkreśla Bożena Kwiatkowska.

Jak mówi, zawód dyrygenta jest bardzo trudny, szczególnie dla kobiety. Wymaga niezwykłych predyspozycji psychicznych, siły wewnętrznej, opanowania. - Można powiedzieć, że urodziłam się z batutą w dłoni - żartuje Bożena Kwiatkowska.

Za swoją działalność została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Z racji swoich jubileuszy była nominowana do Nagrody Kultury Miasta Tarnowa.

Tekst i zdjęcia - Ryszard Zaprzałka

 jardinsdheva.com