Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Zdearzenia 2018

Ten obrażający językowych ortodoksów i budzący estetyczny sprzeciw tytuł, to nazwa święta naszego miasta, które w tym roku zorganizowano nam w dniach 21-24 czerwca. Widać chodziło o to, żeby już sama nazwa budziła kontrowersje, co się rzeczywiście magistrackim magikom od PR udało. Ciekawe, czy ten pseudo promocyjny chocholi taniec, ne tylko wokół kultury, skończy się wraz z jesiennymi wyborami... Dni Tarnowa rozpoczęły się w gruntownie zrewitalizowanym Amfiteatrze przy ul. Kopernika, miejscu kultowym dla kilku pokoleń tarnowian. Podczas gali inauguracyjnej wręczone zostały stypendia artystyczne, tytuły „Nauczyciel z Kulturą”, Nagrody Miasta Tarnowa oraz Złoty Dukat. Galę wręczenia nagród uświetniły „Nie-zapomniane tarnowskie piosenki” w aranżacji Bartka Szułakiewicza. W piątkowe popołudnie na Rynku zabrzmiała muzyka legendy gitary – Carlosa Santany w wykonaniu zespołu Leszka Cichońskiego z udziałem Jose Torresa. W drugiej części wystąpiła Kasia Kowalska, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Sobotni koncertowanie rozpoczęła młoda tarnowska formacja New Chapter, po której swoje jubileuszowe koncerty zagrali Przystanek Mrówkowiec (20-lecie) i Andrzej Sikorowski z zespołem Pod Budą (40-lecie). W sobotę muzyka popłynęła również z amfiteatralnej sceny - zagościł bowiem na niej Kwartet Con Affetto. Muzyczne wydarzenia tegorocznych Zdearzeń zamknie niedzielny spektakl Teatru Solskiego „Bądź taka, nie bądź taka”, który tarnowianie będą mogli obejrzeć w Amfiteatrze. Jak co roku podczas Zdearzeń odbywał się Jarmark Galicyjski prezentujący zarówno wyroby i produkty regionalne, jak również sztukę ludową. Przez dwa dni (22-23 czerwca) na ulicy Wałowej tarnowianie i turyści mogli obejrzeć i zakupić rękodzieło, poznać wygasające zawody, skosztować regionalnej kuchni. W programie nie zabrakło także wydarzeń integrujących mieszkańców. W tym roku zaplanowano poszukiwania kwiatu paproci (park na Piaskówce), piknik rekreacyjno-sportowy (park Sanguszków), piknik rodzinny „Wakacje – bawmy się bezpiecznie” (tarnowskie Błonia) oraz liczne imprezy sportowe. Niestety, plany organizatorów mocno skomplikowała pogoda: było wietrzno i deszczowo, co odbiło się na frekwencji. Ale też, prawdziwych kulturalnych fruktów było niewiele. No cóż, jaka władza – takie święto. Jaki pan, taki kram… czyli jarmark. A igrzyska są potrzebne nawet jak król jest nagi. Może wtedy szczególnie...   

– Jest mi niezmiernie miło powitać państwa w nowo oddanym amfiteatrze. Za nami sportowe otwarcie tego obiektu, dziś otwieramy go dla kultury. Jest to dzień szczególny, bowiem z letnim amfiteatrem wiele ludzi wiążą wspomnienia. Dziś, za sprawą niecodziennego koncertu, chcemy je przywrócić, przypomnieć tarnowskie piosenki i tarnowskich artystów. Dla młodych ludzi będzie to natomiast lekcja bogatej historii tarnowskiej kultury – powiedział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, podczas gali otwarcia tegorocznych „Zdearzenia”.

Czwartkowego wieczoru po raz czwarty przyznano stypendia artystyczne. Ubiegało się o nie 28 osób, otrzymało tylko lub aż 12. Po dokonaniu oceny merytorycznej i wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich złożonych wniosków o stypendia artystyczne, burzliwych obradach i po jawnym głosowaniu każdego wniosku członkowie komisji jednogłośnie i z satysfakcją stwierdzili, że wszystkie złożone w bieżącym roku wnioski o przyznanie stypendium artystycznego były wyjątkowo ciekawe i wartościowe. Zwyciężyli najlepsi. Laureaci każdej z czterech kategorii (literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec), otrzymali stypendium wysokości 5000 zł.

Kolejną grupę nagrodzonych stanowili pedagodzy wyróżnieni tytułami „Nauczyciela z Kulturą”. W skład Kapituły przyznającej ten wyjątkowy tytuł wchodzą dyrektorzy instytucji kultury działających na terenie Tarnowa. Oprócz samego tytułu „Nauczyciel z Kulturą” przyznawana jest również nagroda dla szkoły, w której nauczyciel pracuje ufundowana przez prezydenta miasta. Tą nagrodą jest grant w wysokości 6000 zł do wykorzystania na projekt z zakresu edukacji kulturalnej w roku szkolnym 2018/2019. W tym roku „Nauczycielami z Kulturą” zostali: Magdalena Kopczyńska-Kołodziej, Janusz Jędrzejczyk oraz Iwona Lipińska.

Po stypendiach i tytułach przeszedł czas na wręczenie Nagród Miasta Tarnowa. Decyzję o ich przyznaniu podejmuje Rada Miejska na wniosek Kapituły Nagrody Miasta Tarnowa. W roku 2018 nagrodę za osiągnięcia artystyczne otrzymał Teatr Tuptusie, nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury – Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”. Nagrodę „Mecenas Kultury Tarnowa” przyznano dla RPM Studio, z kolei Nagrodę Honorową – w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy – otrzymali Elżbieta i Witold Pazerowie. Doceniony został także Szymon Szczęch, którego uhonorowano nagrodą „Nadzieja Roku”.

Ostatnim wyróżnieniem wręczonym na amfiteatralnej scenie był Złoty Dukat. Otrzymał go Marian Twardy – jeden z nielicznych stroicieli fortepianów na świecie, którzy dopuszczani są do instrumentów produkowanych przez wiodącą na światowym rynku fabrykę Fazioli.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentował się ubiegłoroczny laureat Bartłomiej Szułakiewicz, autor projektu „Nie-zapomniane tarnowskie piosenki”. W trakcie pierwszego koncertu w odnowionym amfiteatrze mogliśmy usłyszeć utwory: Stanisława Niwelta, Zygmunta Góreckiego, Kazimierza Ożgi, Krzysztofa Hubera, Jerzego Abratowskiego, Wojtka Klicha, Rafała Rzeźnikiewicza, a także zespołów ZIYO, Filipy, The Nights, Siedem, Dzika Kiszka.

Laureaci stypendiów artystycznych:

- w kategorii literatura:
Robert Noga, projekt „Ze szczypiorniakiem przez lata”
Szymon Łucyków, projekt „Tomik Poetyckiego Undergroundu”

- w kategorii sztuki wizualne:
Krzysztof Maniak, projekt „Przygotowanie publikacji – katalog dorobku artystycznego”
Łukasz Dubin, projekt „Artyści Tarnowa- Generacja 2.1”
Mateusz Kijak, projekt „Interimpres”
Anna Śliwińska, projekt „Miasto Tarnów – Pierwsze niepodległe”
Ewa i Roman Fleszarowie, projekt „Ewa&Roman Fleszar Przestrzenie Równoległe II

- w kategorii muzyka:
Marcin Bogacz, realizacja 3 utworów zespołu „Egzotyczny Dandys Paryskich Bulwarów” w profesjonalnym studio nagrań
Grzegorz Gawlik, projekt „ROMANS ŚPIEWAM… – koncert piosenek do tekstów Bolesława Leśmiana”
Grzegorz Nosek, projekt „TAR(no)W(ski) BAS DEMO PROJEKT”

- w kategorii taniec:
Agnieszka Jania, projekt „Mowa ruchu”
Karolina Mika, projekt „TarnOFFska przestrzeń tańca”

 Laureaci tytułu Nauczyciel z Kulturą:
Magdalena Kopczyńska-Kołodziej, Zespół Szkół Plastycznych
Janusz Jędrzejczyk, Zespół Szkół Plastycznych
Iwona Lipińska, Szkoła Podstawowa nr 20

 Laureaci Nagród Miasta Tarnowa'

Nagroda za osiągnięcia artystyczne (statuetka oraz nagroda finansowa 7000 zł) – Teatr Tuptusie.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury (statuetka oraz nagroda finansowa 5000 zł) – Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy
Mecenas Kultury Tarnowa (dyplom oraz prawo do używania tytułu przez okres 12 miesięcy) – RPM Studio


Nagroda Honorowa w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy (statuetka oraz nagroda finansowa 10000 zł) – Elżbieta i Witold Pazerowie
Nadzieja Roku (statuetka oraz nagroda finansowa 5000 zł) – Szymon Szczęch

Złoty Dukat –Marian  Twardy

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

W piątek do godz. 19 oraz w sobotę w godz. 10-19 na ul. Wałowej odbywała się prezentacja rękodzieła, wymierających rzemiosł oraz wszelkiego rodzaju niepowtarzalnych wyrobów i regionalnych produktów kulinarnych, czyli „Jarmark Galicyjski”.

W tych samych godzinach na ulicach miasta trwał uliczny bookcrossing, czyli akcja „Wędrujące książki”, a w Sali Lustrzanej zobaczyć było można wystawę modułowej makiety kolejowej.

O godz. 16 w nowo oddanym amfiteatrze przy ul. Kopernika rozpoczął się finał „Tarnów FIFA Cup 2018 & Games Day”. Godzinę później w ramach Salonu Poezji, w Biurze Wystaw Artystycznych, Marcin Hycnar czytał wiersze Jerzego Harasymowicza; ich wyboru dokonała córka poety, Sława Harasymowicz, której wystawę „Jest już dzień jasny” oglądać można w BWA.

Wieczorem na rynku zabrzmiała muzyka legendy gitary, Carlosa Santany w wykonaniu zespołu Leszka Cichońskiego z udziałem Jose Torresa. W drugiej części rozpoczynającego się o godz. 19.30 koncertu wystąpiła, obchodząca w tym roku jubileusz dwudziestopięciolecia działalności artystycznej, Kasia Kowalska.

W sobotę o godz. 9 na tarnowskim rynku nastąpiła inauguracja tegorocznego, czterdziestego siódmego już, „Lata z Radiem”. Trwająca trzy godziny impreza połączona została z koncertem unplugged zespołu „Jary i Oddział Zamknięty”.

Na godz. 10 amatorów karate zaproszono na pokaz tej sztuki walki, który miał miejsce w hali sportowo-widowiskowej im. Shihana Wiesława Gwizda przy ul. Krupniczej. Poprzedziło go wmurowanie tablicy upamiętniającej zmarłego dwa lata temu tego wybitnego trenera.

O tej samej godzinie w amfiteatrze rozpoczęła się impreza dla przedszkolaków „Powitanie lata”. Od godz. 11.30 obiekt przy ul. Kopernika opanowali szachiści. Na tym jednak nie koniec sobotnich wydarzeń w amfiteatrze. O godz. 18 rozpoczął się tam bowiem koncert kwartetu „Con Affetto”.

Na godz. 13 zaproszono wszystkich tarnowian na rynek, gdzie odbyła się intronizacja Króla Kurkowego. Również na rynku, tyle że o godz. 19, miał miejsce drugi podczas tegorocznych ZDEARZEŃ koncert. Rozpoczęła go młoda tarnowska formacja „New Chapter”, po której jubileuszowe koncerty zagrali: „Przystanek Mrówkowiec” (dwudziestolecie działalności) oraz występujący na scenie już od czterdziestu lat Andrzej Sikorowski z zespołem „Pod Budą”.

Aby zakończyć wątek muzyczny wspomnieć trzeba, że o godz. 18 w teatrze odbył się koncert uczniów Szkoły Gitarowej Piotra Smolenia „Rock Montownia” part 5. Impreza ta jest biletowana.

Nie można także zapomnieć o dwóch sobotnich piknikach. W godz. 10-13 na boisku przy ul. Wojska Polskiego odbywał się  Piknik Piłkarski „Bezpieczne Wakacje z Piłką Nożną”, w programie którego oprócz turnieju piłki nożnej znalazły się m.in. także pokazy ratownictwa medycznego i straży pożarnej oraz gry i zabawy dla dzieci na boisku zadaszonym. O godz. 14 na błoniach przy ul. Romanowicza miał rozpocząć się piknik rodzinny „Wakacje – bawmy się bezpiecznie”. Impreza przygotowana przez tarnowską policję w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2018”. Najmłodsi mieli podczas niej nie tylko oglądać, ale dotknąć sprzętu policji, straży pożarnej czy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizatorzy przewidzieli również zabawy i konkursy z nagrodami.

W niedzielę Już o godz. 9 na Stadionie Miejskim w Tarnowie-Mościcach rozpoczął się turniej finałowy Małej Ligi. Był on podsumowaniem piłkarskiej rywalizacji drużyn złożonych z dzieci w wieku 4-11 lat, czyli „skrzatów”, „żaków” i „orlików”. Na wszystkich, którzy tego dnia zjawili się na Stadionie Miejskim czekało wiele atrakcji: spotkania z piłkarzami Unii i żużlowcami Grupy Azoty Unii, pokazy szkół tańca, karate i fitness, zjeżdżalnie, dmuchane zamki, konkursy plastyczne, konsultacje dietetyczne czy malowanie twarzy.

Inne propozycje dla całych rodzin to piknik rekreacyjno-sportowy „GraPark”, który w godz. 13-18 zaplanowano w Parku Sanguszków oraz rodzinna gra terenowa „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, rozpoczynająca się o godz. 16 w parku „Piaskówka”.

W niedzielne popołudnie warto było także wybrać się do amfiteatru. O godz. 17 z programem „Divertimento op. 8 Garden Party” wystąpił tam Kabaret PIN, o godz. 18.45 zaprezentowano tam spektakl Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie „Bądź taka, nie bądź taka”.

Wydarzenia tegorocznych ZDEARZEŃ zamknął koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego – w ramach Galicjaner Sztetl 2018 - który zaplanowano na godz. 21 na skwerze Starej Synagogi (obok Bimy).

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia - Artur Gawle i Paweł Topolski (www.tarnow.pl)