Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Lato w mieście

Już po raz dwudziesty siódmy będziemy mieli niewątpliwą przyjemność wysłuchać Koncertów Letnich. W programie Chopin i duet gitar klasycznych. Z programem zatytułowanym Muzyczna podróż dookoła świata mogliśmy zapoznać się już w ubiegłą niedzielę. Wszystkie koncerty odbywają się w Sali Lustrzanej w każdą niedzielę lipca o godzinie 16, ale już w najbliższą niedzielę, wyjątkowo w kościele Księży Misjonarzy o godzinie 17 – usłyszymy barokowe i klasycystyczne utwory organowe.

Bogatą ofertę kulturalną proponuje nam latem Centrum Sztuki Mościce – tu wakacji, jak widać nie ma. A to Muzyczne tarasy, w tym roku nieco folkowe, a to Spotkania z Filmem Polskim, a to warsztaty dla dzieci. A rozrywka na poziomie, choć może nieco „lżejsza” niż zazwyczaj – jak na sezon ogórkowy przystało.

Władze miasta na tarnowskim Rynku proponują nam niedzielne potańcówki, ale latem będziemy mieli okazję uczestniczyć jeszcze w dwóch dużych koncertach.

Już 8 lipca jeden z największych pracodawców regionu będzie świętował swój okrąglutki jubileusz. Tarnowskie Zakłady Mechaniczne stulecie swego istnienia będą obchodziły w towarzystwie zespołów Enej, Sayes, Mercurius. Wystąpią także bracia Cugowscy ze swoim utytułowanym ojcem – Krzysztofem Cugowskim.

29 lipca wystąpi w Tarnowie bydgoska Orkiestra Muzyki Filmowej pod batutą maestro ks. Przemysława Pasternaka – który znany jest tarnowianom z dużych projektów muzycznych, m.in. oratoriów, komponowanych kiedyś i wykonywanych kilkakrotnie w Tarnowie.

Sierpień prezentuje się już mniej imponująco – olbrzymia impreza w stylu disco polo na terenie lądowiska przy ul. Lotniczej oraz kontynuowany ubiegłoroczny cykl Klasyka w Parku Strzeleckim nie wyczerpują zapotrzebowania.

Prawdopodobnie – jak co roku – ruszy obywatelska inicjatywa Karoliny Mochylskiej pod nazwą „Wakacyjne Kino w Parku Sanguszków”, ale jeszcze o niej cicho. Dla chętnych – i czasowych – zawsze pozostają wypady w niedalekie okolice.

Latem – jeszcze w lipcu – będziemy mogli obejrzeć kilka spektakli w Teatrze im. Słowackiego – ale będą to raptem cztery tytuły: CHORY Z UROJENIA, ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM Woody’ego Allena, BÓG MORDU Yasminy Rezy w reżyserii Marka Gierszała oraz wyświechtany nieco ARSZENIK I STARE KORONKI. Przez dwa wakacyjne miesiące będzie możliwość przyjrzenia się z bliska historycznemu budynkowi teatru – w sierpniu w ramach akcji pt. „Zagubieni w teatrze” możemy uczestniczyć również w zwiedzaniu nocnym.

Teatr im. Witkacego w Zakopanem przerwę wakacyjną rozpoczął 12 czerwca, dlatego już 19 lipca artyści wracają do intensywnej pracy: pod koniec lipca proponuje się nam premierę spektaklu DOM WIDZĄCYCH DUCHA wyreżyserowanego przez Agatę Biziuk. Scenariusz powstał na podstawie „Spalonej powieści” Jakowa Gołosowkera. Będzie też mój ulubiony KRUK Alfonso Sastre w reżyserii Marka Wrony (polecam w czasie deszczowych, burzowych wieczorów – osobliwe wrażenia), ROZMOWY Z DIABŁEM Leszka Kołakowskiego, również w reżyserii Marka Wrony w ramach sceny propozycji aktorskich. Tu też możemy zobaczyć PSOKOTA Łukasza Krzemińskiego i znany już od kilku sezonów spektakl KOBIETA. ISTNIENIA POSZCZEGÓLNE – monodram Katarzyny Pietrzyk, opracowany i wyreżyserowany przez Justynę Kowalską na podstawie tekstu Macieja Pinkwarta.

Poza tym same atrakcje repertuarowe – gdzie indziej niedostępne nawet w pełni sezonu: CZŁAPÓWKI, ZAKOPANE Andrzeja Struga, METAFIZYKA DWUGŁOWEGO CIELĘCIA, adaptacja WIERZYCIELI Augusta Strindberga czy OPERETKA Gombrowicza.

W czasie wakacji – pisałam już o tym – bogata oferta transmisji i retransmisji spektakli francuskich i brytyjskich do polskich kin nie zostanie okrojona. W ramach pokazów z Comédie-Française zobaczymy CYRANA DE BERGERAC.  Brytyjski National Theatre zaproponuje nam jeszcze świetną SALOME, powtórkę OPĘTANIA, HEDDY GABLER, ale ROSENRANTZ I GUILDENSTERN NIE ŻYJĄ czy PETER PAN będą z pewnością atrakcyjnymi propozycjami na wakacyjne wieczory w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach krakowskiego multipleksu czy Kina „Kijów”. ANIOŁY W AMERYCE Tony’ego Kushnera – produkcja dwuczęściowa, prezentowana będzie dopiero we wrześniu.

Udanych wakacji życzę zatem Czytelnikom „Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego” – niekoniecznie w Tarnowie.

Katarzyna Cetera