Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Jarmarczne triduum z Kupałą w tle

Jak zwykle o tej porze, w wigilię św. Jana 23 czerwca rozpoczęły się w naszym galicyjskim miasteczku Zdearzenia 2017, będące spadkobiercami niegdysiejszych Dni Tarnowa. Tradycyjnie potrwają trzy dni, a wypełnią je m.in.: Jarmark Galicyjski. Na stoiskach przy ul. Wałowej nie zabraknie oryginalnych małopolskich potraw, ekologicznych chlebów, miodów z pasieki oraz ręcznie robionych dekoracji czy ozdób. Na tarnowskim deptaku swoje wydawnictwa zaprezentuje także Miejska Biblioteka Publiczna. Tradycyjnie podczas inauguracji miejskiego świętowania w teatrze „Solskiego” zostały wręczone Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury, stypendia artystyczne, a wyjątkowy pedagog odebrał tytuł „Nauczyciel z kulturą” – uroczystość uświetnil koncert Kajetana Borowskiego. Na plenerowej scenie na Rynku zaplanowano koncerty markowych zespołów: w piątkowy wieczór na plenerowej scenie pojawili się przedstawiciele dwóch różnych gatunków muzycznych. Nurt indie -folk reprezentował LESKI, a w klimat r&b, neo-soul i bluesa wprowadził MROZU. Natomiast w sobotni wieczór scenę opanują polscy artyści, którzy wykonają kompozycje The Beatles z „Białego Albumu”. Utwory słynnej czwórki z Liverpoolu wykonają Tymon Tymański, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski. Odbędą się też dwa pikniki w Parku Sanguszków i Ogrodzie Strzeleckim. Bedą warsztaty BWA "Teatralne frontaże" i Wyspa Wilkonia. Na zakończenie tegorocznych Dni Miasta na Rynku zapanuje disco polo a miejski teatr pokaze spektakl „Disco Solski”. No i oczywiście nie mogło zabraknąć uświęconych tradycją wianków świętojańskich i związanych z nimi obrzędów w Parku Strzeleckim. Jednym słowem - dla każdego coś miłego. Tylko czy o to chodziło?. Igrzyska zamiast przysłowiowego chleba. I kto odpowiada za ten pseudo oryginalny szyld - lingwistyczno literacką tandetę?.

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. W krajach anglosaskich pod nazwą Midsummer, w germańskich Mittsommerfest. Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić corocznych obchodów pogańskiej Sobótki z wywodzącej się z wierzeń słowiańskich obyczajowości, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską, posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupalnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

To ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.

Zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupalną miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół których tańczono przy wtórze muzyki. Stare gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię i inne), by zapewnić płodność oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Noc Świętojańska (Noc Kupały) odgrywała również rolę podobną do współczesnych Walentynek (14 lutego). W noc świętojańską młode dziewczęta (panny) plotły wianki z kwiatów i ziół, a następnie rzucały je do wody (rzeki, jeziora). Chłopcy usiłowali je wyłowić. Dziewczęta wróżyły o zamążpójściu na podstawie tego, czyj wianek kto złowił, czyj utonął, czyj najdalej popłynął. Pozwalano również młodym parom na samotne spacery po lesie w poszukiwaniu kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście.

W tegorocznej edycji Zdearzeń 2017 szczęście uśmiechnęło się do wielu mieszkańców Tarnowa. Inauguracja Święta Miasta to moment, w którym chcemy zauważyć tych wszystkich, którzy są nieprzeciętni  - podkreślał podczas uroczystej gali prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Przyznanie nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury i tytułów Nauczyciel z Kulturą oraz wręczenie stypendiów artystycznych – tak wyglądała oficjalna inauguracja Święta Miasta Tarnowa w tarnowskim teatrze. Wyróżnionych zostało kilkadziesiąt osób.

Stypendia artystyczne w wysokości pięciu tysięcy złotych zostały przyznane po raz trzeci. Wyróżniono nimi 16 osób, zajmujących się twórczością artystyczną w kategoriach: literatura, sztuki wizualne, film, muzyka i taniec. Komisja, która decydowała o przyznaniu stypendiów, oceniła, że wszystkie złożone w tym roku wnioski były wyjątkowo ciekawe i wartościowe. Wnioski składają autorzy projektów, weryfikuje je i ocenia komisja. Autorzy wybranych przez komisję propozycji dostają stypendium na ich zrealizowanie. W tym roku do komisji wpłynęło 21 wniosków.

Wśród wyróżnionych stypendiami jest muzyk, Bartłomiej Szułakiewicz, autor projektu “"Nie-zapomniane tarnowskie piosenki”. Celem jego projektu jest przypomnienie dorobku tarnowskich twórców, którzy – choć nie zrobili karier w show biznesie, są warci pamiętania. - Chcę do nich dotrzeć, spisać ich piosenki, bo niektóre nie miały nawet zapisu nutowego i z młodymi muzykami z Tarnowa zaaranżować je i nagrać na nowo – podkreśla Bartłomiej Szułakiewicz i dodaje, że ukoronowaniem projektu będzie koncert, zaplanowany na wiosnę przyszłego roku. Bartłomiej Szułakiewicz prowadzi Tarnowski Chór GOS.PL, do zeszłego roku był dyrygentem orkiestry dętej Zakładów Azotowych. Jak mówi – muzyka zajmuje mu całe życie.

Ewa Radzik, która otrzymała stypendium artystyczne w kategorii „taniec”, poprowadzi darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży z Tarnowa i okolic. Warsztaty ruszą po wakacjach, będą poświęcone głównie hip-hopowi. - Połączę zajęcia z opowiadaniem o kulturze hip-hopu. Zależy mi, żeby także ci, którzy nigdy nie tańczyli, dobrze spędzili czas na parkiecie. Chcę im przekazać czystą radość tańca - mówi autorka projektu „TT – czyli Tarnów tańczy”. Uczestnikom warsztatów będzie towarzyszyć muzyka na żywo, w wykonaniu didżeja. Ewa Radzik jest instruktorką tańca od dziesięciu lat.

Tytuły „Nauczyciel z Kulturą” są przyznawane nauczycielom, którzy poza wzorowym wypełnianiem obowiązków zawodowych animują i  życie kulturalne, popularyzują kulturę i sztukę, i robią to z pasją. Do nagrody nominują nauczycieli dyrektorzy szkół. W tym roku tytuły zostały przyznane po raz drugi, uhonorowano nimi sześcioro pedagogów.

Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury zostały przyznane w pięciu kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, Mecenas Kultury Tarnowa, Nadzieja Roku i Nagroda Honorowa za całokształt pracy w dziedzinie twórczości artystycznej i w upowszechnianiu kultury. Nagrodę Honorową i dziesięć tysięcy złotych odebrał Mariusz Szaforz, aktor związany z tarnowskim teatrem od blisko 40 lat. Pracował w teatrach w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Koszalinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, i Krakowie, zagrał około 130 ról teatralnych. Odbierając nagrodę Mariusz Szaforz podkreślał, że choć nie jest rodowitym tarnowianinem, Tarnów to jego ukochane miasto. - Przeżyłem tu najpiękniejsze chwile mojego życia – podkreślał.

Inaugurację Święta Miasta Tarnowa uświetnił koncert Kajetan Borowski Trio. Kajetan Borowski otrzymał stypendium artystyczne w ubiegłym roku.

Oto lista nagrodzonych:

Laureaci stypendiów artystycznych w wysokości 5 000 zł:

- w kategorii literatura:

Krzysztof Borowiec - „Muzyka rozrywkowa w Tarnowie. Lata 1956-2000”

Joanna Domańska - „Tarnów pełen opowieści”

- w kategorii sztuki wizualne:

Janusz Grysiewicz – sztuki wizualne

Monika Stec - „Galicjanie”

Wioletta Leszczyńska - „ Tarnów jak ilustrowany”

Joanna Tyborowska - „Projekt zina o Tarnowie”

Tomasz Sobczak – wystawa jubileuszowa Tomasza Sobczaka

- w kategorii muzyka:

Kamil Juszczyk – Sayes - realizacja trzech utworów w studio nagraniowym

Agnieszka Kapustka – profesjonalna realizacja nagrań 2 piosenek grupy WASABI

Michał Książek – „Misja – ostatni krzyk miasta”

Jarosław Tucki - „Jarek Tucki Trio”

Sławomir Ramian - „Starnowa 2017”

Bartłomiej Szułakiewicz - „Nie-zapomniane tarnowskie piosenki”

Piotr Pociask – wydanie płyty „Piotr Pociask Quartet – I see”

- w kategorii taniec:

Ewa Radzik - „TT - czyli Tarnów tańczy”

- w kategorii film:

Jakub Szydłowski – Tarnów in Timelapse

O przyznaniu stypendiów artystycznych zdecydowała komisja w składzie: Anna Krakowska, Ryszard Pagacz, Marek Ciesielczyk, Zbigniew Kajpus, Krystyna Latała, Ewa Łączyńska – Widz, Piotr Kopa oraz Marcin Sobczyk.

Laureaci tytułu Nauczyciel z Kulturą:

Magdalena Latawska-Honkisz - SP nr 14

za angażowanie się w działalność kulturalną Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Magdalena Trusz - Szkoła Podstawowa nr 3

za spójną, atrakcyjną dla najmłodszych odbiorców kultury edukację, wspartą osobistym prowadzeniem wydarzeń kulturalnych na rzecz TCK.

Paweł Kalita – Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie

za pasję i zaangażowanie w wspieraniu i inspirowaniu młodych ludzi, którzy chcą nie tylko zdobyć zawód technika, ale też rozwijać swoje zainteresowania, w tym teatralne.

Mateusz Olejnik – Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych

za wytrwałe inspirowanie uczniów szkoły technicznej do pogłębiania wiedzy o Tarnowie i regionie, skuteczne przekonanie i wiarę w to, że inteligencja i mądrość młodych ludzi przekracza podziały na humanistykę i przedmioty ścisłe.

Beata Sutkowska - Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie.

za angażowanie się w działalność kulturalną Centrum Sztuki Mościce. Za „Terapię Tańcem” grupy dzieci niesłyszących.

Monika Widomska – III Liceum Ogólnokształcące

za wieloletnią współpracę z Biurem Wystaw Artystycznych, świadomość tego, że nawet najlepsza reprodukcja nie zastąpi kontaktu z prawdziwym dziełem sztuki.

Kapituła przyznająca tytuł „Nauczyciel z kulturą 2017”: Agnieszka Kawa – dyr. CSM, Ewa Stańczyk – dyr. MBP, Ewa Łączyńska – Widz – dyr. BWA, Rafał Balawejder – dyr. Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Tomasz Kapturkiewicz – dyr. TCK, Andrzej Szpunar – dyr. MO

Szkoły, w których pracują Nauczyciele z Kulturą, zostały nagrodzone grantem, ufundowanym przez prezydenta Tarnowa w wysokości 5 000 zł do wykorzystania na projekt z zakresu edukacji kulturalnej w roku szkolnym 2017/2018.

Inaugurację Święta Miasta Tarnowa uświetnił koncert Kajetan Borowski Trio. Kajetan Borowski otrzymał stypendium artystyczne w ubiegłym roku.

Nagrody Miasta Tarnowa:

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Tarnowie w sprawie ustanowienia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury, Kapituła Nagród w składzie: Krystyna Latała, Kazimierz Koprowski, Maria Kanior, Grażyna Nowak, Anna Śliwińska, Monika Faron – Miśtak, Witold Pazera, Marcin Sobczyk, na posiedzeniu w dniu 18 maja 2017 r. rozpatrzyła i zaopiniowała wnioski oraz zaproponowała kandydatów do Nagród Miasta Tarnowa w pięciu kategoriach.

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej:

Bartłomiej Bałut - artysta plastyk, absolwent tarnowskiego liceum plastycznego, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 2012 r.  uzyskał doktorat. Od 2013 r. pracownik dydaktyczny, a od 2015 r. dyrektor Instytutu Sztuki w PWSZ w Tarnowie. Zajmuje się malarstwem oraz projektowaniem identyfikacji wizualnej  i grafiki reklamowej. Prezentuje indywidualne wystawy w kraju i za granicą, bierze udział w wystawach zbiorowych.

Laureat otrzymał statuetkę, oraz nagrodę w wysokości 7 000 zł

Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury:

Nagrodę Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury w roku 2017 r. otrzymuje Edyta Korus i Adam Kawa - tancerze, choreografowie, pedagodzy. Założyciele i nauczyciele Ogniska Baletowego w Tarnowie, w którym od 25 lat niezwykle profesjonalnie wychowują dziesiątki tancerzy. W tym roku obchodzą jubileusz 25 lat istnienia Ogniska.

Laureaci otrzymali statuetkę oraz nagrodę w wysokości 5 000 zł

Nagroda „Mecenas Kultury Tarnowa”:

Nagrodę Mecenas Kultury Tarnowa w roku 2017 otrzymuje Małopolska Telewizja IMAV

Małopolska Telewizja IMAV działa w Tarnowie, realizuje wiele projektów związanych z kulturą; obsługuje wydarzenia kulturalne w mieście i regionie.

Nagroda „Nadzieja Roku”.

Nagrodę Miasta Tarnowa „Nadzieja Roku” 2017 otrzymuje Robert Maciejowski.

Robert Maciejowski - pianista, tegoroczny absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Tarnowie. Dwukrotny stypendysta Morningside Music Bridge oraz MKiDN,  siedmiokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Tarnowa za osiągnięcia artystyczne. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w warsztatach i w kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych; laureat wielu nagród, konkursów, przesłuchań krajowych i międzynarodowych.

Laureat otrzymał statuetkę autorstwa Arlety Kocoł – Łobody, dyplom okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 złotych.

Nagrodę Honorową za całokształt pracy w dziedzinie twórczości artystycznej i w upowszechnianiu kultury w 2017 r. otrzymuje Mariusz Szaforz, aktor związany z tarnowskim Teatrem od sezonu 1977/78. Pracował w teatrach w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Koszalinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, i Krakowie. Zagrał około 130 ról teatralnych. Współpracuje z dziećmi i młodzieżą, a także członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku; laureat wielu nagród i wyróżnień, między innymi „Uskrzydlony”. W 2016 r. obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej.

Laureat otrzymał statuetkę, dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.

Laureatami Stypendiów artystycznych w roku 2017 zostali:

– w kategorii literatura:

Krzysztof Borowiec – ‚Muzyka rozrywkowa w Tarnowie. Lata 1956-2000”
Joanna Domańska – ‚Tarnów pełen opowieści”

– w kategorii sztuki wizualne:

Janusz Grysiewicz – sztuki wizualne
 Monika Stec – ‚Galicjanie”
Wioletta Leszczyńska – ‚ Tarnów jak ilustrowany”
Joanna Tyborowska – ‚Projekt zina o Tarnowie”
Tomasz Sobczak – wystawa jubileuszowa Tomasza Sobczaka.

– w kategorii muzyka:

Kamil Juszczyk – Sayes – realizacja trzech utworów w studio nagraniowym
 Agnieszka Kapustka – profesjonalna realizacja nagrań 2 piosenek grupy WASABI
 Michał Książek – ‚Misja – ostatni krzyk miasta”
Jarosław Tucki – ‚Jarek Tucki Trio”
Sławomir Ramian – ‚Starnowa 2017”
Bartłomiej Szułakiewicz – ‚Nie-zapomniane tarnowskie piosenki”
Piotr Pociask – wydanie płyty ‚Piotr Pociask Quartet – I see”

– w kategorii taniec:

Ewa Radzik – ‚TT – czyli Tarnów tańczy”

– w kategorii film:

Jakub Szydłowski – Tarnów in Timelapse

‚Nauczyciel z kulturą 2017”

 Magdalena Latawska-Honkisz – SP nr 14
 Magdalena Trusz – Szkoła Podstawowa nr 3
 Paweł Kalita – Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie
 Mateusz Olejnik – Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
 Beata Sutkowska – Zespół Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie
 Monika Widomska – III Liceum Ogólnokształcące

Na koniec muzyczna kurenda święta miasta:

PIĄTEK, 23 czerwca

Pierwsze takty usłyszymy na Rynku już o godz. 19:30. Na scenie będziemy mogli zobaczyć m.in. The Seeds, czyli tarnowski zespół wykonujący na żywo covery oraz realizujący własną twórczość. Młodzi, profesjonalni muzycy z dużym doświadczeniem scenicznym oraz wyjątkowa wokalistka zapewnią doskonałą zabawę. Zespół tworzą: Agata Łabno – wokal, Kuba Wójcik– perkusja, Kuba Jucha – gitara, Maksymilian Kapustka – bas, Maciej Marcinkiewicz – instrumenty klawiszowe.O g. 20:15 zaplanowano występ kolejnego wokalisty. Leski, bo o nim mowa, to polski wokalista tworzący na pograniczu dream popu i indie-folku, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. Jego debiutancka płyta „Splot” ukazała się w 2015 r., ale artysta dał się poznać już wcześniej samodzielnie wydaną ep-ką „Zaczyn” w kwietniu 2014 roku, która zaowocowała kontraktem fonograficznym. Jesienią 2014 artysta odbył wspólną trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Leski odebrał nagrodę Trójki w kategorii muzyka rozrywkowa – debiut roku. Jego album był nominowany do muzycznych nagród Fryderyki 2016 w kategorii Fonograficzny debiut roku.

Około godz. 21:30 na scenie pojawi się Mrozu, czyli Łukasz Mróz. Wokalista wykonujący muzykę z pogranicza popu, r&b czy neo-soulu, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów. Jako Mrozu fonograficznie debiutował w 2009 roku albumem „Miliony monet”, ale jego głos czy produkcje można było również usłyszeć na płytach czołowych polskich raperów i wykonawców reggae. Współpracował m.in. z:  Natural Dread Killaz, Jamal, EastWest Rockers, Junior Stress, Molesta Ewenement. Rok 2010 przynosi kolejny album „Vabank” i nominacje do nagród m.in. : MTV Music Awards, Eska Music Awards czy VIVA Comet, którą wygrywa w kategorii Debiut roku. W 2014 roku Mrozu pokazał się jako ukształtowany artysta, który płytą „Rollercoaster”, udowodnił, że wciąż ma talent do pisania chwytliwych piosenek. Pochodzą z niej takie hity jak: „Rollercoaster”, „1000 metrów nad ziemią”, „Jak nie my to kto”, „ Poza Logiką” czy wykonany wspólnie z chórem Sound n’ Grace „Nic do stracenia”, który okazał się najczęściej graną piosenką w radiach w 2014 roku. Najnowszy solowy album „Zew” na światło dzienne wyszedł w lutym tego roku.

    

SOBOTA, 24 czerwca

We włoski klimat wprawi wszystkich koncert w Centrum Sztuki Mościce w ramach Zdearzeń. O godz. 19:00 kolejne spotkanie z cyklu Spis Treści Poufnych. Tym razem będą to „Włoskie wakacje”. W programie La Dolce Vita, czyli koncert piosenki włoskiej, wystąpi Nicola Palladini z zespołem. Zaplanowano również spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Maciejem Brzozowskim, promocję książek „Włosi. Życie to teatr" i „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat". Będzie też okazja spróbować smaków kuchni włoskiej, a na deser projekcja filmu Woody Allena „Zakochani w Rzymie”.

Na Rynku jako pierwszy wystąpi zespół Robert & Żaneta Lubera, który od lat realizują własną wizję artystyczną, próbując odejść od sztampowych produkcji muzycznych. Przez wiele lat takie podejście do muzyki zaowocowało koncertami z wieloma artystami, jak: Maciej Maleńczuk, Piotr Nalepa, Maciej Balcar, Ewelina Flinta, Krzysztof Zalewski, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Kasia Kowalska czy  Ewa Bem.

We włoski klimat wprawi wszystkich koncert w Centrum Sztuki Mościce w ramach Zdearzeń. O godz. 19:00 kolejne spotkanie z cyklu Spis Treści Poufnych. Tym razem będą to „Włoskie wakacje”. W programie La Dolce Vita, czyli koncert piosenki włoskiej, wystąpi Nicola Palladini z zespołem. Zaplanowano również spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Maciejem Brzozowskim, promocję książek „Włosi. Życie to teatr" i „Boskie. Włoszki, które uwiodły świat". Będzie też okazja spróbować smaków kuchni włoskiej, a na deser projekcja filmu Woody Allena „Zakochani w Rzymie”.

Na Rynku jako pierwszy wystąpi zespół Robert & Żaneta Lubera, który od lat realizują własną wizję artystyczną, próbując odejść od sztampowych produkcji muzycznych. Przez wiele lat takie podejście do muzyki zaowocowało koncertami z wieloma artystami, jak: Maciej Maleńczuk, Piotr Nalepa, Maciej Balcar, Ewelina Flinta, Krzysztof Zalewski, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Kasia Kowalska czy  Ewa Bem.

The Beatles „Biały Album”: Tymon Tymański, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Krzysztof Zalewski, The Transitors. Projekt ten powstał w 2016 r. z inicjatywy Tymona Tymańskiego, który również odpowiedzialny jest za aranżacje. „Biały Album” to z wielu powodów wyjątkowe wydawnictwo Beatlesów, mniej znane od popularnych szlagierów zespołu, ale jednocześnie najwybitniejsze. To wspaniała inspiracja i ogromne pole do muzycznych poszukiwań. Po serii ubiegłorocznych koncertów, Tymon Tymański z pełną odpowiedzialnością mówi: „Dopiero teraz czuję, że mam taki zespół, z którym mogę zmierzyć się z wyzwaniem jakim są The Beatles. Mamy muzyków, których nie powstydziłby się Frank Zappa, całą plejadę wybitnych instrumentalistów rodem ze sceny jazzowej (…) i trójkę wokalistów bardzo bliskich memu sercu, tworzących niesamowitą mozaikę. Dwie cudowne kobiety o głosach wzajemnie się uzupełniających, ale też zupełnie przeciwnych: Natalię Grosiak z jej pięknym, zjawiskowym głosem oraz divę rock- soulową Natalię Przybysz i Krzyśka Zalewskiego, wspaniałego gitarzystę, wokalistę, wielkiego fana The Beatles, dzięki któremu i ja poczuję trochę ikry i młodości. (…) Każdy z wokalistów jest liderem swojej formacji, więc wiem, że każdy jest w stanie porwać publiczność i zaczarować ten moment w czasie.”

    

NIEDZIELA, 25 czerwca

W tarnowskim teatrze o godz. 19:00 odbędzie się koncert RockMontownia. Jeden z najlepszych tarnowskich gitarzystów, Piotr Smoleń, zaprasza na czwartą odsłonę tego muzycznego cyklu. Podczas koncertu zaprezentują się nie tylko uczniowie Szkoły Gitarowej Piotra Smolenia, ale również wokaliści ze Studia Wokalnego Sławomira Ramiana, adepci gitary basowej z Szkoły Rocka Grzegorza Noska oraz zaproszeni goście. Usłyszeć będzie można przeboje takich gwiazd, jak Amy Winehouse, Jimi Hendrix, Roxette, Bon Jovi, Metallica czy Pink. Na zakończenie, specjalnie wybrane rockowe szlagiery zaprezentują natomiast sami nauczyciele.

Godzinę później, o 20:00 rozpocznie się kolejny koncert. Tym razem na płycie Rynku zagra Big Contest Band. Impreza ta będzie okazją do włączenia się we wspólną, taneczną zabawę. Z kolei o godz. 21, pod Ratuszem, rozpocznie się muzyczne widowisko „Disco Solski”. Aktorzy Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego zaprezentują historię, w której nie zabraknie najpopularniejszych utworów disco polo. Widzowie z pewnością będą zaskoczeni nietypowymi aranżacjami tych piosenek, które niekoniecznie muszą kojarzyć się z tym gatunkiem muzycznym.

   

Źródło: tarnow.net.pl, tarnow.pl /zdjęcia - Paweł Topolski/
Ryszard Zaprzałka