Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Pod Szczęśliwą Gwiazdą"

To nazwa tegorocznej VII już edycji Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży odbywającego się w Pałacu Młodzieży w Tarnowie od 15 do 19 maja 2017 r. Wzięło w nim udział 395 uczestników. W związku z festiwalem przez Pałac przewinęło się w tym okresie prawie tysiąc osób. Widownia podczas koncertu finałowego była wypełniona. Podsumowaniem festiwalu, a także dodatkową nagrodą dla uczestników były warsztaty teatralne, muzyczne i taneczne zorganizowane w sobotę 20 maja 2017 r., w których wzięły udział 53 osoby. Jedną z grup biorących udział w tarnowskim Festiwalu było koło teatralne „A’ PROPOS ” działające w Gimnazjum Nr 6 im. Jana Pawła II w Tarnowie-Krzyżu, prowadzone przez Ewę Tomasik-Adamczak, która pracę w tamtejszej szkole udanie łączy z aktorstwem w znanym w całej Polsce tarnowskim Teatrze Nie Teraz. Spektakularnym efektem pracy z młodzieżą był sukces jej podopiecznych, którzy za spektakl przygotowany na podstawie powieści Wacława Holewińskiego, - "Opowiem ci o wolności" w reżyserii Ewy Tomasik-Adamczak – otrzymali Złotą Maskę w kategorii: Formy teatralne „Maska 2017”. Wyróżnienie indywidualne otrzymała też aktorka tego teatralnego teamu Lena Hańbicka za grę aktorską i śpiew. Gratulując pani Ewie i jej utalentowanym podopiecznym warto dodać, że uhonorowany aż dwoma znaczącymi nagrodami występ grupy „A' PROPOS” to także znakomita promocja krzyskiego Gimnazjum i całego tamtejszego środowiska. 

"Opowiem ci o wolności" to znana powieść Wacława Holewińskiego, nagrodzona w 2013 roku prestiżową Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie." /Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska"/

"Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia". /Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"/ .

Protokół z posiedzenia Jury Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży „Pod Szczęśliwą Gwiazdą”

Kategoria 1: Formy teatralne – „MASKA 2017”

Jury Regionalnego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Maska 2017”, przeprowadzonego w Pałacu Młodzieży w Tarnowie w dniach 15-16 maja 2017 roku,            w składzie:
Izabela Surdej– przewodnicząca jury
Agata Abou Dan – członek jury
Jerzy Świtek –członek jury
po obejrzeniu 10 konkursowych spektakli teatralnych przygotowanych przez szkolne zespoły dziecięce i młodzieżowe, postanowiło przyznać:

– w kategorii 13-18 lat:

Złotą Maskę
koło teatralne „A’ PROPOS ” działające przy GIMNAZJUM  NR 6 W TARNOWIE za spektakl „OPOWIEM CI O WOLNOŚCI ” w reż. Ewy Tomasik - Adamczak.

Indywidualne wyróżnienie aktorskie otrzymuje:

LENA HAŃBICKA za rolę i  śpiew w spektaklu ”OPOWIEM CI O WOLNOŚCI” koło teatralne „A’ PROPOS ” działające przy GIMNAZJUM  NR 6 W TARNOWIE w reż. Ewy Tomasik - Adamczak.

Skład grupy:

Lena Hańbicka – Maria

Justyna Szczurek – Wala

Klaudia Krakowska – Wanda, Niemiec

Gabriela Stachura – Bronka, Jadzia

Julia Stachura – Zofia, Natręt

Angelika Dziedzic – Rena

Martyna Hajduk – Kapo

Tomasz Bieńkowski – Pilar, Magier

Hubert Zaucha – Prut, UB

Ilona Stankevych - UB

Kasper Pompa – Profesor, Wodzirej

 

Źródło: Pałac Młodzieży w Tarnowie i Teatr Nie Teraz

Ryszard Zaprzałka

zdjęcia -  Jolanta Żeleźnik