Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Pegazem po Tarnowie - 604 /Zaduszki 9

Zaduszki 9

Czyli Wypominki Antoniego Sypka

Oto nagroda dla Was. Fotografie dwóch odnowionych nagrobków za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty. Za Wasze pieniądze. Pierwszy nagrobek to Jan Styła (1837-1910), kwatera IV, nauczyciel, radny, założyciel i wieloletni sekretarz Stowarzyszenia Chrześcijańskich Rzemieślników Gwiazda oraz prezes Kasy Chorych. Protoplasta rodziny Stylińskich, bohaterów z 1914-1918. Drugi to Karol Grabowicz (1819-1886) kwatera I, ordynator Szpitala Powszechnego w Tarnowie w okresie Powstania Styczniowego. Wsławił się niezwykłą opieką nad rannymi powstańcami przywiezionymi do Tarnowa zza Wisły z Kieleckiego, gdzie toczyły się w 1863 r. walki.

W sumie przez 23 lata kwestowania zebraliśmy od społeczeństwa podczas kwestowania ponad 500 tys. zł. i odnowiliśmy 52 nagrobki, które uratowaliśmy od zagłady. Na fotografiach uratowane właśnie nagrobki tak wyglądały przed konserwacją. Tymczasem Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, uzyskał jednym pociągnięciem pióra wicemarszałka Sorysa blisko 2.5. mln zł na ratowanie żydowskiego kirkutu w Tarnowie. Umieli rozpisać aplikację, mieli potężne siły sprzymierzone i ni stąd ni zowąd dostali unijne w większości pieniądze. Nasza tymczasem nekropolia jak uboga sierota. Tu leży cały Tarnów, ludzie którzy tworzyli historię miasta od ponad 200 lat.

Miasto 3 razy odnawia ulicę Krakowską, ile nagrobków za to partactwo byśmy odnowili? A tak, ten najpiękniejszy w Polsce Południowej Stary Cmentarz umiera mimo Waszego i naszego poświęcenia. Ponad 2 miliony dostali, Boże, ja za te pieniądze postawiłbym na nowo krzyże granitowe na mogiłach Legionistów w kwaterze V Starego Cmentarza, na 100-lecie Niepodległości. Zobaczcie w. Zaduszki, jak te groby Legionistów wyglądają.