Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Pegazem po Tarnowie 602 /Zaduszki 7


Zaduszki 7

Czyli Wypominki Antoniego Sypka

Własnie mija 90-lecie Muzeum. Oto założyciel Muzeum, pewnie nikt mu się specjalnie nie pokłoni podczas Jubileuszu. Co za społecznik. Oto jego dane: Józef Kazimierz Jakubowski (1861-1942), prokurator, w młodości znany podróżnik, dotarł, jako trzeci Polak na Spitzbergen, autor książek, wielki działacz społeczny. Założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum w Tarnowie, inicjator i główny wykonawca sprowadzenie w 1929 r. prochów gen. Józefa Bema z Turcji do Tarnowa. Wieloletni radny miejski, asesor magistratu.

Czy wiecie, że był pierwszym podróżnikiem, który zdobył słynny Nordkapp od strony morza bez użycie lin!!! Napisał głośną nie tylko w Polsce książkę dla młodzieży o wyprawach podróżniczych. Dziś jakoś jej nie wznawiają, ale dziś sprzedają przecież tzw. książki w Biedronkach i w Galeriach.

Jego grobowiec na Starym Cmentarzy był w katastrofalnym stanie. Dopiero 4 lata temu Komitet za pieniądze Wasze odrestaurował grobowiec jednego z największych tarnowian XX wieku. Nie Muzeum, nie starosta, nie miasto, tylko Wy. Moim skromnym zdaniem już dawno Muzeum Okręgowe w Tarnowie powinno nosić jego imię. Panowie nie kombinujcie. Na fotografii Józef Jakubowski i jego pierwsza żona Wanda z Jakobich. Ponadto fotografia nagrobka na Starym Cmentarzu, po prawej stronie głównej alei tuż przed kaplicą Sanguszków, przed grobowcem Bpa Janowskiego. Oraz za wiki fotografie Nordkapp w Norwegii, najdalej na północ wysuniętego kawałka Europy. Zapalcie mu świeczkę na grobie, tylko nie stawiajcie znicza na nagrobku.