Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Szósty festiwal, pierwsze święto.

Tylko dni dzielą nas od oficjalnego - niedziela 29.X.2017 - rozpoczęcia szóstej edycji Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. W tym roku ten cykl oddolnie organizowanych przez nas imprez kulturalnych i edukacyjnych towarzyszył będzie – po raz pierwszy obchodzonemu oficjalnie – Świętu Miasta „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z października 1918 r. Anonsował ten unikalny projekt podczas specjalnej konferencji prasowej w UM /poniedziałek 23.X./jeden z jego głównych organizatorów Piotr Dżiża, reprezentujący Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. - O ustanowienie tego Święta apelowaliśmy i zabiegaliśmy od lat. Cieszymy się, że przychylnym okiem na nasze starania popatrzył obecny przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Koprowski, a początkiem bieżącego roku tarnowscy radni obecnej kadencji jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie. A już dzisiaj, we środę 25 X o godz. 17 w Starostwie Powiatowym odbył się multimedialny wykład Wojciecha Sypka, stanowiący preludium do rozpoczynającego się właśnie VI Festiwalu Niepodległości. Jego tytuł to ”Tło i przebieg przewrotu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918″. Stanowił on  rozszerzoną wersję referatu przygotowanego przez tego cenionego tarnowskiego historyka – regionalistę i pedagoga na marcową sesję inauguracyjną projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Wykład W. Sypka był znakomitą okazją do zapoznania się z aktualnym stanem wiedzy na temat wydarzeń, które stały się powodem  do ustanowienia w dniu 30 X Święta Miasta Tarnowa  – Dnia Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym. Nasz portal jest jednym z patronów medialnych tych patriotycznych obchodów.


Festiwal Niepodległości to idea całkowicie oddolna i prawdziwie obywatelska, organizowana wolontaryjnie przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Cykl, składający z wielu przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych zainaugurowano pod koniec października 2012 roku. Kolejne edycje głównego bloku imprez festiwalowych organizowane są co roku w tym właśnie czasie. Termin nie jest oczywiście przypadkowy. Wybrany został na pamiątkę wydarzeń sprzed blisko stulecia, kiedy to tarnowianie – jako pierwsi  w kraju, w nocy z 30 na 31 października 1918r. – zrzucili jarzmo zaborcze,  rozbrajając Austriaków i przejmując również pełną władzę cywilną nad miastem i okolicą,  po akcie poddania się przez tarnowską  Radę Miasta „rządowi w Warszawie”.

Festiwal -  z założenia już cykliczny – ma stanowić oddolne, obywatelskie wzmocnienie dla  dumnego hasła „Tarnów – Pierwszy Niepodległy”, jakim posługuje się  nasze Miasto, a odnoszącego się do tej chlubnej,  radosnej  karty naszej lokalnej i ogólnonarodowej  historii.

Podczas wszystkich festiwalowych i świątecznych imprez kontynuowana będzie – zainicjowana przez Społeczny Komitet - zbiórka funduszy na pamiątkową Tablicę/Ścianę Pamięci poświęconą  uczestnikom chwalebnych wydarzeń z 30/31 X 1918 roku w Tarnowie, których nazwiska wciąż pozostają dla tarnowian anonimowe. Tablica odsłonięta zostanie za rok, w czasie obchodów setnej rocznicy pionierskiego przewrotu niepodległościowego w naszym mieście.

Spośród zaplanowanych przez nas festiwalowych imprez polecamy w tym roku m.in.  spotkanie z profesorem Janem Żarynem, które odbędzie się w starostwie powiatowym w Tarnowie 27 października (piątek) o godz. 17:00, stanowiąc prolog festiwalu.

W niedzielę 29 października o godz. 18:00 organizatorzy zapraszają do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na tradycyjną Galę Festiwalu, podczas której kolejne osoby zasłużone dla środowisk patriotycznych w naszym mieście i regionie otrzymają „Szablę Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości”. Po tej ceremonii szósty już raz będziemy mogli wziąć udział w Koncercie Bardów. W tym roku będzie to koncert pieśni patriotycznych Arkadiusza Kobusa w wykonaniu zespołu wokalnego El Fuego, działającego przy Klubie 25  Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Serdecznie Państwa zapraszamy na to wyjątkowe, corocznie najważniejsze  wydarzenie festiwalowe.

Wśród przygotowywanych wydarzeń w świątecznym dniu 30 października na szczególną uwagę zasługuje Wielki Spacer Historyczny, którym na czele z prezydentem Tarnowa i przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, przejdziemy popołudniu – tuż po zakończeniu uroczystej wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu -  ulicami Tarnowa. Odświętny pochód powędruje z Rynku do kolejnych historycznych przystanków przez ulice: Katedralną, Wałową, Piłsudskiego (Pomnik Nieznanego Żołnierza), Legionów do Parku Strzeleckiego, pod Pałacyk Strzelecki. Tam, około godziny 16:30  rozpocznie się Piknik Niepodległościowy z grochówką,  kilkoma scenami rekonstrukcyjnymi i śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Kity oraz młodych tarnowskich artystów: Joanny i Aleksandry Kurek, Dawida Mika, Artura Łukasika, Gabriel Rękasa, Filipa Kota, Kornela Uriasza i Dominika Fitrzyka. Na zakończenie Pikniku zaplanowano jeszcze spektakularny pokaz laserowy.

Tylko tego dnia i tylko tam, każdy z uczestników Spaceru i Pikniku otrzyma okolicznościową publikację z ilustrowanym przewodnikiem po obiektach odwiedzanych na trasie Spaceru oraz śpiewnikiem patriotycznym.

W dniach 6 i 7 listopada (od godziny 11:00) w kinie „Marzenie” zaplanowano 2-dniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, autora m.in. filmu „Zdradzeni o świcie„  o kapelanie Żołnierzy Wyklętych księdzu Władysławie Gurgaczu, który zobaczymy w pierwszym dniu przeglądu oraz „Tajne Spec. znaczenia” o Lechu Wałęsie  (obrosły już legendą film zrealizowany przed blisko dekadą dla TVN, którego ta telewizja nigdy na swojej antenie nie wyemitowała) oraz tegorocznego filmu „Gdzie jest porozumienie gdańskie ?„, które zobaczymy w drugim dniu przeglądu.

7 listopada (środa) o godzinie 17:00 będzie można się spotkać z Krzysztofem Brożkiem w Piwnicy TCK, Rynek 5.

Z kolei 10 listopada o godz. 11:00 na tarnowskim Rynku (pod świątecznym, ogrzewanym namiotem) historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918 w naszym regionie. Debata będzie stanowić zwieńczenie tegorocznych  działań w segmencie badawczym realizowanego przez nas długofalowego projektu „Pierwsi Niepodlegli”.

Festiwalowi towarzyszy też kontynuacja środowego cyklu wykładów lokalnych badaczy i popularyzatorów najnowszej historii Tarnowa i okolic. I tak, już 25 października z referatem „Tło i przebieg zrywu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918″ zaprezentował się Wojciech Sypek, 8 listopada - Antoni Sypek (wykład „Stylińscy”), a 22 listopada Tarnów odwiedzi gość z Krakowa i Nowego Sącza jednocześnie - Jerzy Giza, autor m.in. monografii o Organizacji „WOLNOŚĆ”. Wszystkie wykłady odbędą się w starostwie o godzinie 17:00.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Serdecznie zapraszamy zatem do wspólnego świętowania nie tylko na imprezy organizowane w ramach Festiwalu, ale też uroczystości współorganizowane w ramach lokalnego Święta – wespół z samorządem Tarnowa – przez przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasiadających w Kapitule Festiwalu, która przekształciła się między edycjami, w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Na podstawie materiałów organizatorów - Ryszard Zaprzałka