Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Klisze pamięci

Wczoraj, 27 stycznia, obchodziliśmy uroczyście 75. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Były delegacje z całego świata, koronowane głowy, prezydenci i premierzy, ale najważniejsza była ponad 200. osobowa grupa ocalałych z zagłady więźniów. To oni zajęli najbardziej eksponowane, honorowe miejsca w specjalnym namiocie-kaplicy. To ich przejmujące świadectwa były prawdziwym katharsis, po którym jeno wielka cisza, wielka modlitwa i niemy krzyk NIGDY WIĘCEJ! . To dobra okazja aby przypomnieć, coraz bardziej zapominany fakt, że to właśnie z Tarnowa wyruszył 14 czerwca 1940 roku pierwszy transport więźniów do Oświęcimia. I, o czym mało kto wie, że wśród 728 jego uczestników był m.in. Marian Kołodziej – artysta plastyk i scenograf, jeden z największych współczesnych polskich artystów. To on stał w pobliżu św. Maksymiliana Kolbe podczas pamiętnego apelu w 1941 roku, podczas którego zgłosił się na śmierć za innego więźnia. Fakt ten odcisnął się na całym późniejszym życiu Mariana Kołodzieja.

 

Czytaj więcej...

Alicja w krainie Panoram

To już drugie w tym roku znaczące odejście ważnej osobistości tarnowskiej kultury. We czwartek 9 stycznia pożegnaliśmy na Cmentarzu Komunalnym w Klikowej Tomka Habiniaka – znakomitego rysownika, grafika i karykaturzysty (poświęcaliśmy mu odrębne wspomnienie, teraz przygotowywana jest wystawa jego prac), a już jutro, we środę 22 stycznia na tym samym cmentarzu odbędzie się pogrzeb Alicji Majcher-Węgrzynek – emerytowanej kustosz Muzeum Okręgowego, niezmordowanej poszukiwaczki części Panoramy Siedmiogrodzkiej (poniżej publikujemy Jej tekst poświęcony tej sprawie napisany dla tkk w 2013 r.), autorki wielu artykułów i książek, znawczyni pamiątek po gen. Bemie i Poetefim, miłośniczki sztuki i muzyki klasycznej. Pani kustosz całe swoje zawodowe życie poświęciła słynnej Panoramie Siedmiogrodzkiej Jana Styki, z pasją naukowca - detektywa odkrywając kolejne jej fragmenty i z determinacją walcząc o ich pozyskanie dla tarnowskiego muzeum. Lata pracy naukowej poświęcone tej sprawie sprawiły, że była niekwestionowanym ekspertem w tej dziedzinie. I pomimo, że niektórzy próbowali, kiedy była już na emeryturze, zawłaszczać jej dorobek naukowy i bez jej zgody publikowali wyniki jej prac, jako własne – nie poddawała się i nadal śledziła losy tego niezwykłego obrazu, którego historia to gotowy scenariusz na film akcji. I na ironię zakrawa fakt, że to Węgrzy a nie Polacy uhonorowali naszą panią kustosz wysokim odznaczeniem państwowym. Ps. A dzisiaj 21 stycznia obchodziłby swoje 65. urodziny zmarły w 2015 r. Józef Komarewicz,  znany tarnowski dziennikarz, poeta i działacz społeczny. Dziwny ten styczeń...krzyżami znaczony.

Czytaj więcej...

Wyzwolenie - Zniewolenie

 75 lat temu, w mroźny styczniowy poranek, 18 stycznia 1945 r. we środę ok. godz. 7, na ulicach Tarnowa, dokładnie  na ul. Nowodąbrowskiej pojawił się pierwszy patrol radziecki z 304 dywizji piechoty, 108  Korpusu Armii Czerwonej, dowodzonego przez generała-majora Pawła Ilinycha. Tarnów doczekał się wyzwolenia spod krwawej, hitlerowskiej okupacji, co wcale nie oznaczało, że przyszła wtedy wolność… . Tarnów wchodził w nowy okres swojej historii, związanej z czasami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jednak, w powszechnej opinii, prawdziwe wyzwolenie miasta nastąpiło dopiero 44 lata później, podczas przewrotu ustrojowego 1989 roku. Do tego czasu mieliśmy żyć pod nową okupacją. Wielka szkoda, że tamto ważne w historii naszego miasta wydarzenie nie zostało w tym roku w jakikolwiek sposób, bardziej lub mniej, oficjalnie odnotowane. No cóż, jaki pan taki kram... Tym bardziej warto, i trzeba, o nim przypominać.  I odklamywać tę białą plamę w historii, również tej tarnowskiej!

Czytaj więcej...

90 lat temu

18 stycznia 1930 roku uroczyście otwarto Państwową Fabrykę Związków Azotowych w Mościcach. Prawie dokładnie w rocznicę tamtego wydarzenia, w piątek 17 stycznia godz.10, Centrum Sztuki Mościce zaprosiło na wykład poświęcony budowie i otwarciu fabryki, powstałej z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego. Jednej z najnowocześniejszych fabryk w Europie oraz jednej z największych inwestycji okresu międzywojennego w Polsce.  18 stycznia 1930 roku uroczyście otwarto Państwową Fabrykę Związków Azotowych w Mościcach. Fabryka chemiczna była kolejnym – po fabryce chemicznej w Chorzowie i porcie morskim w Gdyni – wzorcowym przykładem odbudowy polskiej gospodarki przez rząd II RP.  Podczas piątkowego wykładu jego uczestnicy mogli cofnąć się do lat trzydziestych XX wieku. Stanąć pośrodku łąki, w miejscu gdzie spotkała się grupa pomysłodawców i budowniczych fabryki, obejrzeć uroczyste otwarcie. Przywołać czas i miejsce utrwalone na archiwalnych fotografiach.  Tempo i rozmach tamtej budowy było niespotykane nawet jak na obecne czasy, a co dopiero kilkadziesiąt lat temu, bez wsparcia maszyn i inteligentnych urządzeń.

Czytaj więcej...

 Hollywood testosterone doctors . san-antonio best hgh doctor . of this list