Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Wojsko Polskie w Tarnowie

Zgasły nasze imiona ale świecą nasze czyny
(ks. Mieczysław Gajda)

1 sierpnia obchodziliśmy 76 rocznicę Powstania Warszawskiego przeprowadzonego w ramach Akcji „Burza”. Była to największa operacja militarna polskiego podziemia. W Akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjnych 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”, który wsławił się później w walkach pod Jamną. Pułk otrzymał początkowo nazwę "57 pułk piechoty ziemi tarnowskiej". W styczniu 1919 roku otrzymał nazwę " 13 pułk ziemi tarnowskiej", a w lutym 1919  nazwę ostateczną "16 pułk piechoty".  Rok wcześniej, 13 listopada 1918 roku, z frontu włoskiego wróciło do Tarnowa 28 oficerów i 200 szeregowych – Polaków – żołnierzy cesarskiego i królewskiego 57 pułku piechoty pod dowództwem kapitana Bolesława Menderera. W Tarnowie znajdował się także batalion zapasowy c. i k. 57 pp.  To wówczas Tarnów stał się siedzibą oddziałów wojskowych i to wtedy powstały tutaj koszary, które pamięta jeszcze wielu tarnowian. To dobra okazja do przypomnienia  jednej z mniej znanych kart historii Tarnowa.

Czytaj więcej...

Dla was pieśń moja i łzy moje

Antyczni, nadzy i ogromni,
Zastygli w krzyk kamiennych warg,
Których na łukach tryumfalnych ark
Ustawią kiedyś w rząd potomni,
Bohaterowie wielkich dni,
O was historia nie zapomni
Ziarno męczeńskiej waszej krwi
I posiew cierpień
I uniesień
Na nowy Sierpień,
Nowy Wrzesień,
Na nowych dni sześćdziesiąt trzy
.

Taki hołd niezłomnemu miastu składał poeta Antoni Słonimski. Figura Chrystusa sprzed kościoła św. Krzyża przetrwała Powstanie. Niemcy strącili ją z cokołu dopiero po jego upadku. Leżący na bruku Chrystus, obciążony krzyżem, wskazujący niebo, stał się jednym z symboli hekatomby stolicy. Niestety, w ostatnich dniach został on w sposób haniebny sprofanowany i zbezczeszczony. I to nie przypadek, że stało się to w przeddzień kolejnej 76 rocznicy tamtej hekatomby.  1 sierpnia czcimy czas największego bohaterstwa w tysiącletnich dziejach stolicy. Niemcy zabijali w Warszawie wszystkich, od małych dzieci po starców, z jednakowym okrucieństwem. W Powstaniu trwającym 63 dni, wziął udział kwiat młodzieży. Był to czas wielkiej odwagi, patriotyzmu, poświęcenia i przyjaźni. Ale także czas wielkiej modlitwy... . Przeprowadzone w ramach Akcji „Burza” Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną polskiego podziemia. W akcji „Burza” na ziemi tarnowskiej został zmobilizowany do działań bojowo - dywersyjnych 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej AK I Batalion „Barbara” pod dowództwem kpt. dypl. Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”.  W tym roku covid 19 odwołał w zasadzie większość rocznicowych uroczystości, w Tarnowie nie będzie m.in.  „Powstania pokoleń” – wspólnego śpiewania piosenek z powstania warszawskiego przed BWA. Ale za to będziemy mogli wysłuchać lub odsłuchać na YouTube, koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego Meli Koteluk i Kwadrofonik w Programie 2 Polskiego Radia oraz w TVN24 pt. "Astronomia poety. Baczyński". To materiał z płyty pod tym samym tytułem, której głównym motywem promującego ją klipu jest znana tarnowska rzeźba  „Melancholia” autorstwa Maurycego Gomulickiego zlokalizowana obok naszego BWA w Parku Strzeleckim. Ten bardzo klimatyczny album z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego został wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 76. rocznicy jego wybuchu, jako hołd oddany wybitnemu poecie czasów wojny - jednemu z bohaterów tamtych wielkich dni...

Czytaj więcej...

Nowe muzeum w Muzeum

Dzisiaj, we czwartek 30 lipca br. o godz. 9 udostępniona do zwiedzania została wystawa ukazująca bogatą historię miasta i okolic w nowo otwartym Oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20/21. Znajdziemy na niej najciekawsze i najcenniejsze obiekty ze zbiorów tarnowskiego Muzeum, dotąd nie rzadko przechowywane w piwnicznych magazynach. Otwarcie nowego Muzeum było kilkakrotnie przekładane, m.in. ze względu na pandemię korona wirusa. Jak wyjaśnia pełniący obowiązki dyrektora muzeum okręgowego Kazimierz Kurczab -  nie ma tam jeszcze zbyt dużo eksponatów, ale znakomicie uzupełniają te braki multimedia. To bardzo potrzebna i od dawna oczekiwana ekspozycja, różnie bowiem bywa z naszą wiedzą na temat miasta - mówi. Przewodnikiem po wystawie jest słynny tarnowski kataryniarz. To jego postać wyświetla się na wielkim lustrze zaraz po wejściu do placówki. Przy charakterystycznych dźwiękach katarynki opowiada o historii i zachęca do poznawania tajemnic miasta. Perforowana taśma z melodią kataryniarza biegnie po posadzkach i prowadzi zwiedzających do kolejnych sal wystawienniczych. Wędrując jej śladem goście mają pewność, że niczego nie przeoczą i nie zabłądzą w zakamarkach muzealnych pomieszczeń.

Czytaj więcej...

Ks. Sylwester Zych

czyli kronika zapowiedzianej śmierci

W przeddzień ostatnich wyborów prezydenckich, w dniu Narodowego Dnia Pamięci ukraińskiego ludobójstwo na Wołyniu i szerzej na Kresach, niejako w ich cieniu, minęła 31 rocznica śmierci jednego z kapłanów niezłomnych czasów ostatecznego(?) obalenia komunizmu. 11 lipca 1989 r., nieco ponad miesiąc po częściowo wolnych wyborach, w Krynicy Morskiej odnaleziono ciało ks. Sylwestra Zycha, duszpasterza młodzieży, kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Jego śmierć wciąż owiana jest tajemnicą, a wiele wskazuje na to, że przyczynili się do niej tzw. nieznani sprawcy. - Tak naprawdę zginął za ojczyznę, zginął za wiarę - mówił w programie Doroty Kani "Koniec systemu" historyk Tadeusz Płużański.

Czytaj więcej...

 of this list