Najpierw, we czwartek 5 września o godz. 18, w modnej Galerii Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków „Arteka”, zaproszono nas do kontemplowania wystawy malarstwa Grzegorza Wójcika „W poszukiwaniu piękna”, 36-letniego tarnowianin, absolwenta Studium Renowacji Mebli i Wyrobów Snycerskich w Tarnowie i malarstwa oraz arteterapii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zaś następnego dnia, w piątek 6 września o godz. 11, w ogrodzie sensorycznym w Parku Strzeleckim odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, wydarzenia, które od lat promuje w całym kraju czytelnictwo i polską literaturę. Tym razem Polacy pochylili się nad jednym z najważniejszych utworów romantyzmu – „Kordianem” Juliusza Słowackiego.
Grzegorz Wójcik to stosunkowo mało znany tarnowski artysta, od pewnego czasu związany z Krakowem. Jego styl to świeże spojrzenie na abstrakcję: mix kolorów, geometrii Każdy obraz to żyjącą, barwna struktura która nadaje charakter zarówno nowoczesnemu jak i temu nieco bardziej tradycyjnemu wnętrzu. – Moją pasją jest malarstwo, zarówno abstrakcyjne jak i pejzażowe. Wiele prac wykonuję techniką akrylową na płytach hdf. oraz olejną na płótnach.
Grzegorz Wójcik, to urodzony 15 czerwca 1988 roku w Tarnowie absolwent studium Renowacji mebli i wyrobów snycerskich w Tarnowie oraz malarstwa i arteterapii na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie w pracowni prof. P. Jargusza. Z powodzeniem zajmuje się malarstwem pejzażowym i abstrakcyjnym, oraz rysunkiem, renowacją mebli a także projektowaniem graficznym. Bierze aktywny udział w życiu akademickim i artystycznym miasta Tarnowa. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. Węgry, Dagestan, Niemcy, Hiszpania.
Ten interesujący i świetnie rokujący na przyszłość artysta, od 2019 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, a od 2023 roku Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków. Od ubiegłego roku należy również do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich.
Wziął udział w ponad 10 wystawach indywidualnych oraz ponad 25 zbiorowych. W tym roku uczestniczył w projekcie międzynarodowym „Marina Street Art” w portowym mieście Licata na Sycylii. Aktualnie pracuje w WTZ PSONI Koło w Tarnowie.
Wystawa w Artece czynna będzie do soboty 28 września.
„Kordian” Juliusza Słowackiego to znana wszystkim dorosłym lektura wybrana na tegoroczne Narodowe Czytanie, które w niezwykłych dla tego typu wydarzeń okolicznościach przyrody, miało miejsce w ostatni piątek piątek, 6 września, w ogrodzie sensorycznym w Parku Strzeleckim. Tym razem, ten jeden z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu czytali licznie zgromadzonym, szczególnie młodym, mieszkańcom Tarnowa uczniowie i członkowie towarzystw literackiego.
To już trzynasta edycja tego ogólnopolskiego wspólnego czytania i celebrowania polskiego dziedzictwa literackiego, na którą tradycyjnie zaprosiła Miejska Biblioteka Publiczna.
W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest „Kordian” Juliusza Słowackiego, wybrany ze względu na 190. rocznicę ukazania się tego jednego z najważniejszych dramatów polskiego romantyzmu. Słowacki napisał „Kordiana” w Szwajcarii, a dramat po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu. To dzieło, będące analizą przyczyn i skutków klęski powstania listopadowego, pozostaje jednym z najważniejszych w polskiej literaturze. W symboliczny sposób łączy motywy realistyczne z fantastycznymi, ukazując narodowowyzwoleńcze aspiracje Polaków.
Współorganizatorem Narodowego Czytania w ogrodzie sensorycznym, obok MBP było: I Liceum, Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie, III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, oddział w Tarnowie.
Ryszard Zaprzałka
fot. Tomasz Schenk