Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

12 Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza

To już jutro,  w piątek 20 listopada,  w Centrum Sztuki Mościce startuje ten oryginalnie pomyślany, interdyscyplinarny Festiwal Sztuki - imprezy wymyślonej i stworzonej w 2003 roku przez ówczesnego charyzmatycznego dyrektora Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie Bogusława Wojtowicza (1956 - 2010). Każdorazowo program Festiwalu będący swoistą kwintesencją filozofii pojmowania  przez jego twórcę sztuki, jako kolażu plastyki, muzyki, teatru, kina itp.,  jest tak naprawdę wypełnianiem jego artystycznego testamentu.  Boguś zaplanował to przedsięwzięcie w oparciu o niektóre założenia legendarnego ugrupowania artystycznego Fluxus. Nazywał festiwal "świętem sztuki" (w tym roku potrwa ono do 10 grudnia), którego formuła przypominać miała jazzową improwizację, a więc efektownie łączyć rozmaite dziedziny sztuki, m. in. poprzez uczestnictwo artystów z różnych kręgów kulturowych, mogących realizować swoje własne, niesztampowe projekty. Organizatorzy kontynuują te założenia tworząc  sposobność do bezpośredniego kontaktu z ludźmi sztuki. Umożliwiają udział w wyjątkowych wystawach, spektaklach teatralnych, koncertach, wykładach, spotkaniach z artystami, happeningach, warsztatach, gwarantujących najwyższy poziom artystyczny.  Podobnie będzie i  w tym roku. Oto szczegóły…

Gośćmi ArtFestu byli dotychczas m. in.: rezydenci Andrzej Dudziński oraz Janusz Fogler, Ryszard Horowitz, Wojciech Prażmowski, Jerzy Skolimowski, Lou Beach, Stasys Eidrigevicius, Krzysztof Gierałtowski, Łódź Kaliska, Wojciech Druszcz, Dariusz Bugalski, Leon Tarasewicz, Maja Komorowska, Krzysztof Ścierański, Nigel Kennedy & Kroke, Motion Trio, Zbigniew Jakubek Quartet, Tomasz Stańko, Susan Weinert, Gaba Kulka, VOO VOO i Haydamaky, Andrzej Stasiuk, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik z „Galerią Bezdomną”, Sambor Dudziński,  Leszek Mądzik, Wojtek Pszoniak, Małgorzata Braunek, Janusz Głowacki, Olena Leonenko, Osjan, Motion Trio, LUC, Urszula Dudziak, Julia Marcell, Anna Maria Jopek, Mitch & Mitch.

Doświadczenie przenikania się różnych estetyk i tradycji, możliwe było dzięki twórczości m. in.: amerykańskiej (Glenn Guay), greckiej (Milo Kurtis), indyjskiej (Girindhar Udupa), afrykańskiej (Motema Africa), hiszpańskiej (Giulia y Los Tellarini), bułgarskiej (Fanfara Kałasznikow). Prezentowaliśmy twórczość Jana Saudka, Jerzego Nowosielskiego, Lexa Drewińskiego, malarstwo i rzeźby wybitnych polskich artystów w hołdzie Brunonowi Schulzowi. Dowodem uznania dla festiwalu ArtFest były liczne nagrody przyznawane przez dziennikarzy i tarnowian, m. in. w kategorii najważniejszego wydarzenia kulturalnego roku.

ArtFest to festiwal nie tylko dla wymagających miłośników sztuki, ale także dla artystów. Prowokuje, poszerza horyzonty, inspiruje wyobraźnię, zapewnia głęboką estetyczną satysfakcję, a bywa też generatorem pierwotnych doświadczeń mistycznych. Uczestnicy muszą nastawić się raczej na wysiłek intelektualny i emocjonalny aniżeli tylko na proste zachwyty. I właśnie dlatego Festiwal Sztuki ArtFest jest przygodą, której warto doświadczyć.

Festiwal tworzą: Centrum Sztuki Mościce, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
i Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. 

W tym roku w programie ArtFestu znalazły się m. in.:

 -  Wystawy: „Stanisław Dygat ‒urodziny”- z okazji stulecia urodzin, przygotowana przy współpracy
z Teatrem Wielkim Operą Narodową oraz Magdą Dygat i Andrzejem Dudzińskim; malarstwo Zofii Stryjeńskiej, Jarosława Flicińskiego, wizualne Małgorzaty Wawro, kolejna odsłona kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Galerii na dworcu PKP w Tarnowie.

- Spektakle: „Kocham pana, Panie Sułku” – kultowe słuchowisko  literacko-muzyczne w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego; „Słoneczni chłopcy” Teatru 6. piętro w reżyserii Olgi Lipińskiej, z udziałem Piotra Fronczewskiego i Krzysztofa Kowalewskiego; spektakl dla dzieci „Św. Franciszek” w reżyserii Tomasza Cyza, spotkanie z osobowością –Krzysztofem Kowalewskim oraz promocja książki, wywiadu rzeki pt. „Taka zabawna historia”.

- Koncerty: SBB, Flora Quartet, WOVOKA, Quinteto Rapido, Malwina Kołodziejczyk Septet, „Gala musicalowa Teatru Broadway”, recital Hanny Banaszak.

- Wydarzenia z obszaru sztuki współczesnej, warsztaty dla dzieci, wykłady z architektury.

Piątek 20.11, g. 18:30 / CSM

Inauguracja 12. Festiwalu Sztuki ArtFest 2015

„Stanisław Dygat. Urodziny” – wernisaż wystawy z okazji stulecia urodzin, przygotowanej przy współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową oraz Magdą Dygat i Andrzejem Dudzińskim.

„Kocham Pana, Panie Sułku”- po wernisażu kultowy spektakl literacko-muzyczny w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego.

Bilety*: 70, 60 zł

„Stanisław Dygat. Urodziny”

Wystawa otwarta w Teatrze Wielkim w Warszawie w 100. rocznicę urodzin Stanisława Dygata rozpoczęła rok jubileuszowy pisarza. W Tarnowie zakończymy ten jubileusz, przyjęty przez Sejm uchwałą, którą uczczono pamięć wybitnego prozaika, dramaturga, tłumacza i scenarzysty filmowego. Dygat był jednym z najciekawszych pisarzy powojennej Polski. „Był mistrzem słowa. W pamięci czytelników pozostawało piękno narracji, prostota, zaskakująca zwykłość opisywanych zdarzeń” – napisano w ustawie. Jego najważniejsze utwory to: „Jezioro Bodeńskie”, „Pożegnania”, „Podróż”, „Disneyland”, „Dworzec w Monachium”. Inicjatorzy wystawy: Magda Dygat, córka pisarza, Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki oraz Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przekazali wystawę do ArtFestowych prezentacji. Niezwykła ekspozycja pełna wspomnień, dokumentów, fotografii, nagrań, przedmiotów czynna będzie w Tarnowie w Centrum Sztuki Mościce od 20 listopada do końca roku. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z Magdą Dygat i projekcje filmowe.

„KOCHAM PANA, PANIE SUŁKU” - spektakl literacko muzyczny w wykonaniu Marty Lipińskiej, Krzysztofa Kowalewskiego i Adama Ferencego przy akompaniamencie Mariana Szałkowskiego, w reżyserii Jacka Janczarskiego.

Kultowe słuchowisko Polskiego Radia, przy którym wychowało się kilka pokoleń Polaków. Ponadczasowy humor i dowcip autorstwa jednego z najbardziej cenionych polskich satyryków. Teksty, które niezmiennie, od ponad 40 lat, śmieszą słuchaczy w różnym wieku. Niezapomniane, przezabawne kreacje Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego, stanowiące kanon polskiej sztuki satyrycznej i aktorskiej.

Krzysztof Kowalewski- jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórca pamiętnych ról komediowych w Misiu i Brunecie wieczorową porą Stanisława Barei.

Absolwent warszawskiej PWST (1960). Zagrał około sto ról w filmach i serialach. Na dużym ekranie debiutował w 1960 r. w Krzyżakach Aleksandra Forda. Duże uznanie widzów przyniosła mu rola Rocha Kowalskiego w Potopie Jerzego Hoffmana z 1974 r. Po latach wystąpił w Ogniem i mieczem, jako Zagłoba. Dużą popularność przyniosły mu role komediowe. Aktor zagrał m.in. w filmach: Wyjście awaryjne, C.K. Dezerterzy, Rozmowy kontrolowane, Nic śmiesznego, Ryś. Najmłodsza publiczność pamięta go z serialu Rodzina Leśniewskich. Jako aktor teatralny występował w warszawskich teatrach: Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrze Satyryków, Rozmaitości i Współczesnym (związany jest z nim do dziś).

Pani Eliza i Pan Sułek... Romantyczka i realista, kto z nas nie zna tej pary, kto z nas nie zaśmiewał się do łez, słuchając dyskusji i dialogów tych dwojga. Ona go uwielbia, on w zamian używa jej jako przynęty (łowi na nią raki), albo wykorzystuje jako antenę telewizyjną... Na każde jej „Kocham Pana, Panie Sułku" odpowiada krótkim i nerwowym „Cicho!". A nad wszystkimi czuwa wszędobylski Gajowy Marucha...

Pan Sułek - „starszy bęcwał w młodym wieku" - jak określił tę postać kreujący ją Krzysztof Kowalewski, pojawił się na antenie radiowej Trójki w 1973 roku. Od początku towarzyszy mu Pani Eliza - śmiertelnie zakochana i bezgranicznie wierna. W tę rolę wcieliła się Marta Lipińska. Aktorzy, mimo że prywatnie pozbawieni cech granych postaci, tak bardzo się z nimi skojarzyli, że gdy ogłoszono konkurs na portrety Pani Elizy i Pana Sułka - większość przedstawiała podobizny pary aktorskiej.

Marta Lipińska- aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna, absolwentka warszawskiej PWST (1962). Debiutowała na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie, z którym jest związana do dzisiaj. Ogółem zagrała w ponad dwudziestu filmach i blisko pięćdziesięciu spektaklach teatralnych. Na ekranie kinowym pojawiła się po raz pierwszy w filmach Stanisława Różewicza oraz Tadeusza Konwickiego. Szerokiej widowni stała się znana z ról w filmach i serialach będących adaptacjami dzieł literackich, w tym m.in. Heleny Stawskiej z Lalki i żony właściciela majątku ziemskiego z Nad Niemnem. Stworzyła wyraziste i powszechnie lubiane kreacje w obyczajowo-komediowych serialach: Miodowe lata oraz Ranczo.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka