Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Ojciec i syn

W poniedziałek 22 czerwca o godzinie 18.00 w piwnicznej galerii Muzeum Okręgowym w Tarnowie w Rynku 3 odbył się kolejny wernisaż w cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Wystawa nosi tytuł „Jan i Maciej Sroka - Malarstwo i grafika”, i jest rzadką wypadkową kontynuacji i konfrontacji artystycznej twórczości pomiędzy nieżyjącym już ojcem Janem (rocznik 1954) , a synem Maciejem (rocznik 1972). Przy całej różnorodności form i stylów  prezentowanych prac, ich twórców  łączy jedno – obaj kończyli Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych  w Tarnowie. Gorąco polecam państwu tę wyjątkową, rodzinną ekspozycję, tym bardziej, że ponad połowa prac Jana Sroki nie była nigdy dotąd publicznie wystawiana.   

Pierwszą część ekspozycji w muzealnej galerii poświęconej Janowi Sroce otwierają trzy autoportrety i znakomity portret samego artysty pędzla innego wybitnego tarnowskiego artysty Jerzego Martynowa.     

Pokazane na wystawie prace Ojca – mówił podczas wernisażu Maciej Sroka,  pochodzą głównie z archiwum domowego. Prezentują dobrze retrospektywę – olej, pastel, akwarelę. Są tu prace komercyjne, pokazujące warsztat taty, ale i niekomercyjne, bliższe jego sercu. Ale także artystyczne poszukiwania – czasem są to szybkie zapisy z plenerów czy akwarele będące przejściem od malarstwa realistycznego, odtwórczego, do prac koncepcyjnych.

 

                             Sroka Jan                                             Sroka Maciej   

Na drugą część wystawy autorstwa Macieja Sroki składają się akwarele i obrazy olejne, głownie z plenerów. Obok nich prezentowane są trzy pokaźnych rozmiarów plansze z jego grafikami i plakatami teatralnymi oraz afiszami. Szczególną uwagę przywiązuje do czterech swoich olejów: „to może nie są szybkie zapisy ale obrazy gęsto malowane, szpachlowane, są subiektywne z domieszką realizmu, nasączone abstrakcją – wszystko w moich ulubionych tonacjach żółci i niebieskości.”   

 

Jan Sroka urodził się 24 września 1954 roku w Tarnowie. W latach 1969 – 1974 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Sytuacja życiowa nie pozwoliła mu kontynuować nauki w Akademii Sztuk Pięknych, co było jego marzeniem, dlatego podjął pracę w reklamie. Zajmował się również malarstwem, osiągając w tej dziedzinie dużo sukcesów. W krótkim czasie uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka nadane mu przez Departament Plastyki Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1980 związał się ze środowiskiem zakopiańskim, doskonaląc swój warsztat malarski pod okiem wybitnego artysty i pedagoga prof. Tadeusza Brzozowskiego. W latach 1981 – 1988 uczestniczył w kilkunastu wystawach zborowych w: Tarnowie, Zakopanem, Nowym Wiśniczu, Krakowie i Nowym Sączu. W roku 1988 wziął udział w trzech wystawach tarnowskiej Grupy TA (Tarnowscy Artyści). Zorganizował także pięć wystaw indywidualnych w Tarnowie i Zakopanem. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

W latach 1988 – 1991 brał udział w indywidualnych oraz zbiorowych plenerach malarskich w RFN oraz Francji. Współpracował z redakcjami gazet, tarnowskim teatrem oraz Ośrodkiem Teatru „Warsztatowa”. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucji i prywatnych w Polsce, wielu krajach Europy, a także w Australii, USA i Kanadzie. Zmarł w 1992 roku w Krakowie.

Maciej Sroka urodził się w 1976 roku w Tuchowie. W latach 1991-1996 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Przez następne dwa lata kontynuował naukę w Studium Konserwacji Mebli w Tarnowie. W roku 1998 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Dyplom magistra sztuki uzyskał w roku 2004 w Katedrze Projektowania Przestrzeni i Barwy.

Zajmuje się projektowaniem graficznym, komunikacją wizualną, wzornictwem, projektowaniem przestrzeni i barwy. Od 2005 roku pracuje w tarnowskim teatrze jako grafik projektant. Jest autorem projektów scenografii do dwóch spektakli, współpracował także przy scenografiach do kilku innych przedstawień zrealizowanych przez Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie. Do tej pory wykonał kilkadziesiąt identyfikacji graficznych do spektakli, ogólnopolskich festiwali teatralnych, wydawnictw okolicznościowych związanych z teatrem. Współpracuje z instytucjami kultury, firmami, agencjami reklamowymi, realizując projekty graficzne. Efektem jego stałej współpracy ze spółdzielnią mieszkaniową „Jaskółka” w Tarnowie są projekty kolorystyki zabudowań mieszkalnych – bloków i osiedli. Wykonał projekty wzorów szkła dla Huty Szkła Gospodarczego. Zajmuje się projektowaniem galeryjnych przedmiotów. Ma na swoim koncie udział w dwóch wystawach zbiorowych malarstwa i grafiki realizowanych w krakowskich Sukiennicach i nowohuckim Centrum Kultury.

Cykl wystaw „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” jest realizowany od roku 2011 w ramach współpracy Muzeum Okregowego i Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski. Wystawa będzie czynna do 19 lipca.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka

Zdjęcia – Paweł Topolski (tarnow.pl)