Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Sztuka w wersji online

W tarnowskim Muzeum Etnograficznym została przygotowana wystawa prac „Dawna sztuka i przedmioty sakralne”. Ze względu na polityczno-sanitarne obostrzenia związane z pandemią dostępna będzie jeno w sieci,  przynajmniej do czasu otwarcia muzeum dla zwiedzających. – Organizatorom wystawy udało się zgromadzić mnóstwo przedmiotów, które na pewno będą cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Póki co oczywiście wystawa będzie prezentowana wirtualnie, ale mamy nadzieję, że bliżej wiosny uda się otworzyć tę ekspozycję dla szerokiej publiczności – już dzisiaj zapraszam – mówił na otwarciu wystawy Kazimierz Kurczab, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego oddziałem jest placówka przy ul. Krakowskiej.

Wystawa przedstawia m.in. obrazy, ikony i rzeźby z różnych kręgów kulturowo-religijnych. Jej kuratorem jest Katarzyna Lasko. – W muzeum zgromadziliśmy bardzo dużo różnych przedmiotów, oczywiście nawiązujących do Kościoła, ale różnych wyznań. To znaczy mamy tu zbiory pochodzące z kręgu katolickiego, greckokatolickiego i unickiego. Są to zbiory pochodzące nie tylko od prywatnych kolekcjonerów, ale także jesteśmy wdzięczni ks. Piotrowi Paskowi z Muzeum Diecezjalnego z Tarnowa. Także skromna ilość eksponatów pochodzi z naszego Muzeum Etnograficznego.

Ikony, krzyże huculskie i obrazy z wizerunkami Matki Boskiej i Jezusa to tylko niektóre ze zbiorów, które można podziwiać w oddziale etnograficznym tarnowskiego muzeum. „Dawna sztuka i przedmioty sakralne” to nowa wystawa, którą ze względu na pandemię koronawirusa można oglądać jedynie w formie online.

Generalnie wystawa została podzielona na dwa kręgi kulturowo-religijne, tj. wschodni, do którego zalicza się  (prawosławny, greckokatolicki i unicki) oraz katolicki. Wśród obiektów dotyczących obrzędów wschodnich na uwagę zasługują ikony, a przede wszystkim sygnowana para ikon z XVIII w. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem i Jezusa Chrystusa. Ciekawostką są także domowe krzyże huculskie oraz krzyże ze zgardy, czyli naszyjnika z odlewanych, mosiężnych krzyżyków, ozdoby z tradycji stroju huculskiego.

Na wystawie można zobaczyć także małe ikony podróżne, a wśród nich prawosławną ikonę składaną, czteroskrzydłową, wielopostaciową, zdobioną w tle awersu niebieską emalią, towarzyszącą wiernym w drodze. Rzadko spotykanym obiektem jest stempel do odciskania ornamentu na cieście do wypieku prosfory (mały, okrągły chlebek pokryty prawosławną symboliką, który wierni otrzymują w postaci komunii). Zgromadzone na wystawie są także ikony typowe dla malarstwa ukraińskiego oraz współczesne ikony wykonane przez ikonopisarzy z kręgu katolickiego i greckokatolickiego (autorzy w większości pochodzą z Ukrainy i z Polski).

W części ekspozycji poświęconej obrządkowi katolickiemu eksponowane są m.in. obrazy z wizerunkami Matki Boskiej Saletyńskiej, Ostrobramskiej, Poczajowskiej (miedzioryt ręcznie podkolorowany), rzeźby i krzyże pochodzące z różnych zakątków świata. Większość rzeźb pochodzi z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i przedstawia wizerunki św. Stanisława, Matki Bożej z Dzieciątkiem i Chrystusa Frasobliwego. Na szczególna uwagę zasługują wystawione dwie monstrancje z XV i XVII w. Dość bogatą kolekcję stanowią krucyfiksy a między nimi wyróżniający się krucyfiks z macicy perłowej pochodzący z  Francji. Trudno pominąć w tej części wystawy miniaturki występujące w różnych formach przedstawiające Matkę Boską Częstochowska oraz relikwiarze w kształcie krzyży.

Materiał z otwarcia wystawy dostępny jest na kanale Youtube. Wystawa będzie czynna do 31 marca.

Zdjęcia – Paweł Topolski www.tarnow.pl