Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

"Elementarz polskiej kultury"

To jedna z ostatnich imprez tegorocznego 17.Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Wyjątkowego, organizowanego w pandemiczno-politycznych okolicznościach w formule online. Tytułowa odsłona "Elementarza..." miała miejsce tydzień temu, we czwartek 3 grudnia o godz. 18.30, w "kolejowym" oddziale Galerii BWA na dworcu PKP w Tarnowie. Złożyły się na nią: wernisaż online wystawy i promocja książki "Elementarz polskiej kultury", która ukazała się w październiku 2020 nakładem wydawnictwa Wytwórnia, z udziałem kuratorów Ewy Solarz, Małgorzaty Miśkowiec i Karola Szafrańca. Nasza wystawa - mówią jej autorzy, została pomyślana jako swoista ściągawką, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać. To przypominanie poprzez poznawanie niejako od nowa znaczących dzieł polskiej kultury i ich autorów obejmuje: 44 plakaty, 11 polskich grafików - 44 dzieła 44 polskich artystów w 11 dziedzinach. W związku z wytycznymi epidemicznymi wystawa jest nieczynna dla zwiedzających...

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy ktoś nagle prosi nas o wymienienie najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej – najlepiej takich znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zaczynamy się zastanawiać, kojarzymy kilka dzieł związanych z dziedzinami, którymi się szczególnie interesujemy. Ktoś bez zmrużenia okiem wymieni polskich plakacistów, ktoś inny – reżyserów filmowych albo teatralnych, jeszcze ktoś – jazzmanów albo kompozytorów muzyki klasycznej. Ale niewiele osób będzie umiało wymienić przeboje polskiej kultury z większości dziedzin. Nasza wystawa została pomyślana jako swoista ściągawką, podpowiedź, na jakich artystów warto zwrócić uwagę, jakie dzieła warto kojarzyć, jakie fakty i anegdoty w rozmowach o polskiej sztuce warto przywoływać.

Graficy biorący udział wystawie:
Barbara Flores, Igor Kubik, Aleksandra Jasionowska, Karolina Lubaszko, Łukasz Madejski (Tin Boy), Julia Mirny, Małgorzata Nowak, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska, Marta Tomiak, Łukasz Zbieranowski

     

Kategorie i zaprezentowani artyści:
Film: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Roman Polański
Muzyka klasyczna: Henryk Górecki, Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Karol Szymanowski
Jazz: Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak
Teatr: Krystian Lupa, Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor, Krzysztof Warlikowski
Literatura: Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Stanisław Lem, Wisława Szymborska
Malarstwo: Władysław Strzemiński, Tamara Łempicka, Andrzej Wróblewski, Wilhelm Sasnal
Rzeźba/Instalacja: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Wodiczko, Mirosław Bałka
Grafika: Franciszka Themerson, Jan Lenica, Rosław Szaybo, Roman Cieślewicz
Architektura: Lucjan Korngold, Maciej Nowicki, Krzysztof Ingarden, Robert Konieczny
Fotografia: Zofia Rydet, Chris Niedenthal, Tomasz Gudzowaty, Edward Hartwig
Kultura popularna / nowe technologie: Tomasz Bagiński, Zbigniew Rybczyński, Grzegorz Rosiński, Andrzej Sapkowski

Dokonany przez nas wybór jest w stu procentach subiektywny i każdy znajdzie sto argumentów, aby wskazać sto innych dzieł i stu innych twórców, ale o to nam właśnie chodzi: żeby o polskiej sztuce rozmawiać, a przy okazji ją poznawać, oswajać i propagować.

Drugim, równie ważnym, powodem powstania wystawy jest chęć współpracy z niesłychanie zdolnymi graficzkami i grafikami. Udało nam się zaprosić siedem wszechstronnych artystek i czterech błyskotliwych artystów, którzy przygotowali autorskie interpretacje wybranych dzieł. Ich plakaty stanowią główną, wizualną treść wystawy.

     

Wystawa jest więc nie tylko przyczynkiem do rozmowy o polskiej sztuce po 1918, ale też o wyjątkowym zjawisku, jakim jest dziś eksplozja graficznych talentów w Polsce.

Nie ukrywamy, że przygotowanie takiej ekspozycji było dla nas wspaniałą, bardzo kulturalną przygodą. Bezkarnie godzinami mogliśmy oglądać filmy, słuchać muzyki, czytać książki – wciąż ciężko pracując. Mamy nadzieję, ze wystawa zainspiruje Was do podobnych wysiłków. Polecamy!

Partnerzy: wydawnictwo Wytwórnia, Targi Rzeczy Ładnych, Instytut Dizajnu w Kielcach, BWA w Tarnowie
Aranżacja: Urszula Prokop
Identyfikacja graficzna: Iwona Kobryń

Relacja wernisażu online dostępna na kanałach:
Facebook BWA Tarnów: https://www.facebook.com/bwatarnow/
YouTube BWA Tarnów: https://www.youtube.com/channel/UC_n5KP2n8pbGOi5eoA4IevA
Starnowa.TV
telewizji kablowej Multimedia Polska, kanał 226

Korzystałem z materiałów organzatorów

Ryszard Zaprzałka
Fot.: Przemysław Sroka - www.bwa.pl

Pełny program Festiwalu ArtFest: https://bit.ly/BWAArtFest2020
Zapraszamy!