Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Kompas Młodej Sztuki 2020

W zakończonej właśnie jubileuszowej, 10. edycji Kompasu Młodej Sztuki 2020 czyli rankingu najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia organizowanego przez "Rzeczpospolitą", pierwszych dziesięć miejsc zajęło aż 15 artystów, w tym troje z Tarnowa i regionu. Prace naszych atrystów można znaleźć m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pierwsza trójka tego prestiżowego rankingu to Agata Kus, Łukasz Patelczyk i Karolina Jabłońska (Tarnów) . Na pozostałych miejscach uplasowali się: Kamil Kukla, Martyna Czech - oboje z Tarnowa, Irmina Staś, Katarzyna Karpowicz, Olga Pawłowska, Daniel Rycharski, Dawid Czycz, Zuza Golińska, Tomasz Górnicki, Diana Lelonek, Łukasz Stokłosa oraz Jan Możdżyński. To najbardziej obiecujący młodzi polscy twórcy, których wystawy w ostatnim czasie można było zobaczyć także w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Gratulujemy!

Kompas Młodej Sztuki to ranking najlepszych młodych polskich artystów (do 35 roku życia) tworzony przez ponad 70 czołowych galerii sztuki współczesnej. Od początku istnienia Kompasu - 2008 roku - ranking publikowany jest na łamach „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje pieniądze” . W tym roku  ranking ukazuje się w dwóch częściach - 10 i 17 grudnia.

W tym szczególnym roku odbędzie się również nietypowy pokaz laureatów Kompasu Młodej Sztuki 2020. Dokonania artystów będą wyświetlane na monitorze w  muzealnej witrynie, widoczna też będzie przez całą dobę przestrzeń wystawiennicza z obrazami liderów KMS 2020.

Osttni Kompas Młodej Sztuki 2020 (KMS 2020), powstał na podstawie zgłoszeń 73 galerii sztuki współczesnej - prywatnych i publicznych. Nagrodą za zwycięstwo jest tygodniowy pobyt w Nowym Jorku. Klasyfikacja dotyczy młodych artystów, którzy mieli ostatnio znaczące osiągnięcia twórcze i są cenieni na rynku sztuki. 

„Jubileuszowy 10. Kompas Młodej Sztuki 2020 zbiegł się ze szczególnie trudną sytuacją nie tylko dla rynku sztuki. Wiele wystaw zostało odwołanych, przesuniętych na dalsze terminy. Młodzi artyści w 2020 roku przede wszystkim skupili się na tworzeniu w ciszy swoich pracowni” – wyjaśniła Kama Zboralska, autorka rankingu.

Ranking Kompasu Młodej Sztuki po raz pierwszy przeprowadzono w 2008 r. Młodych artystów typują galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne. W tym roku były to 73 placówki m.in. Bunkier Sztuki, MOCAK, BWA Zielona Góra, Punkt Odbioru Sztuki, CSW Łaźnia, Galeria Starmach, Zderzak, Galeria Le Guern, Galeria m2, Galeria Stefan Szydłowski i Piękna Gallery.

Agata Kus, Wizard - Czarodziej, olej na płótnie, 140x200cm 

Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca w rankingu jest tygodniowy pobyt w Nowym Jorku - w tym roku polecą tam Agata Kus i Łukasz Patelczyk. Nagrodę po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery i nowojorskiej Green Point Projects.

Od 10 grudnia do 7 stycznia 2021 r. dokonania zwycięzców tegorocznego Kompasu Młodej Sztuki będą m.in. wyświetlane w witrynie warszawskiego Muzeum Biegasa.

Kama Zboralska, autorka rankingu jest ekspertem rynku sztuki; prowadzi wykłady m.in. na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Jest autorką książek m. in. „Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach”; „101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących”; i dyrektorem programowym Warszawskich Targów Sztuki.

Karolina Jabłońska, Za firanką, 2020, olej na płótnie, 210x190cm, arch. artystki

Na drugim miejscu rarnkingu dziennika "Rzeczpospolita" uplasowała się Karolina Jabłońska z Niedomic, która jest absolwentką tarnowskiego III LO. Razem z Tomaszem Kręcickim i Cyrylem Polaczkiem, także artystami, prowadzą krakowską galerię Potencja. Współzałożycielka magazynu „Łałok”. Laureatka m.in. nagrody Dolnośląskiego Klubu Kapitału w 12. Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (2016) oraz wyróżnienia w konkursie Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką (2019). Prace w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku i Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Bohaterami jej charakterystycznej sztuki o neonowych kolorach są dyskotekowe dziewczyny, wróżki, złodzieje, dresiarze. Często, na ogół na wielkoformatowych płótnach (od 20 do 40 tys. zł) uwiecznia siebie – odrealnioną z ogromnymi ciemnymi oczami. Świdrującym wzrokiem przygląda się nam, widzom, a przy okazji bacznie obserwuje, co się wokół dzieje i rejestruje to, co ją zainspiruje.

Wiele w jej obrazach erotyzmu i przemocy, ale wiele też dystansu i humoru, chociażby w pracach, gdzie swojskie zwierzęta wygrzewają się w tropikach. Tworzy również instalacje malarskie i rysunki malowane sprejem.

Kamil Kukla, 20NIH, 2020, olej/płótno, 75 x 85 cm, arch. artysty

Na podium stanął także Kamil Kukla, który w 2019 roku uplasował się na czwartym miejscu w tym samym rankingu Rzeczypospolitej. To artysta z Tarnowa, który jest absolwentem ZSP i związany jest z Wydziałem Sztuki PWSZ w Tarnowie. Został  także laureatem Grand Prix „VII Salonu BWA Tarnów 2020”. W roku ubiegłym portal Artnet News wskazał go jako artystę, na którego warto zwrócić szczególną uwagę – przyznano mu wtedy pierwsze miejsce za ekspozycję „Gruczoł patriotyzmu”.

Jego niejednoznaczne, sensualne prace są dostępne w cenach od 5 do 15 tys. zł. Brał udział w wystawach m.in. w CSW Zamek Ujazdowski (2017), Bunkrze Sztuki (2019). Laureat Nagrody Fundacji Grey House – konkursu na najciekawszą osobowość artystyczną roku 2016. Jego  prace znajdują się m.in. w kolekcjach MOCAK-u, Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Kamil Kukla, 192JA, 2019, olej na płótnie, 100 x 120 cm, arch. artysty

Jego surrealistyczny, erotyczny, czasem brutalny świat zbudowany jest z plątaniny trudnych do zidentyfikowania dziwnych organicznych kształtów. W zeszłym roku liczący się zagraniczny portal o rynku sztuki Artnet News spośród 27 wystaw biorących udział w Warsaw Gallery Weekend wskazał na pięciu artystów, na których warto zwrócić szczególną uwagę – pierwsze miejsce przyznał Kamilowi Kukli i jego ekspozycji „Gruczoł patriotyzmu” w warszawskiej Galerii m².

Martyna Czech, Duch, 2020, olej/płótno, 40×50 cm, arch. artystki

Poza podium, ale także wysoko, uplasowała się Martyna Czech, zajmując czwarte miejsce.  To malarka z Tarnowa, absolwentka V LO. Jest laureatką Grand Prix 42 czy Talentów Trójki 2017 w kategorii Sztuki Wizualne.

Brała udział w wystawach m.in. w Fundacji Galerii Foksal (2016), Muzeum Narodowym w Krakowie (2018), CSW Kronika (2020). Jej obrazy znajdują się w kolekcjach m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Ekspresyjna twórczość Martyny Czech, w której posługuje się językiem sztuki prymitywnej, jest dosadna w formie i przekazie. Czech nie bawi się w subtelności. Niektóre jej prace wręcz ocierają się o pornografię. Interesują ją skrajne emocje, które – jak wiadomo – dzieli cienka linia. Stara się też zrozumieć nieoczywiste relacje kobieta–mężczyzna. Współczesny świat jawi się jej jako jedno wielkie pole bitwy. Artystka nie godzi się na wszechobecną interesowność, hipokryzję, egoizm. Nie godzi się też na okrutny los nie tylko wiejskich zwierząt, jaki fundują im oprawcy. Ceny jej prac od 3,5 do 13 tys. zł.

Korzystałem z BWA w Tarnowie, www.tarnowskieinfo.pl / www.rp.pl

Na stronie głównej - Karolina Jabłońska, Czesanie włosów, 2020, olej/płótno, 170x150cm, arch. artystki.

Ryszard Zaprzałka