Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

TARNÓW I OKOLICE: PANDEMIA KULTURALNA

czyli
TARNÓW W CZASACH ZARAZY

Od trzech tygodni żyjemy w zawieszeniu. Stan epidemii – a wcześniej zagrożenia epidemicznego - obowiązuje na terenie całego kraju. To taki -  dywaguje Katarzyna Cetera - wcale przecież niemały, kataklizm bytowy, społeczny i kulturalny. Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 nadal i coraz intensywniej rośnie, podobnie jak ilość zgonów spowodowanych wywołaną przez ten wirus chorobą, zwaną już w tej chwili powszechnie COVID-19. Trzymamy się oczywiście, ale jak długo potrwa przymusowe siedzenie w domach – nie wiemy.

Instytucje kulturalne w naszym mieście również zostały zamknięte, zamarły: przestały działać kina, teatry, domy kultury, w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego odwołano premierę BRACI KARAMAZOW, którą na podstawie adaptacji znanej powieści Fiodora Dostojewskiego autorstwa Piotra Fronia wyreżyserowała Marta Streker. Spektakl był przygotowany, odbyła się nawet konferencja prasowa zapowiadająca przedstawienie, które miało uświetnić obchody 59. Międzynarodowego Dnia Teatru. Na „czas zarazy” instytucje kulturalne – podobnie jak szkoły – przeniosły się do Internetu, twórcy starają się także służyć mieszkańcom także w tych trudnych czasach.

Centrum Sztuki Mościce – na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia - do odwołania ograniczyło działalność „związaną z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach” ale także działalność klubów filmowych, bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą: taki, dość suchy komunikat przeczytamy na stronie internetowej CSM. Instytucja działa: wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Rodziców proponuje na przykład telefoniczne porady pedagogiczne z zakresu edukacji wczesnoszkolnej. W obecnej sytuacji takie telefoniczne porady trudno przecenić. Centrum Sztuki Mościce – wraz z Biurem Wystaw Artystycznych w Tarnowie - włączyło się również do akcji Maski dla Tarnowa. Maseczki można uszyć w domu, według instrukcji zamieszczonej na stronie internetowej CSM i dostarczyć – zbierać je obie instytucje i dostarczają do potrzebujących instytucji i organizacji.

Tarnowski Teatr na swoim fanpejdżu informuje o swoich – niekiedy dawno zapomnianych – przedstawieniach, zamieszczonych na popularnych portalach i platformach internetowych. W sieci można znaleźć UCIECZKĘ Z KAMIENNEGO DOMU, MAKBETA czy mądry spektakl Agaty Biziuk GDZIE JEST BABCIA (pierwotny tytuł BABCIA MÓWI PAPA). Dzieci, babcie, dziadkowie a także osoby w sile wieku mogły także zadzwonić do… Matyldy Baczyńskiej, aktorki tarnowskiego teatru:

Chcemy Wam zaproponować odrobinę wsparcia. Kiedy przychodzą ciężkie czasy warto mieć taką osobę przy sobie, do której można zadzwonić i pogadać o wszystkim i niczym. Podzielić się troskami, przekazać radość, zapytać o zdanie w ważnej sprawie. Proponujemy Wam zatem #telefondoprzyjaciela choć w tym przypadku zasadniej będzie #telefondoaktorki – czytamy na stronie internetowej teatru. Z Matyldą Baczyńską można było porozmawiać 25 marca.


Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego poleca istniejące w sieci filmy o dawnym Tarnowie, a BWA zamieszcza link do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, które Jorku, które umożliwiło dostęp ponad 200 książek – są już w sieci do pobrania za darmo.

W ramach akcji #zostanwdomu odbył się w Tarnowie wirtualny wernisaż fotografii Cezarego Dubiela. Podczas otwarcia zobaczyć będzie można premierowy odcinek cyklu “Rozmowy przy szkle” poświęcony autorowi. Wideo rozmowę przeprowadzili Marcin Kwarta i Tomasz Sobczak.

     

Trzy tygodnie temu po raz ostatni uczestniczyłam w wydarzeniach kulturalnych, które odbywały się „na żywo”. W Centrum Sztuki Mościce miała wówczas miejsce projekcja filmu Jana Komasy, SALA SAMOBÓJCÓW. HEJTER. Po filmie spotkaliśmy się z grającym główną rolę w tym filmie Maciejem Musiałowskim – gościem Łukasza Maciejewskiego. Spotkanie odbyło się 10 marca. Trzy dni później w Parafii Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnowie spotkaliśmy się podczas wyjątkowej Droga Krzyżowej – oratorium ŚLADY LOSU przedstawili klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego oo. Redemptorystów w Tuchowie. To spotkanie stało się jedną z ostatnich okazji do wspólnej modlitwy: w formie muzycznej i wizualną medytacją nad kolejnymi jej stacjami. Oratorium zapowiedziano jako modlitwę a nie wydarzenie artystyczne – prawdopodobnie dlatego tylko bez przeszkód się ono odbyło 13 marca.

Od tej pory wszelki spotkania i imprezy artystyczne odbywają się w sieci – a tam dopiero się dzieje. Kiedyś opowiem Państwu o tych teatralnych „koronaliach” – obyśmy tylko wszyscy zdrowi byli.

Katarzyna Cetera