Witryna korzysta z plików cookies,które są niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania .W ustawieniach przeglądarki możesz zmienić warunki ich przechowywania lub dostępu

Tarnów a la bretonne

Gdyby nie tarnowskie korzenie autorki najnowszej wystawy eksponowanej w piwnicznej galerii Muzeum Okręgowego – mieszkającej we Francji artystki Anny Kropiowskiej, nijak nie kojarzyłaby się ona z Tarnowem. Już sam tytuł ekspozycji „Bretońskie wędrówki - stroje ludowe” sytuuje jej twórczość w Bretanii, gdzie od 20. lat mieszka i prowadzi pracownię autorską Dziwna to wystawa, zupełnie nie wpisująca się w dotychczasowe propozycje tarnowskich muzealników, aczkolwiek ciekawa i oryginalnie pomyślana. Tyle, że równie dobrze mogłaby być pokazywana w każdym innym miejscu. Jej pewna merytoryczna uniwersalność i artystyczna nijakość to ewidentne obniżenie poziomu, do jakiego przyzwyczaili nas gospodarze tej galerii.  Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć innych, znanych w szerokim świecie prac tej artystki… Ne zmienia to faktu, że wernisaż prac Anny Kropiowskiej, szwagierki znanej niegdyś tarnowskiej dziennikarki, a obecnie działaczki społecznej (vide: Zamkomania) Ewy Kropiowskiej, jaki miał miejsce w poniedziałek 10 lutego w Galerii „Piwnica pod Trójką” przy Rynku 3 tradycyjnie zgromadził przyjaciół i znajomych artystki oraz stałych bywalców tego do tej pory ekskluzywnego salonu wystawienniczego. Wystawę  można oglądać do 1 marca.

Tarnowianka Anna Kropiowska urodziła się w 1975 roku. Ukończyła tarnowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Następnie w latach 19954-1998 tudiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa, w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. Później, w latach 1998-2002 kontynuowała studia w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts (Akademia Sztuk Pięknych) w Paryżu na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Abrahama Hadada, gdzie uzyskała dyplom. W tej samej uczelni w latach 2002-2003 zrealizowała studia podyplomowe.

     

Od dwudziestu lat mieszka i pracuje we Francji. Jest artystka wszechstronną. M na swoim koncie wiele realizacji wielkoformatowych – murali, dekoracji wnętrz, malarstwa iluzjonistycznego, które kilkanaście lat realizowała w Paryżu i regionie, oraz we Francji i w Polsce, szczególnie w Tarnowie – m.in. fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej” oraz malarstwo iluzjonistyczne na kamienicy przy ul. Wałowej. Oprócz tego maluje obrazy o różnej tematyce: kwiaty, pejzaże, zwierzęta, portrety, zajmuje się także projektowaniem.

Obecnie mieszka w Bretanii, w Saint-Quay-Portrieux, gdzie prowadzi pracownię autorską. Uczy w niej rysunku i malarstwa dzieci i dorosłych. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie, zwłaszcza we Francji, Polsce i Belgii. Twórczość Kropiowskiej znajduje się także w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Kanadzie, Francji, Polsce, Belgii, Chinach i Tajlandii. Szkoda, że nie możemy ich oglądać w Tarnowie...

     

Obecna ekspozycja prac Anny Kropiowskiej jest drugą w tym roku wystawą w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”.

Ryszard Zaprzałka, zdjęcia – M0, FB, internet